Na przestrzeni lat magazyn Burda Style modyfikował nie tylko swoją nazwę, ale też zmieniał się, co oczywiste, jego wygląd. Co się nigdy nie zmieniło? Miłość do mody i szycia!

Trudne początki 

1 października 1949 roku Aenne Burda przejmuje od męża stojące na skraju bankructwa wydawnictwo. Ma wizję i 48 współpracowników – chce stworzyć magazyn z elegancką modą, którą, dzięki dołączonym wykrojom, można uszyć. Czasopismo pełne stylu, ale też oferujące czytelniczkom praktyczne korzyści. Aby urzeczywistnić to marzenie, cały zespół pracuje dniami i nocami. Wreszcie w styczniu 1950 r. pierwsze wydanie Burda Moden pojawia się w kioskach! Można je kupić za 1,40 DM (marki niemieckie). 

Wspaniały pomysł

W latach 50. sukienki z paryskich pracowni po pierwsze są nieosiągalne, a po drugie mało kto może sobie na nie pozwolić. Nie zmienia to faktu, że kobiety chcą modnie i pięknie wyglądać. Ze swoimi arkuszami wykrojów Aenne Burda rewolucjonizuje podejście kobiet do mody, stawiając nie tyle na praktyczną stronę stroju, co na jego wyjątkowość. Nagle staje się możliwe uszycie w domowym zaciszu sukienki od projektanta. Pomysłowość i praktyczność sprawiają, że już w 1974 r. Burda staje się hitem eksportowym i jest sprzedawana w 125 krajach!

Wyjątkowa oferta 

Kobiety są zachwycone! Kupują magazyn Burda Moden i szyją! Od roku 1952 możliwy staje się także zakup pojedynczych wykrojów – na zdjęciu poniżej klientki podczas dokonywania wyboru wykroju, który będą chciały kupić. 

Nowe miejsce 

Materiały, dodatki, wykroje, modele, krawcowe, redaktorki, graficy, fotografowie – Burda Moden rozrasta się i potrzebuje miejsca. W 1955 r. swoje podwoje otwiera w Offenburgu nowa siedziba modowego wydawnictwa Aenne Burda. Zaprojektowany przez znanego niemieckiego architekta Egona Eiermanna budynek ma ponad 8000 m2. W 1962 r. powstaje także studio fotograficzne. 

Powód do dumy

Burda Moden w 1965 roku osiąga sprzedaż na poziomie miliona egzemplarzy, co staje się powodem do firmowego świętowania! Już w 1989 roku nakład Burdy na całym świecie to ponad 4 miliony egzemplarzy! 

Znane nazwiska

Dla magazynu pracuje młody projektant Wolfgang Joop. Nowoczesny wizerunek czasopisma tworzy późniejszy słynny fotograf gwiazd Rico Puhlmann. Wieloletnim przyjacielem Aenne Burda jest również Karl Lagerfeld, którzy kilkakrotnie tworzy wykroje swoich projektów specjalnie dla Burdy. W aktualnych wydaniach magazynów także znajdziecie sekcję specjalną z wykrojem projektanta oraz kolekcje tworzone w oparciu o aktualnie panujące trendy

Genialny krok 

Zachodnie czasopismo na Wschodzie po drugiej stronie żelaznej kurtyny? To niewyobrażalne. Jednak Aenne Burda udaje się, wspólnie z Raissą Gorbaczow, pierwszą damą Związku Radzieckiego, dokonać niemożliwego. W 1987 roku w Międzynarodowy Dzień Kobiet w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich ukazuje się Burda jako pierwszy zachodni magazyn. Wyjątkowość tego wydarzenia podkreśla specjalny pokaz mody w Moskwie (na zdjęciu poniżej). Były minister spraw zewnętrznych Hans - Dietrich Genscher powie potem, że Aenne Burda udało się osiągnąć więcej niż trzem ambasadorom razem wziętym: „Uchyliła nieco żelazną kurtynę”.