Nie masz jeszcze konta ?

Całkowicie za darmo dołącz do naszej społeczności i zostań redaktorem!

Załóż konto »

Tkaniny

 • Artykuł dodano : 2012-11-27T08:27:07+01:00 |
 • autor: Burda |
 • kategoria : Tkaniny
 • 0
 • (1 zagłosuj, średnia: 5, zaloguj się aby głosować)
  |

Dżersej: wygoda na co dzień

 • Jest cudownie miękki, przyjemny w dotyku i dzięki domieszce elastanu rozciągliwy. Chyba żadna inna tkanina nie jest tak uniwersalna i komfortowa w noszeniu.
 • Stroje z dżerseju są równie piękne jak wygodne
  Stroje z dżerseju są równie piękne jak wygodne
 •  

  CHARAKTERYSTYKA

  Bardziej komfortowo już się nie da! Dzięki domieszcze elastanu dżersej, niezależnie od tego, czy bawełniany, wiskozowy, czy syntetyczny, jest bi-elastyczny. Oznacza to, że rozciąga się we wszystkich kierunkach, miękko dopasowuje się do sylwetki. Istotną cechą dżerseju jest to, że się nie gniecie, dlatego uszyte z niego stroje wyglądają doskonale nawet po całym dniu noszenia lub długiej podróży. Na szczególne okazje można wybrać efektowne gatunki z domieszką metalizowanych nici lub ozdobnych włókien sztucznych.

  KROJENIE

  Ważne: nasze wykroje zostały zaprojektowane z uwzględnieniem rozciągliwości dżerseju, dlatego mozna je wykorzystać wyłącznie do szycia modeli z tkanin elastycznych. Przy krojeniu należy zwrócić uwagę na kierunek oczek (zaznaczony na naszych wykrojach kierunek nitki odpowiada kierunkowi oczek i musi biec równolegle do dłuższych brzegów tkaniny). Części wykroju ułożyć na materiale w taki sposób, by ich dolne brzegi były skierowane w tę samą stronę. Zachowanie kierunku jest ważne, gdyz części skrojone w innym kierunku mogą się różnić kolorystycznie, w zależności od kąta padania światła.

  Przenosznie linii szwów: papier do kopiowania i radełko należy przetestowac na resztce materiału. Linie kopiuje się wyłącznie na lewą stronę tkaniny za pomocą radełka o gładkiej krawędzi. W ten sposób powstaje ciągła linia, która jest lepiej widoczna, niż przerywana linia radełka o ząbkowanym brzegu. Części można też skroić z jednakowymi zapasami, wtedy nie trzeba korzystać z radełka – wystarczy zszyć części, szyjac w odpowiedniej odległości od brzegów. W takim przypadku za pomocą radełka kopiuje się tylko zaszewki, linie styku i złożenia.

  SZYCIE

  Aby szwy pozostały elastyczne, należy je zszyć wąsko ustawionym ściegiem zygzakowym (dł. ok. 2,5 mm, szer. 0,5–1 mm). Szwy, które nie będą rozprasowane, szyje się ściegiem owerlokowym. Można je też przeszyć podwójna igłą. W ten sposób obrzuca sie też podłożenie, które pozostaje elastyczne. Do szycia dżerseju idealnie nadaje się owerlok: szwy zszyć 3- lub 4-nitkowym ściegiem owerlokowym i jednoczesnie obrzucić albo zszyć szwy najpierw ściegiem łańcuszkowym, a potem obrzucić 2- lub 3-nitkowym owerlokiem. Podłoenia i brzegi podkrojów przeszyć elastycznym ściegiem owerlokowym.

  PRASOWANIE

  Dżerseju nie wolno prasować w poprzek, lecz zgodnie z kierunkiem oczek, czyli wzdłuż. Temperatura zależy od rodzaju tkaniny – jeśli w jej skład wchodza różne rodzaje włókien, żelazko należy ustawić na temperaturę prasowania najwrażliwszego z nich.

  PIELĘGNACJA

  Dżersej pierzemy ręcznie w letniej wodzie lub w pralce z programem prania tkanin delikatnych. Duże części garderoby, takie jak spodnie czy sukienki, najlepiej suszyć płasko rozłożone. Ubrań nie wieszamy, gdyż ood własnym ciężarem mogą się rozciągnąć.

   

  RADA

  Podłożenia nie będą się podczas szycia przesuwały, jeśli brzegi wzmocnimy rozpuszczalnym w wodzie wkładem Soluweb (Freudenberg). Zapracować zapas podłożenia, pasek wkładu włożyć między zapas podłożenia a materiał, jeszcze raz wyprasować. Zszyć podłożenie, a następnie zamoczyć, by wkład się rozpuścił.

   

 • 0 komentarzy

 • Autor : Burda

  Burda

  Statystyki artykułu :

  Artykuł dodano : 2012-11-27T08:27:07+01:00

  0 komentarzy

  18826 odsłon

Podobne artykuły