Przygotowanie do farbowania tkanin naturalnymi barwnikami

W zależności od rodzaju i naturalnych cech tkaniny, a także od jej wstępnego przygotowania otrzymujemy różne efekty farbowania. Najintensywniejszy i najtrwalszy kolor otrzymamy na materiałach, które zostały przed farbowaniem odpowiednio przygotowane. Wyjaśniamy, na czym to przygotowanie polega.

Tkaninę namoczyć w wodzie i pozostawić w niej na kilka godzin. Następnie przełożyć materiał do dużego garnka wypełnionego w 2/3 wodą. Garnek powinien być na tyle duży, by materiał nie był ściśnięty. Dodać do wody ług sodowy (przygotowany z 1 łyżki sody rozpuszczonej w 5 litrach gorącej wody) oraz 1 miarkę płynu do płukania tkanin. Całość doprowadzić do wrzenia i gotować około 15 minut, od czasu do czasu mieszając. Przełożyć tkaninę do zimnej kąpieli i pozostawić w niej na kilka godzin (np. przez całą noc). Potem tkaninę dobrze wypłukać i zahartować, dodając do wody zasadowego octanu glinu, czyli tzw. płynu Burowa (1 litr płynu Burowa zmieszany z 4 litrami zimnej wody). Pozostawić tkaninę w tej kąpieli na 24 godziny. Następnie kilkakrotnie dokładnie wypłukać materiał, aby pozbyć się zapachu octu.
Po takim przygotowaniu tkaniny można przystąpić do farbowania, np. sokiem z buraków, czerwonej kapusty, jagód, rumiankiem czy kurkumą, o czym piszemy w "Burdzie" 6/2015.

Cenne uwagi

Efekt farbowania zależy od stanu i jakości naturalnych barwników. Najlepiej używać świeżych owoców czy warzyw. Suszone komponenty należy namoczyć na noc i dopiero następnego dnia użyć do farbowania tkanin.
Zabrudzenia na tkaninach można usunąć za pomocą octu i zimnej wody. Pranie w płynie czy proszku do prania zniszczy kolory.
Ponieważ barwniki naturalne są mniej trwałe od syntetycznych, zdaża się, że tkaniny blakną. Letnia bluzka z ufarbowanego na przykład sokiem z jagód batystu powinna jednak przetrwać letni sezon, a potem... można ją ponownie ufarbowac.