Wszystko zależy od długości włosa
Futra z krótkim, kręconym włosem trzeba traktować zupełnie inaczej niż te z długim. Fakt ten należy uwzględnić już na etapie przygotowywania wykroju.

Dobrze wiedzieć, że...
Imitacje futra należy kroić w kierunku „z włosem”, co oznacza, że przesuwając palcami po powierzchni futra, nie napotkamy na opór, gdyż włos kładzie się pod naciskiem. W gotowym modelu kierunek włosa powinien przebiegać z góry ku dołowi.

Futra z krótkim włosem można kroić w taki sposób, że dwie warstwy są złożone prawą stroną do środka. Kontury wykroju i linie wpisane w części wykroju przenosimy na lewą stronę tkaniny za pomocą radełka i papieru do kopiowania.

Futra z długim włosem kroimy z pojedynczych warstw tkaniny.Części wykroju układamy na lewej stronie tkaniny – prawe i lewe części równo obok siebie. Aby futro jak najmniej się strzepiło, przecinamy nożycami jedynie tkaninę, starając sie nie kroić włosa. Linie szwów zaznaczamy za pomocą kredy krawieckiej. Przenosząc linie wpisane w części wykroju, układamy papier kopiujący zapisaną stroną do dołu pomiędzy części wykroju a tkaninę i nanosimy linie gładkim radełkiem.

Wkład:
szyjąc z imitacji futra, na ogół rezygnujemy z usztywniania wkładem. Jeśli jednak usztywnienie jest niezbędne, to w przypadku futer z krótkim włosem wkład po prostu naprasowujemy (zawsze należy uprzednio wykonać próbę na małym kawałku tkaniny). W przypadku futer z długim włosem zastosowanie wkładu jest konieczne. Przypinamy wkład na lewej stronie tkaniny i przyszywamy, a brzegi, których nie chwycił szew, przyszywamy tzw. ściegiem zakopiańskim.

Szycie:
bez względu na rodzaj włosa, krótki czy długi, imitacje futra szyjemy „z włosem” ściegami o długości 2,5 do 3 mm. Aby warstwy tkaniny nie przesuwały się w trakcie szycia, przypinamy je szpilkami wbijanymi poprzecznie do linii szwu.
W przypadku futer z długim włosem radzimy wsuwać włosy za pomocą igły (patrz załączony rysunek). Jeśli mimo to zdarzy się, że włosy zostaną przyszyte, wyciągamy je od prawej strony ostrożnie igłą.

Prasowanie:
staramy się unikać prasowania imitacji futer. Jeśli jednak jest to nieuniknione, prasujemy tkaninę po lewej stronie, nie dociskając żelazkiem. Nie wolno zapomnieć o wykonaniu uprzednio próby na resztce tkaniny! W zasadzie wystarczy skierować strumień pary na futro i wygładzić szwy dlońmi. Brzegi futra moga pozostać „okrągłe”.