PRZYGOTOWANIE
Niezależnie od tego, czy podłożenie szyje się ręcznie czy maszynowo, brzegi falbany należy skroić z zapasem szerokości 1 cm.

Ważne: falbany podłożone ręcznie układają się bardziej miękko, za to maszynowo podkłada się je łatwiej i szybciej.

TAK PODKŁADA SIĘ FALBANY RĘCZNIE...

Potrzebna jest cienka i krótka igła oraz nici, najlepiej cienkie nici do haftu maszynowego. Rolowane podłożenie można szyć na dwa sposoby.
1.
Zapas zawinąć na lewą stronę na szerokość 5 mm. Igłę wkłuwać na zmianę na brzegu złożenia i tuż przy zapasie, łapiąc za każdym razem tylko jedną lub dwie nitki tkaniny. Odstęp między miejscami wkłucia powinien wynosić ok. 3 mm. Następnie ostrożnie ściągnąć nitkę, aby podłożenie się zrolowało.

2.
Zapas podłożenia zrolować między kciukiem a palcem wskazującym lewej ręki. Rulonik przyszyć drobnym ściegiem, chwytając na falbanie tylko jedną lub dwie nitki tkaniny. Ściegi na ruloniki mogą być trochę większe.

…A TAK MASZYNOWO
3.

Podłożenia szyje się szybko i łatwo ściegiem zygzakowym. Zapas zaprasować na lewą stronę materiału. Brzeg złożenia ostębnować gęsto ustawionym ściegiem zygzakowym. Obowiązuje przy tym zasada, że im bardziej gęsty (krótki) ścieg, tym sztywniejszy brzeg. Szerokość i długość ściegu koniecznie trzeba wcześniej wypróbować na resztce materiału. Wystający zapas obciąć ostrożnie tuż przy ściegu.

4.
Ostębnowane podłożenie: zapas zaprasować do wewnątrz. Następnie ponownie go rozłożyć i jeszcze raz złożyć zapas aż do zaprasowanej linii. Wyprasować. Podwójny zapas ponownie zawinąć do wewnątrz i wąsko przeszyć. Jeśli maszyna ma stopkę do rolowania podłożeń, można szyć podłożenie bez prasowania.

Nasza rada

Rolowane podłożenia można szybko uszyć maszyną z owerlokiem. Dokładniejszy opis, jak to zrobić, znajduje się w instrukcji obsługi maszyny.