Nie masz jeszcze konta ?

Całkowicie za darmo dołącz do naszej społeczności i zostań redaktorem!

Załóż konto »

Tkaniny

 • Artykuł dodano : 2015-06-07T22:21:45+02:00 |
 • autor: Burda |
 • kategoria : Tkaniny
 • 1
 • (zaloguj się, aby ocenić )
  |

Tkaniny znane i mniej znane - część I

 • Często zastanawiamy się, z czego jest uszyta kupiona w sklepie sukienka. Niejednokrotnie też natrafiamy na mniej znane nazwy tkanin. Nasz cykl artykułów wyjaśni ich znaczenie i opisze zastosowania.
 • W naszym cyklu omówimy poszczególne tkaniny w porządku alfabetycznym. W części pierwszej litera A i B. Kolejne części bedą się pojawiały sukcesywnie, a kiedy "zejdą" ze strony głównej, znajdziecie je w zakładce TKANINY.

  Adamaszek
  Adamaszek należy do rodziny tkanin żakardowych. Najczęściej jest to materiał jedwabny (a także lniany), dwustronny, na ogół jednobarwny. Ma matowy wzór na błyszczącym tle, lub odwrotnie - błyszczący na tle matowym. Znany od Średniowiecza adamaszek pochodzi z Chin, ale nazwę otrzymał od miasta Damaszek w Syrii, gdzie był wytwarzany od VII–XI wieku. Adamaszki lniane wyrabiano w wieku XVI i XVII we Flandrii i Holandii a w XVIII wieku także w Saksonii i na Śląsku. Adamaszek jedwabny był używany do szycia kosztownych ubiorów czy szat liturgicznych, a take do obijania mebli i ścian. Z adamaszków lnianych szyto bieliznę stołową i pościelową.

  Aksamit
  Aksamit to tkanina bawełniana z krótką okrywą włosową (runową) – bawełnianą, jedwabną lub wełnianą. Warstwa ta powstaje poprzez wprowadzenie pomiędzy nitki wątku i osnowy dodatkowych nitek runowych w postaci pętelek. Jeśli pętelki pozostaną nierozcięte, powstaje aksamit pętelkowy. Rozcięte pętelki tworzą aksamit strzyżony. Produkuje się również aksamity z wykorzystaniem obu technik.
  Aksamit może być gładki lub wzorzysty, Wzory uzyskuje się różnymi metodami: przez wzorzyste tkanie (tkanina żakardowa), zróżnicowanie wysokości włosa, łączenie powierzchni o okrywie włosowej z powierzchnią pętelkową, a także przez prasowanie, wytłaczanie, gofrowanie oraz drukowanie techniką sitodruku. Wzorzysty aksamit przetykany metalowymi nitkami nosi nazwę brokatu. Jego odmianą jest altembas, zwany też złotogłowiem (ze złotą nitką) lub srebrnogłowiem (z nitką srebrną).

  Angora
  Istnieje rasa hodowlana królików tzw. angorskich, które mają okrywę włosową charakteryzującą się ciągłym odrastaniem (u niestrzyżonego królika roczny przyrost długości włosa dochodzi do 25 cm). Po ostrzyżeniu królików otrzymuje się wełnę nazywaną też runem, z której tka się miękką tkaninę. Wiele osób popełnia błąd, myląc angorę z moherem, który produkuje się z wełny kóz angorskich.

  Atłas
  Atłas to tkanina, która ma wyraźnie różniące się od siebie strony – prawą błyszczącą i lewą matową. Tkaninę tę wytwarza się z różnych surowców, m.in. z przędzy bawełnianej, włókien wiskozowych, a dawniej także z naturalnego jedwabiu. Atłas może być gładki lub wzorzysty. Szyje się z niego ubrania, suknie i bieliznę, wykorzystuje w roli podszewki, ale jest on także tkaniną obiciową.

