Nie masz jeszcze konta ?

Całkowicie za darmo dołącz do naszej społeczności i zostań redaktorem!

Załóż konto »

Artykuły

 • Artykuł dodano : 2016-01-21T08:55:04+01:00 |
 • autor: Burda |
 • kategoria : Artykuły
 • 11
 • (zaloguj się, aby ocenić )
  |

Aenne Burda

 • Moda była jej życiem
 • Pierwsza okładka Burdy - rok 1950
  Pierwsza okładka Burdy - rok 1950
 • Aenne Burda miała swoją wizję mody. Realizując ją, została wydawcą i stała się wzorem dla wielu kobiet. Stworzone przez nią czasopismo „burda” okazało się pomysłem stulecia i szybko zdobyło rzesze czytelników na całym świecie. 

  Mogła pędzić spokojne życie u boku męża. Ale chciała czegoś więcej. W 1949 roku Aenne Burda miała 40 lat i mieszkała ze swoim mężem Franzem Burda, właści-cielem dobrze prosperującej drukarni w Offenburgu, na skraju Schwarzwaldu. Urodziła i wychowała trzech synów: Franza, Friedera i Huberta, ale chciała pokazać, że potrafi więcej. Postanowiła udowodnić, że jest nie tylko przykładną matką, żoną u boku bogatego męża i perfekcyjną panią domu. Franz Burda przekazał jej małe bankrutujące wydawnictwo ze słowami „spróbuj swoich sił”. I Aenne Burda spróbowała... Stworzyła żurnal, który odniósł sukces na całym świecie i zmienił podejście kobiet do mody. 1 października 1949 roku wydała po raz pierwszy czasopismo „Favorit”, które od stycznia 1950 roku nosiło nazwę „burda Moden”.  

  KOBIETA Z AMBICJAMI

  Aenne Burda do wszystkiego doszła sama. Została wydawcą, chociaż nigdy wcześniej nie pracowała jako dziennikarka. Zdała się na swoje wyczucie stylu i umiejętność pozyskiwania innych dla swoich pomysłów. Zaufała też swojemu zmysłowi do interesów. Silną wolę, upór i odwagę wyniosła z dzieciństwa. Aenne pochodziła z biednej, żyjącej w skromnych warunkach rodziny. Jej ojciec pracował jako palacz w parowozie. Aenne, która wtedy nosiła imiona Anna Magdalena, miała dość ciągłego oszczędzania. „Była we mnie wola parcia w górę, chciałam coś osiągnąć i byłam gotowa na wszystko.  Zaczęła w roku 1949 z 48 współpracownikami. Redakcja i pracownia znajdowały się na piętrze nad gospodą. Krawcowe i redaktorki pracowały pilnie, nie mając pojęcia i nie wyobrażając sobie w najśmielszych marzeniach, że pracują nad światowym bestsellerem. W krótkim czasie Aenne Burda została najlepszą klientką drukarni swojego męża, Burda Druck. W styczniu 1950 roku jej modowe czasopismo miało nakład 100 000 egzemplarzy. A to był dopiero początek..

