SPÓDNICA Z RZĘDAMI FRĘDZLI

Rozm. 34-42
Długość spódnicy 45 cm

Potrzebne materiały:
ściągaczowa tkanina dżersejowa w formie tuby dł. 0,90 m (złożona podwójnie ma szer. 35 cm), taśma gumowa  szer. 2 cm, długość równa obwodowi talii plus 3 cm, skóra welurowa lub zamsz w 5 różnych odcieniach, każdy kawałek o wym. ok. 40 x 65 cm, radełko i podkładka, nici.

Wykonanie:
tubę złożyć na pół, zszyć końce taśmy gumowej, wsunąć taśmę w brzeg złożenia tuby i ostębnować brzeg na szer. 2,5 cm. Ze skóry wyciąć po dwa prostokąty każdego koloru, szer. ok. 65 cm i dł. 20 cm. Naciąć radełkiem każdy prostokąt z jednego dłuższego boku, by powstały frędzle szer. 1 cm i dł. ok. 16 cm. Naciągnąć spódnicę na manekin lub włożyć na siebie. Poczynając od dołu ku górze, przypiąć na spódnicy w dowolny sposób paski z frędzlami, rzędami prosto i ukośnie; dolny rząd frędzli powinien wystawać ok. 6 cm poza dolny brzeg spódnicy. Górne brzegi pasków z frędzlami przyszyć ściegiem zygzakowym, naciągając przy tym materiał spódnicy.

KAMIZELKA OZDOBIONA FRĘDZLAMI

Potrzebne materiały:
wełniana kamizelka, resztki dżerseju w różnych kolorach (tu: biały, jasno- i ciemnoszary, beżowy oraz jasnozielony), grube szydełko, radełko i podkładka.

Wykonanie:
dżersej pociąć na ok. 220 pasków szer. 1 cm i dł. 40 cm. Mniej więcej w połowie obu przodów (my kierowaliśmy się wzorem warkoczowym na kamizelce) przewlekać frędzle za pomocą szydełka rzędami w odstępach 1 cm i wiązać.

 

A OTO SPOSÓB WYKONANIA NASZYJNIKA

Potrzebne materiały:
łańcuszek o długości 82 cm, paski cienkiego dżerseju w kolorze khaki, brązowym lub ciemnozielonym szerokości 1 cm: 1 o dł. 120 cm , 32 o dł. 40 cm oraz 16 o dł. 30 cm.

KROK 1.
Pasek o dł. 120 cm związać na końcach z łańcuszkiem. Wykonać pierwszy rząd węzłów, wiążąc 17 pasków o dł. 40 cm.

KROK 2.
Zaczynając od lewej strony, wykonać drugi rząd węzłów, wiążąc ze sobą lużno końce sąsiednich pasków tak, aby powstały oczka.

KROK 3.
Przez powstałe w ten sposób oczka przeciągnąć paski o dł. 30 cm. Krok 3 i 4 powtórzyć z pozostałymi paskami o dł. 40 cm, aż powstanie oryginalny naszyjnik.

BRANSOLETKA Z FRĘDZLI

Potrzebne materiały:
gotowa bransoletka z plastiku lub drewna szer. ok 5 cm, resztki różnokolorowej włóczki i przędzy, różnego rodzaju koraliki.

Wykonanie:
włóczkę i przędzę pociąć na kawałki dł. 25 cm. Złożyć każdy na pół i przełożyć przez obręcz bransoletki. Wiązać przemiennie raz na górnej, raz na dolnej krawędzi. Powtarzać czynność tak długo, aż cała bransoletka będzie ściśle owinięta. Na końcach niektórych kawałków włóczki i przędzy umieścić koraliki, mocując je pomiędzy dwoma supełkami.