Skórzana okładka na album do zdjęć lub notatnik
 
Wymiary dowolne, w zależności od potrzeb.
Wyszukać i skopiować sylwetki afrykańskich zwierząt, np. żyrafy
 
Zużycie materiału:
brązowa i szara skóra, wysokość musi odpowiadać wielkości albumu lub książki, długość wynosi półtora objętości albumu, po jednym rzemyku ze skóry w obu kolorach, szer. 7 mm, dł. 1 m, minikolba do lutowania, cążki do nabijania dziurek, papier do kopiowania, kalka techniczna.
Wykonanie:
odpowiedni wzór przenieść na papier do kopiowania, a następnie dowolnie powiększyć lub pomniejszyć go na ksero. Przy pomocy kalki technicznej przenieść wzór na odpowiednie miejsce na skórze.
Narysować kontury na skórze przy pomocy minikolby do lutowania. Uważać, żeby gorąca końcówka nie leżała za długo w jednym miejscu, gdyż skóra mogłaby się rozciągnąć lub nawet powstałaby dziura. Najlepiej wypróbować na resztce skóry. Można ewentualnie wypalić szybko kontury i dopiero po wystygnięciu skóry jeszcze raz je poprawić. Następnie zgodnie z rysunkiem lub według uznania namalować plamy. Plamy na szyi i na nogach powinny być coraz mniejsze, aż stana się już tylko małymi kropkami.
Na dużym albumie można wypalić wzór kilkakrotnie w różnych rozmiarach (patrz rysunek z brązową okładką).
Zmierzyć wysokość albumu i skroić prostokąt skóry o odpowiedniej długości. Wąskie boki powinny wystawać w sposób charakterystyczny dla skóry, ale można je też skroić prosto. Na jednym wąskim boku nabić cążkami 2 dziurki w odstępie 1 cm. Rzemyki przeciągnąć przez obie dziurki i przymocować na supełek. Skórę przełożyć naokoło albumu, owinąć rzemykami, a te zawiązać na supełki.

Poduszka – żyrafa
 
Wymiary: ok. 63 x 63 x 15 cm

Potrzebne materiały:
len lub bawełna w kolorze grafitowym szer. 140 cm, dł. 1,50 m, skóra welurowa w kolorze jasnobrązowym, zamek błyskawiczny dł. 50 cm, nici do szycia w kolorze brązowym i żółtym, klej do tekstyliów, odpowiednie wypełnienie poduszki.
Wykonanie:
z lnu skroić zgodnie z kierunkiem nitki (w wymiarach uwzględniono naokoło 1,5 cm na szwy, wcześniej należy odciąć fabryczne brzegi): górę poduszki 1 raz 66 x 66 cm, dół poduszki 2 razy po 66 x 34,5 cm, boczne części poduszki 4 razy po 66 x 18 cm. Ze skóry skroić kawałki różnej wielkości i w różnych kształtach (patrz zdjęcie). Ułożyć je na prawej stronie na górze poduszki i na bocznych częściach w odległości 1,5 cm od brzegów wykroju. Skórzane kawałki powinny się – z lekkim odstępem – harmonijnie łączyć. Na lewej stronie skórzanych części ostrożnie i oszczędnie nanieść klej do tekstyliów. Przymocować części na poduszce. Wszystkie części przyszyć wąsko brązowymi nićmi. Dolne części poduszki (bez skórzanych ozdób) ułożyć na sobie prawą stroną na prawej i zszyć po obu stronach jeden długi brzeg na dł. 8 cm. Zapasy szwów rozprasować i obrzucić. Do rozcięcia wszyć odpowiednio zamek błyskawiczny. Zszyć poduszkę w następujący sposób (zapasy leżą zawsze na zewnątrz): zszyć po kolei krótkie brzegi bocznych części lewą stroną na lewej. Nie zszywać zapasów (1,5 cm) na dole i na górze. Rozprasować zapasy szwów. Górną i dolną część poduszki wszyć, szew po szwie, w boczne części poduszki. Szwy bocznych części poduszki znajdują się zawsze na rogach. Włożyć wypełnienie poduszki.


Poduszka z zakładkami   
 
Wymiary: ok. 105 x 70 cm

Potrzebne materiały:
len – nie wybielany – szer. 140 cm, dł. 2,30 m, nici do szycia w kolorze naturalnym, zamek błyskawiczny dł. 60 cm, farba do tekstyliów w kolorze czarnym, szeroki pędzel z włosia, gruba folia, odpowiednie wypełnienie poduszki.
Wykonanie:
len podzielić w poprzek na 2 czworokąty o wymiarach 140 cm x 115 cm. Na obu czworokątach (= przód i tył poduszki) uszyć zakładki równolegle do fabrycznego brzegu. W tym celu żelazkiem zaprasować jedno złożenie zakładki w odległości ok. 10 cm od jednego fabrycznego brzegu i zszyć na szer. ok. 1,5 cm. Zakładkę zaprasować w jedną stronę i w odległości ok. 5 cm od linii szycia zaprasować następne złożenie zakładki. Ostębnować zakładkę. Zakładki mogą się różnić pod względem głębokości oraz odstępów i nie muszą koniecznie przebiegać zgodnie z kierunkiem nitki. Nie należy szyć ich za dokładnie! W ten sposób na obu częściach poduszki uszyć ok. 18 do 20 zakładek. Na każdej części zaprasować zakładki w jedną stronę. Części poduszki rozłożyć na grubej folii i przykleić taśmą klejącą. Pod zakładki wsunąć pasek folii i pomalować czarną farbą wierzch zakładek aż do linii szycia. Paski folii służą do ochrony materiału leżącego pod zakładką, który nie ma być pomalowany. Również i tutaj nie pracować za dokładnie! Farba nie musi być równomiernie naniesiona. W razie potrzeby należy zaczekać z malowaniem kolejnej zakładki aż wyschnie farba na poprzedniej. Pomalować wszystkie wierzchy zakładek, zaczekać, aż farba dobrze wyschnie. Wyschniętą farbę utrwalić na materiale zgodnie z instrukcją producenta. Spód i wierzch poduszki skroić na wymiary 110 x 75 cm. Obrzucić naokoło brzegi wykroju. Obie części ułożyć na sobie, prawą stroną na prawej, i zszyć jeden długi brzeg po obu stronach na dł. 7 cm. Zapasy szwu wynoszą 2,5 cm. Rozprasować zapasy szwu. W rozcięcie wszyć odpowiednio zamek błyskawiczny. Dokładnie na środku części poduszki, w poprzek, przyszyć jednym szwem zakładki z czarnym wierzchem. Równolegle, po obu stronach, w odległości ok. 18 cm od środka, ułożyć zakładki stroną w naturalnym kolorze na wierzch (to znaczy ułożyć je w odwrotnym kierunku, tak żeby pomalowana strona leżała pod spodem). Patrz zdjęcie. Przyszyć jednym szwem.
W odległości kolejnych 18 cm od tego szwu przyszyć zakładki czarną stroną na wierzch. Rozpiąć zamek błyskawiczny. Ułożyć na sobie części poduszki prawą stroną na prawej i zszyć otwarte brzegi. Zapasy szwu wynoszą 2,5 cm. Na rogach przyciąć zapasy. Wywrócić poduszkę i włożyć w nią wypełnienie.