Cholewki do butów na szpilce

Potrzebne materiały:
skóra w kolorze zielonym, dł. 30 cm, szerokość = 2 x obwód łydki (mierzony 20 cm nad kostką) plus 2 cm, pasek skóry w kolorze beżowym, szer. 5 cm, dł. 90 cm, flizelinowa taśma do brzegów szer. 2 cm, taśma z krepy, klej do tkanin, cążki do dziurek, nożyk do ciecia skóry i podkładka, nożyce, papier, ołówek.

Wykonanie:
skopiować szablon i wyciąć, z zielonej skóry skroić 2 cholewki każda o wys. 22 cm i szerokości równej obwodowi łydki powiększonemu o 1 cm. Resztę skóry pociąć na paski szer. 5 mm (razem mają długość 2,40 m). Z beżowej skóry uciąć 24 paski o szer. 5 mm każdy na szlufki. Przyłożyć szablon na lewej stronie skóry na krótkich brzegach, obrysować kontur i wyciąć łuki. Na łukach zawinąć brzegi na szer. 5 mm i przykleić. Z rzemyka ułożyć szlufki, przykleić je na taśmie krepowej, a taśmę przykleić na płytszym łuku. Ostębnować na prawej stronie. Na przeciwległej stronie: ostębnować łuki, płytszy wzmocnić taśmą do brzegów i zrobić dziurki. Przeciągnąć rzemyk przez 2 dziurki i zawiązać supełek, dalej postępować tak samo. Resztę paska z beżowej skóry przeciąć na dwie części równej długości. Każdy z nich przykleić ukośnie pod dolnym brzegiem cholewki. Górny i dolny brzeg cholewek wąsko odszyć. Po wewnętrznej stronie cholewek obciąć brzegi rzemyka w odległości 5 mm od linii szycia. Pozostałe końce rzemyka ściąć ukośnie.

Cholewki do sandałów

Potrzebne materiały:
skóra w kolorze beżowym, dł. 35 cm, szerokość = 2 x obwód łydki powiększony o 6 cm, biała skóra o wym. ok. 30 x 35 cm, 2 rozdzielcze zamki błyskawiczne dł. 30 cm, klej do tkanin, flizelinowa taśma do brzegów szer. 2 cm, nici.

Wykonanie:
z beżowej skóry skroić 2 cholewki, każda o wym. 35 cm x obwód łydki + 3 cm. Z białej skóry skroić 2 wstawki o dł. 35 cm i szer. 15 cm. Na części cholewki naprasować flizelinową taśmę na brzegu o dł. 35 cm (po lewej stronie skóry, żelazkiem o niskiej temperaturze i bez użycia pary).
Jeden zamek błyskawiczny rozłożyć, ułożyć części wierzchnią stroną do spodu na wzmocnionych brzegach cholewki, ząbki są skierowane do cholewki, zamek powinien się otwierać od dołu do góry, a cholewka wystawać 5 cm spod dolnego końca zamka. Przyszyć brzegi zamka błyskawicznego w odległości 5 mm od ząbków, końce części zamka podwinąć pod zapasy szwów. Długie brzegi wstawki przyszyć prawą stroną do prawej strony cholewki, ujmując przy tym zamek błyskawiczny. Dolny brzeg cholewki i wstawki podwinąć do środka na szer. 5 cm i przykleić. Podobnie wykonać drugą cholewkę.

Cholewki do sandałów na wysokich obcasach

Potrzebne materiały:
skóra, wys. 55 cm, szerokość to 2 x obwód stopy (liczony wraz z obcasem aż do łuku podbicia stopy) powiększony o 8 cm, 52 nity stożkowe o Æ 1 cm, klej do tkanin, nici.

Wykonanie:
skroić 2 cholewki, każda o wys. 45 cm i szerokości równej obwodowi stopy (patrz wyżej: opis potrzebnych materiałów) powiększonej o 4 cm. Na bocznych brzegach zaznaczyć linie fałdek: 8 cm powyżej dolnego brzegu linię styku, 4 cm ponad nią linię załamania, w odległoci 8 cm linię styku drugiej fałdy, 4 cm ponad nią linię załamania. Fałdy o szerokości 4 cm ułożyć w taki sposób, by były skierowane ku dolnemu brzegowi cholewki. Przyszyć fałdy w odległości 1 cm od brzegów. Długie brzegi cholewek zszyć prawą stroną do prawej (szer. szwu 1 cm) = szew po wewnętrznej stronie łydki. Rozłożyć zapasy szwów i przykleić. Naprzeciwko szwów zaznaczyć miejsca na górnych brzegach cholewek. Cholewki złożyć tak, żeby szwy odpowiadały zaznaczonym miejscom. Na złożeniach z przodu odmierzyć od brzegu po 6 cm w kierunku do dołu, zaznaczyć (w obu cholewkach jednakowo). Od zaznaczonego miejsca aż do szwu lub oznaczenia na górnym brzegu cholewki narysować zaokrąglenie i wyciąć.
Z resztek skóry skroić 4 rygielki dł. 15 cm i szer. 4,5 cm. Na każdym rygielku przyciąć jeden koniec w szpic. Brzegi rygielków (z wyjątkiem prostych końców) podwinąć na szer. 5 mm do środka i przykleić, brzegi wąsko ostębnować. Na szwie po wewnętrznej stronie łydki i w miejscu zaznaczonym na boku cholewki ułożyć rygielki i zawinąć na połowie długości wokół górnego brzegu cholewki, proste końce przykleić od wewnętrznej strony cholewki. Szpice rygielków umocować 2 nitami każdy, chwytając końce rygielków znajdujące się po wewnętrznej stronie cholewek.
Skroić 2 paski skóry szer. 2,5 cm i długości równej wysokości cholewek powiększonej o 1 cm. Dłuższe brzegi obu pasków podwinąć na szer. 5 mm pod spód, przykleić i ostębnować. Końce skleić ze sobą na szer. 1 cm. Na każdym pasku zaznaczyć w równomiernych odstępach miejsca na 22 nity (jeden nit należy umieścić w miejscu sklejenia). Paski nasunąć na cholewki w odległości 3 cm od dolnego brzegu w taki sposób, by miejsce klejeniaznalazło się na środku tyłu. Nity umieszczone w miejscu sklejenia mocują paski do cholewki. Pozostałe nity na paskach nie przechodzą przez cholewkę, paski leżą luźno na cholewce.

Załączniki:
schemat.pdf