CHARAKTERYSTYKA

Prawdziwy denim składa się w stu procentach z bardzo wytrzymałej, gęsto tkanej bawłny. Część jasnych nitek w naturalnym kolorze jest przetykana nitkami niebieskimi w taki sposób, by powstała struktura ukośnych cieniutkich pasków. Na prawej stronie materiał ma przeważnie niebieski kolor, a na lewej raczej jasny. Oprócz rustykalnego oryginału pojawia się teraz wiele cieńszych i bardziej delikatnych odmian tej tkaniny. Bawełnę miesza się z wiskozą i polistrem. Trudno też wyobrazić sobie dżins bez domieszki elastanu. Dzięki niemu dopasowane stroje są wygodniejsze i doskonale leżą.

KROJENIE

Przed skrojeniem materiał należy koniecznie wyprać, gdyż, jak wszystkie tkaniny bawełniane, kurczy się pod wpływem wody – jak bardzo się skurczy, zależy od uszlachetniających go domieszek. Trzeba też pamiętać, że ciemne gatunki dżinsu moga podczas pierwszego prania farbować, dlatego należuy je prać osobno. Aby zapobiec strzępieniu sie brzegów, nalezy je wcześniej obrzucić. Radzimyteż złożyć materiał na pół, prawa strona do środka, po czym zszyć brzegi fastryga.

Przenoszenie linii szwów: najprościej to zrobić za pomocą papieru do kopiowania oraz radełka. Linie rysujemy na lewej stronie materiału.

SZYCIE

Do szycia grubego dżinsu używa się specjalnych igieł z bardzo mocną, a jednocześnie cienką końcówką (grubość 90 i 100). tego rodzaju igły bez trudu przechodzą nawet przez kilka warstw materiału. Do szycia cieńszych gatunków dżinsu wystarczą igły uniwersalne grubo.sci 70 lub 80. Długość ściegu zależy od jakości materiału. Obowiązuje zasada: cienkie tkaniny szyje się krótkim ściegiem (długosci ok. 2 mm), grube i mocne ściegiem długości ok. 2,5–3 mm).

Ważne: szyjemy uniwersalnymi nićmi poliestrowymi. Charakterystyczne dżinsowe stębnówki wykonuje się grubszymi nićmi, np. do cerowania.

PRASOWANIE

Dżins z czystej bawełny prasować żelazkiem ustawionym na 2 lub 3 punkty (temperatura prasowania wełny/bawełny), najlepiej z użyciem pary. Należy ostrożnie postępować z gatunkami elastycznymi, które źle znoszą wysokie temperatury prasowania (maksymalnie 2 punkty, temperatura prasowania jedwabiu/wełny). Najlepiej przeprowdzić test na resztce materiału.

PIELĘGNACJA

Bawełniane tkaniny dżinsowe można prać w temperaturze 90°C i suszyć w suszarce (uwaga, mogą się skurczyć!). Ciemne odmiany najlepiej prać osobno, gdyż mogą farbować.

Dżins z domieszką elastanu należy prać w temperaturze 40°C.

RADA

Samodzielnie uszytym strojom dzinsowym możesz nadać tzw. used look. Będą wyglądały na znoszone, jeśli wielokrotnie wypierzesz je z dużą ilością proszku z wybielaczem. Ponadto wilgotny dżins można zetrzeć na brzegach, szwach, kolanach i łokciach za pomocą twardej szczotki, pumeksu lub drobnoziarnistego papieru ściernego.