Dobór odpowiedniego wkładu i jego właściwe zastosowanie są dla perfekcyjnego wyglądu stroju tak samo ważne, jak dobry krój. Nadają stabilność kołnierzom, fason bluzkom i sztywność brzegom. W Burdzie korzystamy z wkładów firmy Freudenberg, która ma w ofercie ich różne rodzaje odpowiednie do każdej tkaniny. W instrukcjach szycia Burdy zawsze jest podany rodzaj wkładu najwłaściwszy do uszycia konkretnej bluzki, spodni czy żakietu z oryginalnej (wykorzystanej przez Burdę) tkaniny. Naturalnie można odejść od tych zaleceń, jeśli nie szyjecie z oryginalnego materiału podanego dla danego modelu. Niezależnie od tego, czy korzystacie z wkładów włókninowych czy tkanych, warto przestrzegać wskazówek dotyczących ich prasowania – tylko wtedy nie będą się odklejały.

Najważniejsze rodzaje flizelin używanych w Burdzie

Wskazówki na temat prasowania flizeliny znajdziecie w tabeli poniżej oraz na nadrukach na brzegach flizelinowych wkładów.

Jak kroić flizelinę?

Wszystkie części, które należy wzmocnić wkładem, zaznaczone są szarym kolorem na planach układu wykroju lub wymienione w instrukcji szycia. Decydujący jest kierunek nitki. Części z wkładu zawsze należy skroić w takim samym kierunku nitki, jak części z materiału. Jest to szczególnie ważne przy wkładach tkanych. Wkłady włókninowe natomiast są lekko elastyczne w poprzek i stabilne wzdłuż. Zaznaczony na wykroju kierunek nitki zawsze powinien przebiegać równolegle do długiego brzegu wkładu. Wyjątek robimy tylko wtedy, gdy korzystny dla sposobu układania się tkaniny jest krój w poprzek czy ze skosu. Jeśli chcecie ustabilizować brzegi rozcięć, ale ich nie „blokować” (np. w materiałach, które podczas noszenia lekko wyciągają się pod swoim własnym ciężarem), to wkład na zapasy rozcięć należy skroić ze skosu.

Na zapasy na podłożenie wkład tkany skrójcie ze skosu, a włókninowy zgodnie z kierunkiem nitki na częściach z materiału.

Jak prasować flizelinę? 

Wkład najlepiej wypróbować najpierw na resztce materiału i sprawdzić, czy dobrze się trzyma. Żeby materiał nie zbiegł się podczas naprasowywania wkładu, należy go wcześniej zaprasować - najlepiej przez wilgotną ściereczkę. Można go także wyprać w taki sposób, w jaki będziemy później prać gotowy, uszyty strój.

Flizelinowe wkłady naprasowuje się zawsze na lewej stronie materiału. Wkład nie powinien przy tym wystawać poza materiał, ponieważ jego klej może zabrudzić stopę żelazka i podczas kolejnego prasowania przykleić się do prawej strony materiału. Flizeliny G405 i H410 podczas naprasowywania koniecznie przykryj wilgotną ściereczką. Żelazka parowe nie nadają się do tego celu, ponieważ nacisk i emisja pary nie są tutaj równomierne. Do naprasowywania wkładów G700 i G740 wystarczy żelazko parowe. Flizeliny H180, H200, H250 naprasowuje się na sucho, a następnie zostawia rozłożone części na mniej więcej 20 minut, żeby wystygły.

Informacje na temat flizelin pochodzą z bestsellera krawieckiego "Szycie jest łatwe", w którym znajdziesz ponad 1000 ilustrowanych instrukcji krok po kroku, objaśnienia każdego etapu szycia od A jak aplikacja do Z jak zaszewka, przydatne triki, praktyczne porady ekspertów oraz informacje na temat tkanin i idealnych krojów. To kompleksowe kompendium wiedzy jest pozycją obowiązkową dla wszystkich pasjonatów szycia, niezależnie od stopnia zaawansowania. Lektura tej książki gwarantuje postępy w nauce szycia i zdobywanie nowych umiejętności. 

KUP KSIĄŻKĘ >>