ALBERTA FERRETTI – włoska projektantka, której nazwisko liczy się w świecie mody już od ponad 40 lat. Już tak długo tworzy kobiecą modę, starając się przy tym, aby w jej strojach kobiety wyglądały wyjątkowo, i odnosi na tym polu niemałe sukcesy. „Mam to z pewnością w genach”, powiedziała w wywiadzie dla „Burdy”. „Już jako mała dziewczynka chętnie pomagałam mamie, która była krawcową strojów damskich”.

 

Pani stroje są tak zwiewne, jak najskrytsze marzenia. Skąd wzięło się Pani umiłowanie do szyfonu?

Szyfon jest po prostu cudowną tkaniną. Nadaje on moim sukniom objętość, a jednocześnie zachowuje ich lekkość. Lubię szyfon, ponieważ to materiał, który zawsze jest w ruchu i nigdy nie wygląda tak samo. Poza tym jest zmysłowy, ale na pewno nie wulgarny.

A jakiego powinien być koloru?

Najlepsza jest nienarzucająca się tonacja „nude”, czyli naturalne beże, odcienie perłowe, piaskowe, cieliste. Te barwy najlepiej podkreślają kobiecość, co odzwierciedla moja kolekcja strojów ślubnych „Alberta Ferretti forever”. Każdy model oddaje charakter jego właścicielki. Panna młoda w tym dniu jest księżniczką, to jest jej dzień, a strój ma to jeszcze dodatkowo podkreślać.

Dużo Pani myśli o kobietach…

To prawda. Kobiety projektują po prostu inaczej niż mężczyźni. My, kobiety, najlepiej znamy nasze problemy. Kiedyś szukałam wzorów w przeszłości, dziś natomiast myślę o kobietach takich jak ja, które pracują, korzystają z życia, mają rodzinę, czasami wychodzą na przyjęcia, do teatru czy na tańce. Myślę też o takich, które jeszcze mają ochotę zrobić coś czasem wyłącznie dla siebie.

Czy każda kobieta może nosić tworzone przez Panią stroje?

Uważam, że tak. Ja nie dyktuję mody. Moje stroje nie prowokują, nie są przesadnie udziwnione. One raczej dopasowują się do kobiet i ich osobowości.

Przy czym elementem dominującym często jest ich kolor…

Inspiracje czerpię głównie z moich podróży. Weźmy np. duże metropolie, w jaki sposób można się tam najłatwiej wyróżnić? Właśnie kolorem!

Stroje Alberty Ferretti nosi się na całym świecie. Jak wpływa to na Pani pracę?

Jeśli chce się sprzedawać własne projekty niemal we wszystkich krajach, to należy najpierw poznać potrzeby ich mieszkańców, ale główne elementy moich kolekcji powinny sprawdzać się na całym świecie, dlatego każdy zorganizowany przeze mnie pokaz mody jest dla mnie swojego rodzaju egzaminem.

 


ALBERTA FERRETTI

1981 Otwarcie salonu mody w Mediolanie 1983 Pierwszy pokaz w Mediolanie 1987 Powstanie „Philosophy di Alberta Ferretti” 1994 Po remoncie otwarcie Palazzo Donizetti jako głównej siedziby Alberty Ferretti w Mediolanie 1996 Pierwszy salon mody w Nowym Jorku 2001 Wprowadzenie na rynek akcesoriów 2007 Pierwszy pokaz „Philosophy di Alberta Ferretti” w Nowym Jorku 2008 Pierwszy sklep firmowy w Los Angeles 2010 Prezentacja kolekcji mody ślubnej „Alberta Ferretti forever” w Paryżu 2011 Stworzenie wspólnie z aktorką Emmą Watson ekologicznej kolekcji „Pure Threads by Emma Watson Alberta Ferretti”