Flizelina to szara eminencja krawiectwa. Wygląda niepozornie i niezespolona z innym materiałem jest nietrwała, a mimo to żadna krawcowa nie wyobraża sobie bez niej uszycia zapinanej na guziki bluzki czy sukienki, o marynarkach czy żakietach nie wspominając.

Flizelina z klejem: do czego służy?

Flizelina z klejem stosowana jest dziś w krawiectwie powszechnie. Zastąpiła używaną wcześniej tzw. włosiankę, czyli materiał wykonywany z lnianej przędzy i końskiego włosia, który odznaczał się sztywnością, a zarazem sprężystością, czyli właściwościami doskonałymi do jednoczesnego usztywnienia materiału oraz zachowania jego elastyczności. Taką właśnie funkcję pełni obecnie flizelina, której zadaniem jest usztywnienie pewnych fragmentów garderoby po to, żeby nie marszczyły się nieładnie, nie rozciągały tam, gdzie nie powinny i były zabezpieczone przed zniszczeniem. Flizelinę stosuje się w okolicy szwów na ramionach czy pod pachami, przy rzędach dziurek przeznaczonych do guzików czy przy dekolcie.

Zanim powstała i rozpowszechniła się flizelina krawiecka z klejem, partie tego materiału po prostu wszywało się po lewej stronie tkaniny właściwej. Dzięki obecnej technologii wystarczy posłużyć się żelazkiem.

Flizelina z klejem: rodzaje

Flizelina to nie jedyny usztywniacz stosowany w krawiectwie. Do miejscowej zmiany właściwości tkanin służą tzw. wkłady odzieżowe, czyli różnorodne materiały i tasiemki, a flizelina jest jednym z nich. Wkłady odzieżowe można z kolei podzielić na pozbawione kleju oraz pokryte nim, czyli tzw. klejonki. Wśród tych ostatnich rozróżnia się właśnie bardziej delikatne flizeliny oraz grubsze sztywniki – obydwa rodzaje materiałów pokryte są klejem po jednej, albo dwóch stronach.

Flizelina jest włókniną uzyskaną z włókien syntetycznych łączonych termicznie lub klejonych ze sobą. W przypadku flizelin z klejem, wyodrębnić można następujące rodzaje materiałów:

- flizelina klejona punktowo – mimo że przeznaczona jest głównie do podklejania kołnierzy oraz mankietów, stosuje się ją również szerzej, głównie w przypadku tkanin cienkich. Ta flizelina ma grubość od 18 g/m2 do 50 g/m2 i produkuje się ją w kolorze białym, szarym i czarnym. Przywiera do materiału właściwego w temperaturze od około 115 do 130 stopni Celsjusza,

- flizelina przeszywana (wzmocniona) – wytwarzana jest w kolorze białym, szarym lub czarnym, jako materiał o grubości od 20 g/m2 do 40 g/m2. Podkleja się nią elementy bluzek, sukienek, marynarek, żakietów, kurtek i płaszczy. Flizelina wzmocniona przywiera do tkaniny w temperaturze od 130 do 150 stopni Celsjusza,

- flizelina wąska przeszywana (wzmocniona) – występuje w postaci taśm o różnych szerokościach. Służy do wzmocnienia ramion, główki rękawa czy innych szwów, które wymagają większego usztywnienia,

- flizelina do pasków – sprzedawana w postaci taśm nawijanych na szpule o różnej szerokości. Flizelina do pasków posiada specjalne wcięcia wzdłuż, które pokazują linię załamania podklejonego kawałka tkaniny.

Flizelina z klejem: jak stosować?

Flizelina z klejem ułatwia życie każdej krawcowej. Jest dużo szybsza w aplikacji, niż jej bezklejowa odpowiedniczka, a umieszczenie flizeliny na właściwej tkaninie to proces nieskomplikowany, choć oczywiście wymaga nieco wprawy. Do mocowania flizeliny w warunkach domowych używa się deski do prasowania oraz żelazka. Pomocny okaże się również półpergamin, którym chronimy deskę i żelazko. W zależności od celu zastosowania usztywniacza, proces nanoszenia flizeliny na tkaninę odbywa się nieco inaczej:

- flizelina z klejem jednostronnym – używana w większości zastosowań krawieckich, kiedy trzeba usztywnić lub wzmocnić tkaninę. Odpowiedni fragment flizeliny zaprasowuje się żelazkiem na lewej stronie materiału właściwego. Miejsce, w którym usztywniacz ma bezpośredni kontakt z deską do prasowania zasłania się półpergaminem. Flizelinę zaprasowuje się przez półpergamin, który chroni żelazko przed zabrudzeniem klejem.

- flizelina z klejem dwustronnym – tego rodzaju flizeliny używa się do łączenia ze sobą dwóch warstw materiału podczas wykonywania aplikacji, szycia kołnierzyków czy torebek oraz w podobnych zastosowaniach rękodzielniczych.

Niezależnie od tego, czy używamy flizeliny z klejem jednostronnym, czy dwustronnym, sam proces zaprasowania zawsze przebiega tak samo. Na jakość klejenia wpływ mają trzy czynniki: czas działania, wysokość temperatury i docisk. Zaprasowując flizelinę nie „prasujemy” jej, nie poruszamy żelazkiem, a jedynie przykładamy je i dociskamy.

Flizelina z klejem: temperatura żelazka

W szwalniach do zaprasowywania klejonek nie używa się żelazka, a specjalnego urządzenia, czyli tzw. klejarki, która przypomina wyglądem toster z dwoma płaskimi, rozgrzanymi płytami. Materiał wraz z flizeliną umieszcza się pomiędzy nimi na kilka do kilkunastu sekund, a następnie, już połączone tkaniny, wyciąga z urządzenia.

Podobnie działamy żelazkiem. Flizelinę zwykłą kleimy w temperaturze około 115 - 130 stopni Celsjusza, natomiast wzmocnioną 130 – 150 stopni Celsjusza. Jak jednak ustawić odpowiednią temperaturę dysponując tradycyjnym żelazkiem z kropkami? Są to oznaczenia uniwersalne i dlatego każde żelazko ustawione na jedną kropkę będzie nagrzewało się do temperatury 110 stopni Celsjusza, na dwie kropki – do 150 stopni a na trzy – do 200 stopni Celsjusza.

Sprawdź flizeliny najcześciej wykorzystywane w wykrojach Burdy >>