Nie masz jeszcze konta ?

Całkowicie za darmo dołącz do naszej społeczności i zostań redaktorem!

Załóż konto »

Artykuły

 • Artykuł dodano : 2017-01-15T21:50:35+01:00 |
 • autor: Burda |
 • kategoria : Artykuły
 • 0
 • (1 zagłosuj, średnia: 5, zaloguj się aby głosować)
  |

Wełna - komfort z natury

 • Płaszcz, klasyczny żakiet lub sportowe spodnie - z wełny można uszyć prawie wszystko. Jest miękka i przyjemna w dotyku. Przestrzeganie określonych zasad pozwoli uniknąć problemów przy szyciu.
 • Oryginalny żakiet z tkaniny wełnianej w kratę
  Oryginalny żakiet z tkaniny wełnianej w kratę
 • CHARAKTERYSTYKA


  Wełnę pozyskuje się z sierści owiec. Najlepszą jakość ma „czysta żywa wełna", która może zawierać tylko 0,3% domieszek i jest oznaczana specjalnym symbolem. Żywa wełna" może mieć do 7% domieszek, ale musi pochodzić od żywych owiec, podobnie jak „czysta żywa wełna". Pod określe- niami „100% wełny", czysta wełna", lub wełna" kryją się tkaniny gorszej jakości lub wtórne (czyli pozyskiwane z recyklingu). Wełna działa jak naturalny klimatyzator: wyrównuje temperaturę i wilgotność. Może wchłonąć nawet do 35% wilgoci (pary wodnej) i nie będzie to wyczuwalne. Dzieje się tak, gdyż krople wody nie wsiąkają we włókna, lecz sperlaja się, podobnie jak brud i kurz. Dzięki swojej naturalnej elastyczności wełna prawie się nie gniecie.

  KROJENIE

  Tkaniny wełniane należy przed przystąpieniem do krojenia wyprasować z użyciem pary. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego urządzenia do prasowania, które wytwarza parę, lub przez wilgotną ściereczkę (zwykłe żelazko z parą nie wystarczy). Materiał powinien przed krojeniem wystygnąć. Prawie wszystkie tkaniny wełniane mają kierunek włosa. Przesuwając dłonią pod włos", można wyczuć lekki opór, z włosem" runo układa się gładko. Części wykroju układamy na materiale tak, by ich dolne brzegi były skierowane w tę samą stronę. Na gotowym modelu włos układa się z góry w dół.

  Kopiowanie linii szwów: w tym celu można wykorzystać papier do kopiowania i radełko. Do wykonywania oznaczeń na gęsto tkanych i grubych tkaninach najlepiej wykorzystywać radełko o gładkiej krawędzi. Linie i szwy zawsze należy kopiować na lewej stronie materiału.

  SZYCIE

  Do szycia tkanin wełnianych nie jest potrzebna specjalna igła. Wystarczy uniwersalna igła grubości 80 lub 90. Długość ściegu zależy od rodzaju materiału. Obowiązuje zasada: cienkie tkaniny szyje się drobnym ściegiem (ok. 2–2,5 cm), grubsze ściegiem długości ok. 2,53 mm. Szyjemy uniwersalnymi nićmi poliestrowymi.

  PRASOWANIE

  Tkaniny wełniane należy prasować tylko na lewej stronie żelazkiem ustawionym na temperaturę prasowania wełny (2 punkty), najlepiej z użyciem pary. Jeżeli zachodzi potrzeba wyprasowania wełny na prawej stronie, robimy to wyłącznie przez ściereczkę. Prasując miękkie, flauszowe wełny, trzeba uważać, by nie zaprasować na płasko delikatnego runa. Materiał należy ułożyć prawą stroną na miękkiej podkładce do prasowania lub prasować przez flauszową szmatkę ułożoną na prawej stronie wełny.

  PIELĘGNACJA

  Wełnę pierze się możliwie delikatnie w temperaturze 30°C z użyciem specjalnych środków piorących. Nie wolno jej suszyć bezpośrednio na słońcu. Żakiety, płaszcze, kostiumy i spodniumy najlepiej oddać do czyszczenia.

   

  RADA
  Ubiory z wełny po noszeniu należy dobrze przewietrzyć, wtedy nie trzeba ich będzie tak często oddawać do czyszczenia. Zabrudzenia możliwie szybko usuwamy, ale tylko za pomocą zimnej wody. Tkaniny nie wolno trzeć.

 • 0 komentarzy

 • Autor : Burda

  Burda

  Statystyki artykułu :

  Artykuł dodano : 2017-01-09T11:28:40+01:00

  0 komentarzy

  240 odsłon

Podobne artykuły