Nie masz jeszcze konta ?

Całkowicie za darmo dołącz do naszej społeczności i zostań redaktorem!

Załóż konto »

Tkaniny

 • Artykuł dodano : 2015-07-08T13:26:16+02:00 |
 • autor: Burda |
 • kategoria : Tkaniny
 • 2
 • (1 zagłosuj, średnia: 5, zaloguj się aby głosować)
  |

Len: tkanina na topie

 • Od stylu safari po etno - nastały czasy świetności lnu, który tutaj znakomicie się sprawdza. Przed przystąpieniem do szycia warto jednak zapoznać się z właściwościami tej klasycznej tkaniny.
 • ZDJ.: WILFRIED BEEGE, MICHAEL GREGONOWITS
  ZDJ.: WILFRIED BEEGE, MICHAEL GREGONOWITS
 • CHARAKTERYSTYKA

  Jeśli się gniecie, to na pewno chodzi o czysty len. Włókna tej tkaniny pozyskuje się z łodyg noszącej tę samą nazwę rośliny. Atutem materiału jest nie tylko elegancki wygląd, ale też jego właściwości. Len świetnie odprowadza ciepło, przepuszcza powietrze i pochłania wilgoć, co stanowi, że jest hitem każdego lata. Kto nie lubi zagnieceń, powinien się raczej zdecydować na włókna mieszane z domieszką bawełny.

  KROJENIE
  Jednobarwny len kroi się bez kierunku, tzn. dolne brzegi części wykroju mogą być skierowane w górę lub w dół. W przypadku tkanin wzorzystych należy zwrócić uwagę, czy wzór ma kierunek. Jeśli tak jest, wszystkie części należy ułożyć tak, aby ich dolne brzegi były skierowane wdół.
  Kopiowanie linii szwów: papier do kopiowania i radełko należy najpierw przetestować na resztce materiału – linie kopiować na jego lewą stronę. Do jasnych tkanin należy używać papieru w białym kolorze, gdyż żółte, czerwone lub niebieskie linie mogłyby być widoczne na prawej stronie. Gdy
  materiał jest grubo tkany i/lub wzorzysty, najlepiej skorzystać z gładkiego radełka bez ząbków. Przy cienkich i jasnych tkaninach lnianych lepiej zrezygnować z kopiowania linii szwów i skroić części z jednakowymi zapasami szwów. Dzięki temu można potem zszyć wszystkie części bez oznaczeń, szyjąc w równej odległości od ciętych brzegów. Linie zaszewek itp. zaznacza się fastrygą.

  PRASOWANIE
  Len można prasować w wysokich temperaturach (żelazko ustawione na temperaturę prasowania lnu, lub oznaczenie na 3 punkty), ale zawsze powinno się to robić przez wilgotną ściereczkę lub używając żelazka na parę. Godne polecenia jest żelazko systemowe z generatorem pary.
  Wkład: do usztywniania sukienek i bluzek najlepiej nadaje się flizelina G785, żakietów i płaszczy –
  flizelina G700 lub G740 (Freudenberg). Flizelinę G785 naprasowuje się na sucho żelazkiem ustarawionym na temperaturę prasowania jedwabiu, flizeliny G700 i G740 naprasowuje się z użyciem pary. Jeśli uszyty już ubiór ma być w przyszłości prany w temp. powyżej 40°C, warto skorzystać z flizeliny F220, która znosi temperatury nawet do 95°C. Ten wkład naprasowuje się na sucho żelazkiem ustawionym na temperaturę prasowania jedwabiu.

  SZYCIE
  Do szycia lnu używa się cienkiej igły (grubości 70 lub 80, a do grubszego lnu nawet grubości 90) i nici poliestrowych. Długość ściegu zależy od grubości tkaniny. Obowiązuje zasada: cienki len szyje się drobnym ściegiem (dł. ok. 2 mm), len grubo tkany
  – dłuższym (ok. 3 mm). Szwy ozdobne wyglądają bardziej efektownie, jeśli wykonuje się je podwójną nitką lub nitką do obrzucania dziurek na guziki.

  PIELĘGNACJA
  Len można gotować. Jednak temperaturę prania dobiera się w zależności od uszlachetniających go dodatków: kolorowy pierze się w temp. 60°C, a ten z domieszką włókien sztucznych w 40°C. Żakiety, płaszcze i spodniumy lepiej oddać do pralni, gdyż podczas prania mogą się zdefasonować.

 • 2 komentarze

  • Gość
   2016-03-31T19:47:52+02:00 Stokrotka rosla polna (gość ) IP: 78.148.*.*
   Czy ln8anej tkaniny nie powinno sie zdekatyzowac tzn. wyprac przed krojeniem?
  • Burda
   2016-03-31T22:35:32+02:00 Burda
   Na ogół tak. Aby uniknąć skurczenia się tkaniny w gotowym wyrobie, dobrze jest zdekatyzować ją przed przystąpieniem do szycia. Jednak obecnie wiele lnianych tkanin dostępnych w sprzedaży to tkaniny typu "prewashed", czyli obkurczanych już w procesie produkcji przez poddanie wstępnemu praniu i takich tkanin nie trzeba dekatyzować. Kto jednak mimo wszystko zechce przygotować tkaninę samodzielnie, może ją dodatkowo poddać domowej dekatyzacji.
 • Autor : Burda

  Burda

  Statystyki artykułu :

  Artykuł dodano : 2012-06-28T13:35:37+02:00

  2 komentarze

  7883 odsłony

Podobne artykuły