  Z ODROBINĄ PRÓŻNOŚCI 

  Aenne Burda rozbrajająco szczerze mówi o sobie: „Chciałam być piękna, a właściwie najpiękniejsza. Dlatego starałam się mieć najpiękniejsze sukienki. Specjalnie w tym celu jeździłam do Paryża. Zawsze byłam próżna”. Ale przecież inne kobiety też takie są. W czasach powojennych w Niemczech istniało ogromne zapotrzebowanie na piękne rzeczy. Dla większości jednak modowe przeboje z Paryża, „New Look Christiana Diora z jego obszernymi spódnicami i talią osy były zbyt wymyślne, a poza tym nieosiągalne. Wykroje istniały oczywiście wcześniej, ale używali ich profesjonalni krawcy. Aenne Burda sprawiła, że stały się one dostępne dla wszystkich. Nareszcie każda kobieta miała możliwość samodzielnego uszycia supermodnej bluzki, sukienki, spodni czy płaszcza, na dodatek na swoją miarę. Nawet kobiety na najgłębszej prowincji mogły w końcu ubierać się tak elegancko i z klasą, jak mieszkanki wielkich miast. „burda Moden dostarczała inspiracji na każdą okazję, czytelniczki mogły w niej znaleźć wszystko: wyrafinowane bluzki, wąskie spódnice z nakładanymi kieszeniami do biura, fartuszki do prac domowych, wygodne stroje na popołudniowy spacer czy eleganckie suknie na bal. Dla dzieci panie mogły uszyć śpioszki i urocze ubranka, a ukochanemu mężowi sprawić radość nowym garniturem. Wszystkie modele cieszyły się ogromną popularnością. Dwa lata po wydaniu pierwszego numeru „burda moden rozpoczęto produkcję pojedynczych wykrojów. Od roku 1953 zaczęły się co pół roku ukazywać zeszyty specjalne o modzie, które potem nosiły tytuł „burda international

  MARZYCIELKA

  Aenne Burda i jej współpracownicy pracowali z wielkim zapałem nad swoim czasopismem. Efekty było widać. W roku 1954 „burda Moden ukazała się w 50 krajach. Redakcja otrzymywała listy z całego świata, od Islandii po Boliwię, Maroko i Finlandię. W roku 1968 magazyn osiągnął nakład 1,5 miliona egzemplarzy i zyskał miano największego europejskiego czasopisma o modzie. W roku 1973 miał już ponad dwa miliony czytelniczek. Aenne Burda podróżowała po świecie, nawiązywała kontakty z biznesmenami, artystami i politykami. Najwięksi światowi projektanci mody okazywali jej swój szacunek, wysyłając do Offenburga ekskluzywne kreacje. Aenne Burda oczaro-wywała wszystkich swoim wdziękiem, urokliwym połączeniem obycia w świecie i bezpośredniego stylu bycia. W wieku 77 lat, gdy inni zazwyczaj spoczywają na laurach, Aenne pojawiła się na dyplomatycznym parkiecie. W 1987 roku spotkała się w Moskwie z Pierwszą Damą Związku Radzieckiego – Raisą Gorbaczow. Przy filiżance herbaty z samowaru i wielkim pokazie „burdzianej mody razem świętowały ukazanie się w tym kraju pierwszego zachodniego czasopisma. Zdjęcia z tego wydarzenia obiegły cały świat. „Chętnie wspominam nasze spotkania i rozmowy, w których pojawiała się idea wydania czasopisma o modzie w języku rosyjskim. W tamtym czasie był to niezwykły i bardzo odważny pomysłnapisała Raisa Gorbaczow w liście do Aenne z okazji jej dziewięćdziesiątych urodzin. „burda zyskała od razu ogromną popularność, a Aenne Burda stała się w Rosji najbardziej znaną niemiecką bizneswoman”.

  LEGENDA

  Aenne Burda pracowała dalej, jakby miała nieskończenie wiele energii. Osiągnęła wszystko. Zmarła 3 listopada 2005 roku w wieku 96 lat. Jej śmierć nie oznaczała jednak końca jej życiowego dzieła. Wydawnictwo przejął w roku 1994 jej syn Hubert Burda, a magazyn „burda nadal się ukazuje na rynku wydawniczym. Marzenie Aenne Burda o tym, by być piękną, jest ponadczasowe. Znów zwiększa się liczba młodych kobiet, które chcą nosić niepowtarzalne stroje szyte na miarę. Możliwość wykazania się własną kreatywnością, umiejętność kształtowania własnego stroju i dodatków, nadania mu oryginalnego charakteru stała się nowym luksusem. 

