FALBANA DO SPÓDNICY

Potrzebne materiały:
wąska spódnica, resztka materiału w kolorze spódnicy oraz w kontrastowym kolorze o wym. 65 x 65 cm każda, nici, kreda krawiecka.

Wykonanie:
spiąć razem obie resztki materiału prawą stroną do prawej. Na środku narysować koło o średnicy 22,5 cm. W odległości 18 cm od linii koła zaznaczyć i narysować zewnętrzny brzeg falbany. Skroić falbanę z podwójnie złożonego materiału, dodając 5 mm na szwy. W jednym miejscu naciąć. Zszyć brzegi na szer 5 mm, zostawiając na jednym wąskim brzegu otwarty odcinek o dł. ok. 10 cm na wywinięcie. Na rogach obciąć ukośnie zapasy. Wywinąć falbanę na prawą stronę i zaprasować brzegi. Wąsko ostębnować falbanę wzdłuż zewnętrznego brzegu i wąskich boków, zaszywając przy tym otwór w szwie. Falbanę przypiąć zgodnie ze zdjęciem do klina przodu spódnicy (na manekinie lub bezpośrednio na ciele przy pomocy drugiej osoby). Zależnie od potrzeby ułożyć małe zakładki. Wąsko przyszyć brzeg nasady falbany.

 

BLUZKA Z ASYMETRYCZNĄ FALBANĄ

Potrzebne materiały:
dwa T-shirty: meski i damski, taśma z cupry szer. 3 cm i długości równej obwodowi męskiego T-shirtu polu 5 cm, elastyczna taśma szer. 2 cm, dł. ok. 0,80 m, gumka szer. 1 cm, dł. ok. 0,70 m, marker, nici, agrafka.

Wykonanie:
na męskim T-shircie zaznaczyć i skroić ukośny podkrój szyi i podkrój pachy. Z damskego T-shirtu odciąć dolny brzeg na falbanę, rozciąć na jednym boku (zgodnie z opisem poszczególnych kroków). Na falbanie zaprasować pod spód wąskie boki na szer. 2 cm, podwinąć i przyszyć. Otwarty górny brzeg falbany przypiąć od szwu bocznego do podkroju przodu, następnie do brzegu podkroju tyłu (lewą stroną do prawej) odpowiednio do długości falbany. Przyszyć w odległości 2 cm od brzegu. Zaprasować pod spód brzeg podkroju przodu i tyłu na szer. 2 cm, ostębnować na szer. 1,5 cm, zostawiając otwarty odcinek szwu na wciągnięcie gumki. Wciągnąć gumkę, przymierzyć bluzkę i sprawdzić, czy długość gumki jest odpowiednia. Równocześnie zaznaczyć wysokość talii. Zszyć końce gumki, zaszyć otwór w szwie. Na tunelik w talii przypiąć od spodu taśmę z cupry w taki sposób, żeby jej górny brzeg trafił na oznaczenie. Podwinąć końce taśmy na jednym szwie bocznym. Wąsko przyszyć górny i dolny brzeg taśmy. Wciągnąć elastyczną taśmę o szer. 2 cm. Odmierzyć szerokość talii, dopasować dlugość elastycznej taśmy i zszyć jej końce.

Etapy pracy pokazane krok po kroku:

KROK 1.
Na męskiej koszulce narysować mazakiem ukośną linię dekoltu i linię podkroju pachy. Wzdłuż zaznaczonych linii odciąć najpierw górę, a następnie rękaw.

KROK 2.
Na damskiej koszulce odmierzyć od podłożenia w górę 25 cm, narysować linię. Obciąć dół, a następnie odciąć na nim jeden szew boczny.

KROK 3.
Mniejszą część przyszyć na szer. 2 cm na dekolcie. Zapas szwu złożyć do środka i przyszyć. W powstały tunelik wciągnąć gumkę.