Ręcznie farbowane bluzki, spódnice, sukienki, a nawet buty były hitem lat 90., który w zeszłym sezonie z powrotem wrócił do łask. Tie dye podbiło wybiegi i nasze szafy i nie zapowiada się, żeby trend na ten wyrazisty nadruk szybko przeminął. Z naszą ilustrowaną instrukcją krok po kroku batikowe farbowanie wykonacie w szybki i nieskomplikowany sposób. Dla jeszcze lepszego efektu użyjcie barwników w kilku różnych kolorach!

Potrzebne materiały: biała bawełna, plastikowy pojemnik, kratka, barwnik w proszku do tkanin, utrwalacz, folia, rękawiczki.

KROK 1. Na rozłożonej folii postaw plastikowy pojemnik z kratką. Na kratce połóż zgniecioną i pofałdowaną tkaninę.

 

KROK 2. Następnie na wierzchu tkaniny ułóż kostki lodu, całkowicie zakrywając jej powierzchnię.  

KROK 3. Włóż jednorazowe rękawice i barwnikiem w proszku ostrożnie posyp kostki lodu. Uwaga: nie należy używać zbyt dużo barwnika!

KROK 4. Odstaw na minimum 12 godzin, aż kostki lodu całkowicie się roztopią, a farba osiądzie na tkaninie.

KROK 5. Tkaninę dokładnie wypłucz w zimnej wodzie, a następnie wypierz, używając utrwalacza. Po wyschnięciu możesz zacząć szyć.

GOTOWE! Jeśli chcecie najpierw szyć, a dopiero potem farbować, koniecznie pamiętajcie o użyciu do szycia bawełnianych nici, ponieważ nici z tworzyw sztucznych zupełnie nie zmieniają koloru albo tylko nieznacznie. 

Tutorial farbowania ubrań pochodzi z magazynu Burda Style 5/2019!

Zobacz, z czego uzyskać naturalne farby do tkanin >>