   

   

   

 • Dodaj komentarz

  11 komentarzy

  • teofano
   2012-09-25T18:02:18+02:00 teofano
   "Burda" spełniła jedno z ,oich największych marzeń. Mogę z kawałka mateiału stworzyć rzecz tylko moją.
  • Gość
   2012-10-31T11:12:53+01:00 Parwina (gość ) IP: 178.37.*.*
   Ładnie powiedziane... :)
  • Gość
   2012-12-02T16:11:36+01:00 GOŚĆ (gość ) IP: 31.174.*.*
   Zawsze można stworzyć. A to tylko słowa , grafomania, na siłę.
  • teofano
   2013-01-14T18:43:42+01:00 teofano
   Z reguły mało mówię. A ludzi zgorzkniałych i zazdrosnych o małe pochwały mi żal. Syndrom niedotulenia?
  • Gość
   2013-07-31T15:43:20+02:00 Małgosia (gość ) IP: 91.227.*.*
   Mogę się pochwalić niewielka ale cudowną kolekcja czasopism " MODA POLSKA" lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Ich zasada była podobna, można było zamówić wykrój modelu są barwne rysunki takie po prostu perełki modowe. Szkoda że nie utrzymaliśmy tego i stworzyliśmy rodzimej marki takiej jaka jest Burda.
  • Gość
   2015-09-03T16:21:53+02:00 WOW (gość ) IP: 62.233.*.*
   Czy planują państwo kolejne wydania Burda Vintage?
  • Słoneczna
   2015-09-06T11:59:21+02:00 Słoneczna
   Anne Burda była cudowną kobietą i dzięki niej wiele z nas może spełniać swoje marzenia :) Marzenia maleńkie i te wielkie. Dzięki Burdzie, kiedy myślę, że nie mam się w co ubrać, biorę tkaninę, Burdy i mam to o czym marzę. Czuję się wyjątkowa w swoich ubraniach, są na wiele lat, każde z nich to osobna piękna historia tworzenia, zakupu tkaniny, okoliczności.
   Dziękuję Panu Hubertowi Burdzie, że kontynuuje dzieło swojej mamy mamy.
   słonecznaradzi.pl
  • Burda
   2015-09-10T11:39:59+02:00 Burda
   Odpowiedż dla WOW. Tak, 20 listopoada ukaże się kolejne wydanie Burda VINTAGE.
  • Gość
   2015-09-15T17:01:12+02:00 WOW (gość ) IP: 62.233.*.*
   Droga Burdo, serdecznie dziękuję za odpowiedź! Czekam z niecierpliwością na to wydanie!
  • Mimbla13
   2017-04-20T13:53:02+02:00 Mimbla13
   Jak byłam małolatą najpierw polowałam na Burdę i męczyłam mamę żeby mi coś uszyła, potem jako studentka zaczynałam sama próbować swoich sił w szyciu z Burdą, żeby następnie przerwać na dość długi czas... Pamiętam jednak, że moja mama miała kiedyś większy sentyment do rodzimej gazety "WYKROJE I WZORY", którą zbierała z kolei od czasu swoich studiów.
   Teraz rynek mamy opanowany przez wydawnictwa niemieckie, bez możliwości zindywidualizowania czasopism w poszczególnych krajach.
  • magdab_7
   2017-04-21T01:51:45+02:00 magdab_7
   Moja ciocia, teraz ponad osiemdziesięcioletnia, szyła na podstawie wykrojów z "Przyjaciółki". Powiedziała, że "Przyjaciółka" była dawno temu typową gazetą z wykrojami. Miała ona te wykroje jeszcze do niedawna, ale za późno dowiedziała się ode mnie, że sama szyję i zalegające w szafie gazety wyrzuciła! Mój żal na wieść o tym trwa do dziś.
 • Autor : Burda

  Burda

  Statystyki artykułu :

  Artykuł dodano : 2012-09-24T13:54:36+02:00

  11 komentarzy

  4905 odsłon

Podobne artykuły