O tym warto wiedzieć

W XVII i XIX w. fiszbiny produkowano z fiszbinów wieloryba (fiszbinowca), czyli długich płytek rogowych, które służyły mu do filtrowania wchłanianej przez paszczę wody. Były bardzo drogie, a mimo to był na nie ogromny popyt. Doprowadziło to niemal do wyginięcia wielorybów fiszbinowych, więc trzeba było poszukać alternatywy. Zaczęto produkować fiszbiny z pszenicy, trzciny, cinkiego drewna, a od połowy XIX w. – ze stali.
Stalowych sztabek lub spiralek używa się jeszcze dziś w gorsetach, które mają być szczególnie stabilne. Na ich końcach znajdują się specjalne zakończenia. Oprócz tego stosuje się plastikowe fiszbiny i elastyczną taśmę fiszbinową, którą można kupić z metra. Fiszbiny z plastiku lub stali muszą być zawsze osadzone w tuneliku albo pokrowcu z materiału ewentualnie z podszewki. Taśmę fiszbinową można przyszyć bezpośrednio na zapasach szwów gorsetu.

Wszywanie taśmy fiszbinowej do gorsetu
Zszyć środkowy szew na środkowych częściach przodu (prawą stroną do prawej). Boczne części przyszyć do środkowych części przodu (= przednie szwy łączące). Rozprasować zapasy szwów. Omierzyć długość szwów łączących pomiędzy zaznaczoną linią nasady spódnicy a linią nasady stanika. Odciąć z taśmy fiszbinowej dwie części krótsze o 6 mm niż zmierzona długość szwów łączących. Lekko zaokrąglić końce. Ulożyć taśmę fiszbinową na zapasach szwów łączących i przypiąć (rys. 1). Przyszyć taśmę, nie ujmując przodów (rys. 1 a).

W taki sposób mocuje się fiszbiny...
Szyć szwy w sposób opisany przy wszywaniu taśmy fiszbinowej. Odmierzyć długość szwów łączących pomiędzy zaznaczoną linią nasady spódnicy a linią nasady stanika. Przyciąć fiszbiny w taki sposób, aby były krótsze o 6 mm niż zmierzona długość szwów łączących. W wypadku plastikowych fiszbinów zaokrąglić końce, przy metalowych nałożyć kapturki.

Tunelik
Skroić z materiału lub podszewki paski ze skosu o długości szwów i szerokości równej szerokości rozprasowanych zapasów szwów. Końce wzmocnić wkładem. Pliski przypiąć na rozprasowanych zapasach szwów, końce podwinąć 3 mm poniżej zaznaczonego szwu nasady spódnicy oraz stanika (rys. 2). Pliski z skosu przyszyć na zapasach 5 mm o szwu (rys. 1 a). Górny koniec pliski przyszyć ręcznie na zapasach. Wsunąć fiszbiny w tunelik (rys. 2 a). Zaszyć dolny koniec tunelika.

Pokrowiec
Skroić z materiału lub podszewki pliskę ze skosu o długości zapasów szwów i podwójnej szerokości fiszbinu z zapasem 1,5 cm. Pliskę złożyć wzdłuż na pół, prawą stroną do środka. Otwarte dłuższe brzegi zszyć na szer. 5 mm, a następnie zszyć jeden koniec. Wywinąć pliskę i wsunąć w nią fiszbin (rys. 3). Podwinąć i zaszyć drugi koniec. Fiszbin w pokrowcu ułożyć na zapasie i przyszyć ręcznie (rys. 3 a).

NASZA RADA
Aby przy prasowaniu fiszbiny nie odbiły się na prawej stronie materiału, suknię należy prasować na lewej stronie na miękkiej podkładce. Jeśli jednak zachodzi potrzeba wyprasowania na prawej stronie, należy to robić przez miękką ściereczkę (np. z welurowego frotté).