TAK SZYJE SIĘ BASKINKĘ:

Potrzebne materiały:
tkanina (min. 70 x 70 cm), kalka, żyłka o średnicy 0,45 mm, szpilki, nici, nożyce.

KROK 1.
Przygotować wykrój zgodnie z załączonym schematem. Długość gotowej baskinki wynosi 20 cm. Skroić część z materiału, dodając zapas szer. 1 cm.

KROK 2.
Rozciąć środek przodu, zewnętrzny zapas szwu zaprasować na lewą stronę, w złożeniu ułożyć żyłkę, przeszyć ściegiem zygzakowym, naciągając tkaninę.

KROK 3.
Zapas szwu przyciąć tuż przy linii szwu zygzakowego, następnie obrzucić przednie brzegi (bez żyłki).

 

Baskinka z klosza
Rozm. 34–44

Zużycie materiału:
bawełniana popelina szer. 140 cm, dł. 0,70 m, żyłka o średnicy 0,45 mm, flizelina G785, haczyk do przyszycia, kalka techniczna.

Wykrój:
na podstawie schematu przygotować z kalki technicznej oryginalnej wielkości wykrój baskinki. Wyciąć.

Skroić:
część baskinki (schemat) 1 raz, z zapasami dookoła szer. 1 cm;
pasek dł. 69 – 73 – 77 – 81 – 85 – 89 cm z 3 cm zapasu na spód, szer. 6 cm (gotowa szer. 3 cm), z zapasamo dookoła szer. 1 cm.

Wkład: naprasować na pasek.

Wykonanie:
baskinkę uszyć zgodnie ze wskazówkami TAK SZYJE SIĘ BASKINKĘ. Następnie uszyć pasek: pasek przyszyć do górnego brzegu baskinki prawą stroną do prawej na szer. 1 cm. Z lewej strony powinien wystawać spód na zapięcie. Zapasy szwu oraz zapas drugiego dłuższego brzegu zaprasować na pasek. Pasek złożyć na pół, prawą stroną do prawej. Zszyć końce, pasek wywrócić, spiąć na szwie nasady. Wewnętrzny brzeg paska przyszyć w zagłębieniu szwu nasady, szyjąc na prawej stronie baskinki. Zszyć brzegi spodu zapięcia. Na prawym końcu paska przyszyć od spodu haczyk, nie przekłuwając igły na prawą stronę paska. Na lewym końcu paska wykonać z nitki małą pętelkę.

 

Baskinka z fantazją
Rozm. 34–44

Zużycie materiału:
bawełniana popelina szer. 140 cm, dł. 0,70 m, żyłka o średnicy 0,45 mm, rypsowa tasiemka szer. 1,5 cm, dł. 5 m, kalka techniczna.

Wykrój:
na podstawie schematu przygotować z kalki technicznej oryginalnej wielkości wykrój baskinki. Wyciąć.

Skroić:
część baskinki (schemat) 1 raz, z zapasami szer. 1 cm na zewnętrznych brzegach, z zapasami szer. 5 mm na górnym brzegu (wykrój koła).

Wykonanie:
baskinkę uszyć zgodnie ze wskazówkami TAK SZYJE SIĘ BASKINKĘ. Następnie przyszyć rypsową tasiemkę: zapas górnego brzegu szer. 5 mm zaprasować na zewnątrz. Do górnego brzegu przypiąć tasiemkę w taki sposób, aby wystawała na szer. 1 cm. Końce tasiemki powinny wystawać na przednich końcach baskinki na taką samą długość. Tasiemkę przyszyć ściegiem zygzakowym.

 

Baskinka asymetryczna
Rozm. 34–44

Zużycie materiału:
bawełniana popelina szer. 140 cm, dł. 0,70 m, żyłka o średnicy 0,45 mm, 2 małe guziki, kalka techniczna, nici do obrzucania dziurek.

Wykrój:
na podstawie schematu przygotować z kalki technicznej oryginalnej wielkości wykrój baskinki. Wyciąć.

Skroić:
część baskinki (schemat) 1 raz, z zapasami 1 cm na zewnętrznych brzegach, bez zapasu na górnym brzegu (wykrój koła);
pasek lamówki ze skosu dł. 64 – 68 – 72 – 76 –  80 – 84, szer. 4 cm (z zapasami).

Wykonanie:
baskinkę uszyć zgodnie ze wskazówkami TAK SZYJE SIĘ BASKINKĘ. Następnie oblamować górny brzeg: dłuższe brzegi paska ze skosu zaprasować pod spód na szer. 1 cm. Jeden brzeg ponownie rozłożyć i przyszyć do górnego brzegu prawą stroną do prawej, szyjąc w zagłębieniu na szer. 1 cm. Pasek lamówki ułożyć w górę, podwinąć końce. Następnie zawinąć wokół górnego brzegu pod spód, sfastrygować na szwie nasady. Wewnętrzny brzeg lamówki przyszyć w zagłębieniu szwu nasady, szyjąc na prawej stronie baskinki. Zszyć końce lamówki. Na prawym końcu lamówki oraz w prawym dolnym rogu baskinki wykonać z nici do obrzucania dziurek po jednej małej pętelce. Na lewym końcu lamówki przyszyć guzik. Prawy róg ułożyć w górę i zapiąć.