Dziurki na guziki można zrobić bardzo prosto, jeśli posiadacie odpowiednią opcję w maszynie. Po zamontowaniu stopki przeznaczonej specjalnie do automatycznego obszywania dziurek, zerknęłam jeszcze raz na instrukcję. Samo obszywanie odbywa się automatycznie.

Test. Obowiązkowo należy zrobić test na skrawku. Każdy materiał zachowuje się inaczej. Dodatkowo zwróćcie uwagę na to, by stopka szyła po równej powierzchni. Jeśli zahacza np. o krawędź płaszcza, gdzie jest poczwórna warstwa materiału, stopka może się zablokować. Gdy coś pójdzie nie tak, ciężko jest wypruć nici, gdyż szyją bardzo wąsko. W moim przypadku przeszycie podwójnej warstwy śliwkowego flauszu wełnianego odbyło się bez niespodzianek. Gotową dziurkę należy bardzo uważnie rozpruć. Jeśli zahaczycie o nitkę, efekt nie będzie już taki idealny.

 

Guzik. Najrozsądniej jest zacząć od płaskich guzików, gdyż nie wyrabiają dziurki.

 

 

Apel. Wiem, że wiele z was nie posiada opcji automatycznego obszywania dziurek. Można je zrobić ręcznie. Przyglądałam się tej misternej robocie w jednej z babcinych sukienek. Od razu zaznaczę, że podziwiam taki kunszt krawiecki. Jeśli któraś z was robi dziurki przy użyciu igły i nitki, prześlijcie mi opis, zdjęcia lub rozrysowany proces na adres pracowniastroju@gmail.com. Najbardziej czytelne chciałabym zamieścić na swoim blogu www.pracowniastroju.com