Co wiemy o guzikach rogowych?Ten rodzaj guzików znany był już w czasach średniowiecznych. I wtedy, i obecnie wyrabia się je ze zwierzęcych rogów, teraz głównie bydlęcych. Nie wszystkie części rogu są jednakowe. Najwyższą jakość ma materiał pochodzący z samych wierzchołków, które zdobi wyjątkowo delikatny marmurkowy wzór. Największą wartość ma pięknie fladrowany róg byka. Guziki z masy rogowej są bardzo lekkie, sprawiają wrażenie przezroczystych, a jednocześnie mają wyjątkową wytrzymałość, nie łamią się i nie tracą połysku. Nie zdarzają się dwa guziki o jednakowym fladrowaniu (układzie słojów), stąd każdy guzik jest prawdziwym unikatem. Rogowe guziki są idealne do zapinania kurtek i płaszczy.

Jak powstają guziki rogowe?
Produkcja guzików z naturalnej masy rogowej to połączenie tradycyjnej sztuki rzemieślniczej z dość skomplikowaną obróbką przemysłową. Cały proces dzieli sie na dwanaście etapów. Najpierw tnie się w plastry górne, pełne w środku, odcinki rogów. Nastepnie nadaje się im poprzez szlifowanie i polerowanie odpowiedni kształt. Można też dodatkowo wygrawerować na powierzchni guzików laserem wzory lub logo, co jest oczywiście uzależnione od obowiązującej mody. Przed epoką laserów te wzory wykonywano za pomocą ostrych noży.

Materiał, z którego się je wykonuje, a także skomplikowany sposób produkcji sprawia, że guziko rogowe są relatywnie drogie. Oczywiście zdecydowanie tańsze są guziki z tworzyw syntetycznych imitujących naturalny róg. Często stosuje się też mieszanki zawierające C  rogowej - takie guziki trudno odróżnić od prawdziwych. Łudząco przypominają one guziki rogowe, mają podobną strukturę i uklad słojów, a nawet typową dla prawdziwego rogu trójwymiarowość. Ten efekt jest uzyskiwany za pomocą specjalnych technik obróbki. Guziki z tworzyw syntetycznych mogą mieć dowolne kolory i odcienie, są równie lekkie i wytrzymałe, jak guziki z prawdziwego rogu.

Guziki rogowe - zarówno te z prawdziwej masy rogowej jak i te z tworzyw sztucznych – mają po dwie lub cztery dziurki. Wygląd dziurek świadczy o jakości guzika. Dziurki powinny być wywiercona w małym zagębieniu i mieć gładkie, wypolerowane krawędzie. Tylko wtedy będą chronić nitkę, którą są przyszyte, przed wytarciem.

Pielęgnacja: guziki z masy rogowej lub imitującego ją tworzywa dobrze znoszą pranie w temperaturze 40º C oraz czyszczenie chemiczne.

Przyszywanie guzików rogowych
Obowiązuje zasada, że guziki rogowe przyszywa się podwójną nitką, z której robi się tzw. nóżkę. Taki sposób pozwala zachować wolną przestrzeń pomiędzy guzikiem a materiałem. Dla ułatwienia dobrze jest podłożyć od guzik zapałkę, którą wyjmuje się po kilkakrotnym przebiciu igłą z nitką guzika i materiału. Wowzas należy luźne nitki pod guzikiem owinąć kilkakrotnie dookoła nitką, aż powstanie „nóżka”. Jeśli płaszcz lub kurtka są uszyte z grubego materiału, dobrze jest przyszyć pod każdym guzikiem od spodu mały guzik. Guziki będą się wówczas lepiej trzymały i zapobiegnie wyszarpnięciu materiału przy energicznym ruchu.