1. Zacznij od testu

Szycie jest dla każdego, ale nie każdy od razu je pokocha. Na początek potrzebujecie dużo cierpliwości, zawzięcia i samodyscypliny, dlatego zanim zaczniecie zgłębiać ten temat, proponuję zrobić test. Kawiarenki szyciowe, babcia, potrafiąca szyć koleżanka na pewno chętnie pokażą Wam, na czym to wszystko polega. Nie ma nic lepszego, jak po prostu rzucić się na głęboką wodę. Tylko wtedy będziecie wiedzieć, czy jesteście do tego stworzeni.. Nie polecam zapisywania się od razu na kursy czy do szkoły, ani także inwestowania w zaawansowany sprzęt na samym początku drogi. Warto się  najpierw sprawdzić, ale wierzcie mi - szybko okaże się, że   od razu się wciągniecie! 

2. Nie wydawaj majątku na start

Jeśli po tym teście doszliście do wniosku, że chcecie uczyć się szyć, pora na wybór sprzętu. Kierowana doświadczeniem,  proponuję Wam bardzo skrupulatnie zgłębić rynek. Jeśli będziecie się kierować   swoimi potrzebami, szybko okaże się, że niezawodny sprzęt będzie Wam służył przez długie lata. Często kupujemy tani sprzęt na początek, jednak nierzadko okazuje się, że jest awaryjny, niedostosowany do naszych potrzeb, nie spełnia swoich funkcji. Zawsze powtarzam, że lepiej odczekać, odłożyć pieniądze i kupić lepszą maszynę, która pozwoli Wam się rozwija
Nie trzeba oczywiście wydawać od razu majątku na sprzęt z górnej półki. Można kupić dobrej jakości maszynę w przystępnej cenie. Nie kierujcie się wyglądem i opiniami innych, sprawdźcie go w domu i dopasujcie do swoich potrzeb. 

3. Bez niezbędnych akcesoriów ani rusz

Często myślimy, że zakup maszyny do szycia wystarczy do pełni szczęścia, ale to dobrze dobrane akcesoria i dodatkowe narzędzie sprawiają, że szycie staje się prostsze. Jakie akcesoria będą Wam potrzebne? Dobry zestaw igieł do maszyny, komplet nici w odpowiednio dobranych kolorach, szpilki, igielnik, prujka, miarki, liniał, mydełko, znikopisy, nożyczki krawieckie. Pamiętajcie: nie musicie ich wszystkich  kupować na raz. Wystarczy  jedna rzecz raz w miesiącu. To pomoże Wam nie zrujnować Waszego portfela. Zobaczycie, że szybko nazbiera Wam się niezłe zaplecze techniczne. 

4. Skup się na podstawach

Obsługa maszyny do szycia jest banalnie prosta, jeśli dobrze się do tego przygotujecie. Można ją szybko opanować, tak jak robienie na drutach - wystarczy trochę praktyki. Największym problemem na początku będzie dla Was  wyczucie pedała oraz prosty ścieg. To pierwsze musicie wyćwiczyć, natomiast w prostym szyciu pomoże Wam stopka z regulowanym prowadnikiem.

5. Od jakich materiałów zacząć?

Bardzo często pojawia się problem, jaki materiał i ile go kupić na uszycie danej rzeczy. Reguła jest dość prosta. Sęk tkwi w tym, czy kupujesz materiał jednolity czy we wzorek. Jeśli jest to tkanina czy dzianina jednolita, która standardowo liczy 1,40 cm szerokości, kup jedną długość wyrobu, np. dla marynarki - długość pleców + długość rękawa + 10% = ilość potrzebnego materiału. Przy materiałach we wzory dodajemy 20% zapasu, a przy materiałach wąskich (mających np. 0,70 cm szerokości) liczymy dwie długości. Teraz, kiedy potraficie już odmierzyć materiał, musicie nauczyć się rozróżniać, który z nich nadają się  do uszycia sukienki, a który do skrojenia płaszcza. Ja wychodzę z założenia, że z każdego materiału można uszyć wszystko, to zależy tylko i wyłącznie od naszej wizji. 

7.  Próba generalna

Zawsze powtarzam w swoich filmach, że jeśli tylko nie jesteście pewni swoich umiejętności, spróbujecie najpierw na tanich tkaninach. Odpowiednia do ćwiczeń będzie np.  bawełna, której metr kosztuje 7-11 zł. Możecie wykorzystać stare prześcieradło albo zacząć od przerabiania starych ubrań. To uczy cierpliwości i fachu. Dobrym rozwiązaniem jest również rozpruwanie starych ubrań, wtedy macie świetny wzór, z którego można szybko zrobić wykrój. Jeśli nie czujecie się jeszcze zbyt pewnie, nie szyjcie z drogich tkanin. 

8. Inspiracje - funkcjonalność to podstawa

Inspiracje znajdziesz wszędzie: w domu, na uczelni, w pracy. Zainspirują Cię dzieci, koleżanki, muzyka, film czy dobra książka. Ja najczęściej szukam pomysłów w magazynach modowych, w sklepach z materiałami. Zazwyczaj widząc jakiś materiał od razu wiem, co z niego powstanie. Najważniejsze jest jednak, to, że Twoje dzieła będą wykorzystywane na co dzień, więc funkcjonalność to podstawa. 

Szycie to frajda!

Szycie przede wszystkim ma sprawiać Ci frajdę, zadowolenie, spełniać Twoje marzenia i relaksować. Jeżeli czujesz, że danego dnia coś Ci nie idzie, nie brnij w to. Odstaw maszynę. Zatęsknisz i spojrzysz na projekt świeżym okiem. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas ma gorsze i lepsze dni. W te gorsze nie polubisz się z maszyną. Do dzieła!

Autorka tekstu: Anna Maksymiuk-Szymańska (Made by Ruda)

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wrocławskim, z wykształcenia dziennikarka, projektantka, specjalistka ds. PR. Swoją przygodę z modą rozpoczęła  ponad 10 lat temu. W tym czasie stworzyła pierwszą modową telewizję internetową Babskie TV, agencję  marketingowo-PR ową Babski PR oraz pierwszy w Polsce vlog o szyciu, Cozaszycie. Jest właścicielką dwóch marek - odzieżowej em em szop i obuwniczej Mash, którą  obecnie rozwija. Szyje, nagrywa i realizuje swoje pasje. Jest mamą kilkuletniego Tymka.

Właśnie ukazała się nowa książka jej autorstwa - "Uszyj to! Modne dodatki i ubrania w 5 minut".

Szycie wcale nie jest takie trudne, jak wydaje się tym, którzy nigdy nie sięgnęli po igłę i nitkę, a samodzielne wyczarowanie fantazyjnego stroju przynosi olbrzymią satysfakcję. Odkryj źródło niewyczerpanych inspiracji - skorzystaj z doświadczenia, porad i propozycji Anny Maksymiuk-Szymańskiej, autorki książek "Co za szycie!" oraz "Mamo, uszyj mi!", by w mig stworzyć proste, efektowne opaski, ozdoby, kominy, peleryny, tuniki i broszki. Zobacz, jak kawałek materiału w Twoich rękach nabiera całkiem nowego charakteru i staje się manifestacją Twojej oryginalności.