FILCOWANIE KULEK
Niezależnie od metody filcowania im dłużej trwa obróbka wełny, tym mocniej łuski włókien o siebie zahaczają, a filcowana wełna staje się bardziej ścisła. Na zdjęciu prezentujemy efekt filcowania na sucho tej samej ilości wełny po 1, 5, 10 i 15 minutach.
PRZYGOTOWANIE WEŁNY
Do obu metod filcowania wełnę przygotowujemy w ten sam sposób. Chwytając pasemko wełny w odległości ok. 10 cm od kłębka, ostrożnie wyciągamy cienką, ale szeroką wiązkę. Aby włókna jednomiernie się wyciągały, należy trzymać dłonie w równej odległości.
FILCOWANIE NA MOKRO
1Nałożyć na siebie dwie grube warstwy wełny o różnym kierunku włókien, co ułatwi ich splątanie. Całość nawilżyć równomiernie ługiem mydlanym.
2 Odcisnąć nadmiar wody i powstałe bańki powietrza. Jeśli to nie wystarcza – osuszyć delikatnie ściereczką.
3 Najpierw przez krótką chwilę ugniatać wełnę dłońmi, a następnie przez dłuższy czas wałkować.
4 Uzyskany w ten sposób filc wałkować nadal, aż będzie odpowiednio ścisły. Ostrożnie wypłukać z mydła i pozostawić do wyschnięcia.
FILCOWANIE NA SUCHO (IGŁOWANIE)
1 Z pasemka wełny uformować w dłoniach kłębuszek.
2 Specjalną igłą wielokrotnie nakłuwać wełnę. Początkujący powinni dla bezpieczeństwa umieścić kłębuszek na twardym podłożu zamiast w dłoni.
3 Nakłuwać, aż kłębek zyska właściwą formę i zwartość. Przy użyciu kilku igieł zamocowanych w oprawce czynność trwa znacznie krócej.
4 Nakłuwając kłębuszek wielokrotnie w jednym miejscu grubą igłą, uzyskuje się odpowiedni kształt lub tworzy karby i zagłębienia.