  Barchan
  Barchan jest tkaniną bawełniano-lnianą głównie o splocie płóciennym, czyli jednym z podstawowych splotów tkackich stosowanych przy produkcji tkanin lnianych i bawełnianych. Tkanina ta jest znana w Polsce od XIV wieku, choć już wcześniej produkowały ją manufaktury niemieckie. Barchan można barwić lub drukować, a używa się go głównie do wyrobu bielizny, pościeli, obrusów i jako tkanine dekoracyjną.

  Batyst

  Nazwa tej tkaniny pochodzi od imienia francuskiego wynalazcy z XIII wieku, Batiste’a Chambray. W XIII wieku batyst był produkowany we Francji, później we Włoszech, Flandrii i Niemczech. W Polsce produkowany dopiero od XVIII wieku. Jest to cienka, często przezroczysta tkanina o delikatnej fakturze. Najczęściej wykonuje się ją z przędzy bawełnianej, jedwabnej lub lnianej i jest tkana splotem płóciennym, czyli takim, w którym wielkość przeplotu wątku i osnowy jest taka sama. Batyst jest najczęściej bielony, ale może być także drukowany. Wykorzystuje się go do szycia bielizny, lekkich ubiorów kobiecych i dodatków, a także do dekoracji wnętrz, np. na zasłony.

  Bawełna
  Jest to najpopularniejsza w przemyśle tekstylnym miękka tkanina wytwarzana z włókna otrzymywanego z rośliny o tej samej nazwie (bawełna, bawełnica, Gossypium L). Podejrzewa się, że Egipcjanie znali bawełnę już na wiele tysięcy lat p.n.e., a najstarsza wzmianka o tej roślinie pochodzi sprzed ponad 3 tysięcy lat. Pod koniec XVI w. p.n.e. bawełnica weszła do uprawy w cieplejszych regionach obu Ameryk, Afryki i Eurazji. Włókno służące do wytwarzania tkaniny otacza nasiona rośliny. Włókno bawełniane stosuje się jako dodatek do wełny czy lnu w w tzw. włóknach mieszanych.
  Oprócz przemysłu tekstylnego bawełnę stosuje się do produkcji materiałów opatrunkowych, filtrów do kawy, ekskluzywnego papieru, a nawet prochu strzelniczego.

  Bouclé
  Nazwa pochodzi z języka francuskiego – bouclé, czyli kręcony, kędzierzawy, lub po prostu pętelka. I taka właśnie jest ta tkanina, bardzo dekoracyjna, pokryta pętelkami lub węzełkami. Używa się jej do wyrobu damskich płaszczy, garsonek, sukienek, żakietów etc.

  W zakładce TKANINY piszemy obszerniej o bouclé:
  http://www.burda.pl/tkaniny/artykul/boucle-tkanina-na-czasie

   

   

 • 1 komentarz

  • anka33
   2016-07-07T10:57:28+02:00 anka33
   Z moim zespołem tworzymy odzież, często luksusowe i limitowane serie dla popularnych marek. Przyznam, że dobór tkanin ma kluczowe znaczenie dla jakości asortymentu. W dużym stopniu wspieramy się ofertą sklepu mikatextiles.com. Szczególnie ciekawe są tkaniny satynowe – wielokolorowe, tkaniny przypominające jeans, żakard kwiatowy, niezwykle modny. Pracownicy ze sklepu MikaTextiles również podsyłają ciekawe pomysły, faktycznie angażują się w rozpoznanie potrzeb klienta, co zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Często otrzymuję od nich wskazówki wzronicze na maila i cykliczne rabaty. Tysiące wzorów do dyspozycji. Cennik hurtowy od ręki, ceny negocjowane w dosłownie każdym przypadku. Warto podkreślić, że wskazany sklep sprzedaje oryginalne tkaniny włoskie i ilościowo nie oszukuje. Jeżeli cokolwiek szyjesz, dekorujesz i szukasz tkanin to koniecznie zapoznaj się z ich rozwiązaniami. Bardzo trudno znaleźć podobnie wyposażoną działalność w krajowej sieci.
 • Autor : Burda

  Burda

  Statystyki artykułu :

  Artykuł dodano : 2015-04-30T14:02:24+02:00

  1 komentarz

  5669 odsłon

Podobne artykuły