CHARAKTERYSTYKA
Bouclé to materiał utkany z włóczek o nieregularnej strukturze, z supełkowatymi zgrubieniami. Włóczki mogą być jedno- lub wielokolorowe, grube lub cienkie. Nie ma też żadnych ograniczeń co do wzorów – materiał może mieć wygląd tweedu lub deseń w pepitkę. Wielkim atutem tej tkaniny jest fakt, że nie widać na niej nierównych szwów, a to za sprawą nieregularnej powierzchni. Ta cecha bouclé powinna być sporą zachętą dla adeptów sztuki szycia, by zwrócili uwagę na tę tkaninę.

KROJENIE

Wiele tkanin bouclé ma trudny do rozpoznania na pierwszy rzut oka kierunek wzoru. Nasza rada: części wykroju należy ułożyć na materiale w taki sposób, aby dolne brzegi wszystkich części były skierowane w tę samą stronę. Przy materiale bouclé w paski lub w kratkę należy dopasować wzór na podłużnych szwach. Można to najłatwiej zrobić, układając części wykroju na materiale w taki sposób, aby dolne brzegi części, które zszywa się potem ze sobą, leżaly na tym samym pasku wzoru.

Przenoszenie linii szwów: należy wypróbować na resztce materiału papier do kopiowania i radełko, gdyż może się zdarzyć, że na kolorowym, grubo tkanym materiale linie są niewidoczne, nawet, gdy użyje się radełka o gładkich krawędziach. W takim przypadku linie szwów należy narysować kredą krawiecką lub przenieść na tkaninę fastrygą (najlepiej pętelkując).

SZYCIE

Obowiązuje zasada: tkaniny bouclé szyje się zwykłą igłą maszynową (uniwersalną) – polecamy grubość 80, a przy bardzo grubych tkaninach – 90. Długość ściegu zależy od grubości materiału. Cienkie i lekkie tkaniny szyje sie ściegiem długości ok. 2 mm, grube i puszyste nieco dłuższym. Używa się zwykłych nici poliestrowych. Dekoracyjne stębnówki wykonuje się nieco grubszymi nićmi do obrzucania dziurek. Można też wykorzystać złożone podwójnie zwykłe nici. Dziurki na guziki można z łatwością obrzucić za pomocą maszyny do szycia. Wystarczy ująć od spodu i od wierzchu kawałki dopasowanej kolorystycznie organdyny, którą następnie należy obciąć tuż przy ściegu. W ten sposób wzmocnimy dziurki i zapobiegniemy ich zdefasonowaniu.

PRASOWANIE

Zawsze należy przeprowadzić próbę na resztce materiału. Wełna dobrze znosi wysoką temperaturę, podczas gdy jedwab, wiskozę i syntetyki lepiej prasować mniej rozgrzanym żelazkiem. W przypadku tkanin z włókien mieszanych należy dopasować temperaturę prasowania do najwrażliwszego włókna. Miękkie i puszyste tkaniny bouclé należy prasować, nie dociskając żelazka, najlepiej na miękkiej podkładce, np. ręczniku frotté, i o ile to możliwe tylko na lewej stronie. Jeśli trzeba wyprasować materiał na prawej stronie, to należy to robić wyłącznie przez szmatkę.

PIELĘGNACJA

Tkaniny bouclé występują w różnych wariantach. Materiały wełniane i z włókien mieszanych z domieszką wełny trzeba koniecznie oddać do czyszczenia chemicznego.

 RADA

Zaraz po skrojeniu naprasować na lewej stronie materiału na jego bregach pliski ze skosu szerokosci ok 2 cm z flizeliny G785. Zapobiega to strzeieniu sie brzegów i wzmacnia szwy. Na paskach wkładu dobrze widać skopiowane z wykroju linie.