CHARAKTERYSTYKA

Na prawej stronie miękki aksamit, na lewej rozciągliwa dzianina – taki materiał nazywamy aksamitną dzianiną. Kiedyś używano jej głównie do szycia bielizny nocnej i strojów domowych, teraz szyje się z niej także stroje sportowe. Najlepsze połączenie włókien to bawełna/poliester oraz poliester/wiskoza. Gwarantuje ono maksymalny komfort noszenia ubioru, jego wytrzymałość i łatwość pielęgnacji.

KROJENIE

Aksamitna dzianina ma kierunek włosa. Można to wyczuć, przesuwając palcami po materiale wzdłuż dłuższego brzegu: w kierunku włosa runo układa się gładko, pod włos – „stroszy się". Aksamitną dzianinę kroi się zawsze pod włos: po przeciągnięciu dłonią z góry w dół po uszytym modelu runo powinno się podnosić. Dolne brzegi wszystkich części wykroju muszą być skierowane w tę samą stronę.

Kopiowanie linii szwów: papier do kopiowania i radełko należy wcześniej wypróbować na resztce materiału, gdyż może się zdarzyć, że wykonane radełkiem linie będą widoczne na prawej stronie materiału. Najlepiej skroić wszystkie części z jednakowymi zapasami szwów. Dzięki temu można je zszyć bez kopiowania na materiał linii szwów – wystarczy szyć w jednakowej odległości od ciętych brzegów. Linie zaszewek, styku i złożenia zaznacza się fastrygą.

Wkład: aksamitnej dzianiny raczej się nie usztywnia. Jeśli kołnierz lub brzegi zapięcia mają być wzmocnione, najlepiej użyć do tego delikatnej, półprzezroczystej i lekko elastycznej w dwóch kierunkach flizeliny. Naprasowuje się ją na sucho, lekko dociskając żelazko ustawione na temperaturę prasowania jedwabiu.

SZYCIE

Do szycia aksamitnej dzianiny używa się cienkiej igły do dżerseju grubości 70 lub 80 i zwykłych nici. Aby szwy były elastyczne, należy szyć ściegiem zygzakowym (dł. 2 mm, szer. 0,5 mm). Niektóre maszyny mają specjalne ściegi do szycia dżerseju – należy to sprawdzić w instrukcji maszyny do szycia. Podłożenia będą rozciągliwe, jeśli zapasy przeszyje się podwójną igłą. Na prawej stronie materiału powstają wtedy dwie linie szycia, a na lewej – elastyczny zygzak. Szwy, które nie powinny się rozciągać (np. szwy ramion), należy zszyć, ujmując taśmę ze skosu. Brzegi dekoltu nie będą się rozciągać, jeśli przeszyje się tuż przy linii szwu ściegiem łańcuszkowym lub naprasuje się na zaznaczonych liniach szwów flizelinową taśmę korygującą. Brzegi zapasów szwów i podłożenia należy obrzucić dużym ściegiem zygzakowym lub owerlokiem.

Wskazówka: do szycia strojów z aksamitnej dzianiny najlepiej nadają się owerloki lub cowerloki.

PRASOWANIE

Aksamitnej dzianiny lepiej nie prasować. Jeśli jest to konieczne, to wyłącznie na lewej stronie, lekko dociskając żelazko. Szczególnie ważne jest użycie miękkiej podkładki – może to być aksamitna dzianina, aksamit lub tkanina frotté. Gdy materiał trzeba wyprasowac na prawej stronie, robimy to tylko przez flauszową ściereczkę żelazkiem ustawionym na temperaturę prasowania jedwabiu i wełny. Wcześcniej należy koniecznie przeprowadzić próbę na resztce materiału.

PIELĘGNACJA


Pierzemy dzianinę ręcznie w wodzie z dodatkiem delikatnych środków pioracych lub w pralce (program „tkaniny delikatne". Aksamitnej dzianiny nie wolno suszyć w suszarce, najlepiej rozłożyć ją do wyschnięcia na ręczniku frotté.

 

RADA 

Brzegi zapasów szwów nie będą się rolowały, jeśli naprasuje się na nich skrojone ze skosu paski flizeliny szerokości ok. 2 cm.