Chcesz szyć, ale nie wiesz czy to jest dla Ciebie? Od czego zacząć? Gdzie szukać pomocy, informacji i się nie zrazić? Przygotowałam dla Ciebie kilka punktów, na podstawie mojego 2-letniego doświadczenia, na które warto zwrócić uwagę. 

1. Wybierz się na próbne warsztaty! 

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy spodoba Ci się szycie, nie wydając na to majątku jest wybranie się na pojedyncze warsztaty np. szycia torebki, szoperki czy koszulki itp. Kiedy ja zaczynałam szyć takich warsztatów było niewiele. Poza wydarzeniami, możesz również wybrać się na krótkie warsztaty organizowane stacjonarnie. Wierz mi. Wystarczy rozejrzeć się po FB i zobaczysz, że można odnaleźć sporo takich akcji. 

2. Wybierz maszynę, która będzie spełniać Twoje oczekiwania. Chcesz żeby była dobra i tania?

Byłaś / byłeś na warsztatach i spodobało Ci się szycie. Zastanawiasz się jaką maszynę kupić, aby działała długo i bezawaryjnie? I czy potrzebujesz coś poza maszyną? Koniecznie zajrzyj na poniższe wpisy, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję: 

https://www.burda.pl/artykul/jaka-maszyna-do-szycia-bedzie-dla-ciebie-najlepsza

https://www.burda.pl/artykul/idealna-maszyna-do-szycia

https://eti.com.pl/dobre-rady-o-szyciu/maszyna-do-szycia-ktora-wybrac-jaka-kupic/

https://www.ultramaszyna.com/blog/-/b/wpis/jaka-maszyne-do-szycia-wybrac

3. Wybierz się na profesjonalny kurs

Internet to olbrzymia kopalnia wiedzy: blogi szyciomaniaczek, darmowe tutoriale, ale także sporo nieprawdziwych informacji. Generalnie polecałabym, abyś wybrała/wybrał się na profesjonalny kurs. Chociażby ten podstawowy, który zaszczepi w Tobie poprawne nawyki od samego początku i pozwoli w zrozumieniu trudniejszych aspektów, przez co popełnisz znacznie mniej błędów. Co więcej poznasz zapewne wiele wspaniałych osób, z którymi pierwsze kroki staną się dużo przyjemniejsze! 

4. Korzystaj ze sprawdzonych wykrojów

Gdzie szukać sprawdzonych wykrojów?  Najprościej w kiosku: Burda, Kocham Szycie, wydania specjalne Burdy czy na sprawdzonych stronach internetowych. No dobra, łatwo mi się mówi, ale Ty bierzesz gazetę do ręki i nie rozumiesz tych wszystkich linii i opisów. W takim przypadku koniecznie zajrzyj do tutorialu Burdy, a zobaczysz, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Warto się także wybrać na kurs konstrukcji, który pozwoli Ci zrozumieć swoją sylwetkę oraz budowę szablonów. Przygotujesz na nim podstawowe szablony na swoje wymiary oraz nauczysz się jak modelować wykroje podstawowe. Jak weźmiesz później do ręki pierwszą lepszą gazetę, to nagle okaże się, że te linie zaczynają mieć sens.

5. Kupuj dobrej jakości materiały. A co z innymi przydasiami? Co potrzebuję i gdzie szukać?

Z materiałami bywa różnie. Czasami trafimy na takie, które już w samym dotyku są fatalne, a inne zniszczą się po 1-2 praniu. Szczególnie kupując materiały przez Internet możemy się mocno rozczarować, a przecież nie o to chodzi, aby szyć ubrania, które będą gorszej jakości niż w sklepie. Chcemy mieć wyjątkowe kreacje o jakości przerastającej sklepowe półki. Owszem na pierwsze szycie warto kupować tańsze materiały, gdyż wiadomo, że nie wszytko od razu Ci się uda. A szkoda byłoby wyrzucać materiały, za które zapłaciło się sporą kasiorkę. Dlatego kupując materiał kieruj się zasadami: 

- zanim zaczniesz kupować, to poczytaj chociaż trochę o materiałach

- wybierz się do paru sklepów stacjonarnych i pomacaj materiały na żywo

- zamawiaj i zbieraj próbki

- czytaj dokładnie opisy (sklepy online powinny mieć dokładnie opisany skład, sposoby prania itp.)

- czytaj opinie innych kupujących

- skorzystaj z rad szyjących koleżanek (np. zapisz się do jakieś grupy szyciowej)

- nie kupuj za dużo! Ciągle pojawiają się nowe wzory i kolory. Jak rzucisz się na wszystko, to okaże się, że zacznie Ci rosnąć spora górka materiałów, których nie wyszyjesz, a bardzo długo leżakujący materiał, też może stracić na swojej jakości. 

6. Dołącz do społeczności szyjącej. Znajdź szyjącą koleżankę.

I na koniec: dołącz do społeczności szyjącej, znajdź szyjącą koleżankę, a przede wszystkim baw się, eksperymentuj i czerp radość z szycia!

I nawet nie próbuj się przerażać niepowodzeniami. Ja to zawsze powtarzam wszystkim, że tylko osoba, która nic nie robi nie popełnia błędów i nie od razu Kraków zbudowano. Każde niepowodzenie potraktuj jak naukę. Wyciągnij wnioski i idź dalej do przodu.

Więcej inspirujących porad na blogu MadebyDianaK >>>

Uszyte kreacje możecie podziwiać na Facebooku >>>

Odwiedź profil użytkowniczki >>