Torba

Wielkość ok. 33 x 33 x 7 cm (mierzona bez uchwytów)

Materiały: 

200 g grubej włóczki „Alta Moda Kid“ firmy Lana Grossa (60% wełny merynosów, 40% moheru; 50 g = ok. 60 m) w kolorze antracytowym, druty nr 8, drut pomocniczy, na podszewkę szara wełniana tkanina szer. 140 cm, dł. 0,40 m, skóra z futrem wielkości ok. 35 x 40 cm.

Wzór podstawowy: 

wykonywać na przemian 2 o. prawe i 2 o. lewe. W co 2. rz. o. przesunąć o 2. o., patrz także schemat obliczeniowy przed strzałką a oraz za strzałką b (załącznik PDF na dole strony). 

Wzór warkocza: 

wykonywać według schematu obliczeniowego (załącznik PDF na dole strony). Liczby na prawym brzegu oznaczają rz. nieparzyste, które należy czytać od strony prawej do lewej. W rz. parzystych o. należy przerabiać tak, jak schodzą z drutu. Rozkład wzoru: wykonać 1 raz wzór od strzałki a do strzałki b. Na wysokość powtarzać rz. 1.–12. 

Próbki obliczeniowe: 

14 o. i 24 rz. wzorem podstawowym = 10 x 10 cm. 18 o. wzorem warkoczy = szer. 10 cm.

Wykonanie torby na drutach: 

nabrać 26 o. i wykonać rz. parzysty o. lewymi. Następnie przerabiać zgodnie ze wzorem obliczeniowym w następujący sposób: o. brzeg., 3 o. wzorem podstawowym, 18 o. wzorem warkoczy, 3 o. wzorem podstawowym, o. brzeg. W 3. rz. dodać z obu stron po 1 o., a następnie w co 4. rz. i 2. rz. dodać jeszcze 11 razy z obu stron po 1 o., przerabiając dodane o. wzorem podstawowym = 50 o. Po wykonaniu 37. rz. przerabiać dalej prosto, nie dodając o. i pamiętając o zachowaniu wzoru.  W 81. i 98. rz. zaznaczyć kolorową nitką z obu stron dno torby. Prze-robić jeszcze 44 rz. prosto. W 142. rz. odjąć z obu stron po 1 o., a na- stępnie odjąć jeszcze 11 razy jeszcze na przemian w co 4. i co 2. rz. z obu stron po 1 o. = 26 o. Po przerobieniu 175 rz. wykonać jeszcze rz. pa- rzysty na lewo, a następnie zakończyć wszystkie o. 

Wykończenie: 

część zwilżyć, naciągnąć i pozostawić do wyschnięcia. Kontury części na drutach przenieść na tkaninę wełnianą. Tkaninę skroić z zapasem szer. 1 cm. Z futra skroić na uchwyty 2 części wielkości 36 x 4 cm oraz na części boczne 2 trapezy: na dolnym brzegu szer. 6 cm, na górnym szer. 14 cm i wysokości 33 cm. Część boczną przyszyć do torby szerszym brzegiem na górze tak, aby futro znajdowało się wewnątrz (część tor- by wykonanej na drutach leży lewą stroną na stronie z futra. Na dole przyszyć aż do oznaczenia, a następnie przyszyć krótszy dolny brzeg bocznych części pomiędzy oznaczeniami. Drugą boczną część przyszyć tak samo. Uchwyty złożyć wzdłuż, stroną z futrem do środka. Brzegi ostębnować wąsko, zostawiając na końcach otwarte 4 cm. Te otwarte brzegi przyszyć do części wykonanej na drutach po prawej i lewej stronie wzoru warkocza. Torbę wywrócić. Zapasy tkaniny wełnianej zawinąć pod spód. Tkaninę przyszyć do części wykonanej na drutach ściegiem okrętkowym, układając pomiędzy uchwytami brzegi robótki do wewnątrz. Torbę jeszcze raz wywrócić.

Załączniki:
schemat_torba.pdf