FILCOWANIE KULEK

Niezależnie od metody filcowania im dłużej trwa obróbka wełny, tym mocniej łuski włókien o siebie zahaczają, a filcowana wełna staje się bardziej ścisła. Na zdjęciu prezentujemy efekt filcowania na sucho tej samej ilości wełny po 1, 5, 10 i 15 minutach.

 filcowanie kulek

PRZYGOTOWANIE WEŁNY

Do obu metod filcowania wełnę przygotowujemy w ten sam sposób. Chwytając pasemko wełny w odległości ok. 10 cm od kłębka, ostrożnie wyciągamy cienką, ale szeroką wiązkę. Aby włókna jednomiernie się wyciągały, należy trzymać dłonie w równej odległości.

 przygotowanie wełny

FILCOWANIE NA MOKRO

Filcowanie na mokro

1Nałożyć na siebie dwie grube warstwy wełny o różnym kierunku włókien, co ułatwi ich splątanie. Całość nawilżyć równomiernie ługiem mydlanym.

Filcowanie na mokro krok 2

2 Odcisnąć nadmiar wody i powstałe bańki powietrza. Jeśli to nie wystarcza – osuszyć delikatnie ściereczką.

Filcowanie na mokro krok 3

3 Najpierw przez krótką chwilę ugniatać wełnę dłońmi, a następnie przez dłuższy czas wałkować.

Filcowanie na mokro krok 4

4 Uzyskany w ten sposób filc wałkować nadal, aż będzie odpowiednio ścisły. Ostrożnie wypłukać z mydła i pozostawić do wyschnięcia.

 

FILCOWANIE NA SUCHO (IGŁOWANIE)

 

Igłowanie krok 1

1 Z pasemka wełny uformować w dłoniach kłębuszek.

Igłowanie krok 2

2 Specjalną igłą wielokrotnie nakłuwać wełnę. Początkujący powinni dla bezpieczeństwa umieścić kłębuszek na twardym podłożu zamiast w dłoni.

Igłowanie krok 3

3 Nakłuwać, aż kłębek zyska właściwą formę i zwartość. Przy użyciu kilku igieł zamocowanych w oprawce czynność trwa znacznie krócej.

Igłowanie 4

4 Nakłuwając kłębuszek wielokrotnie w jednym miejscu grubą igłą, uzyskuje się odpowiedni kształt lub tworzy karby i zagłębienia.