CHARAKTERYSTYKA

Gabardyna to określenie sposobu tkania, a nie gatunku tkaniny. Oznacza to, że pod tą nazwą mogą się kryć różne rodzaje materiałów. Ich charakterystyczną cechą jest diagonalna struktura. Gabardynę tka się z wełny, bawełny, wiskozy lub włókien syntetycznych. Wygodę i ładny wygląd zapewnia domieszka elastanu. Z cienkich szyje się eleganckie kostiumy, średniej grubości idealnie nadają się na spodniumy, a grube wykorzystuje się na sportowe płaszcze i żakiety.

KROJENIE

Przed skrojeniem gabardynę z czystej bawełny należy koniecznie wyprać, gdyż tkaniny bawełniane kurczą się pod wpływem wody. Czystą żywą wełnę prasuje się z użyciem pary. Niezależnie od rodzaju gabardyny przed krojeniem należy ją rozłożyć i rozprasować brzegi złożenia. Jeśli okaże się to niemożliwe, należy ułożyć części wykroju na materiale w taki sposób, aby ominąć nierozprasowane miejsca. Przenoszenie linii szwów na materiał: gabardyna dobrze znosi radełko i papier do kopiowania, ale trzeba pamiętać, że kopiuje się zawsze na lewą stronę materiału. Wkład: do wzmacniania cienkich tkanin oraz małych części, jak np. odszycia czy wierzch kołnierza, a także materiałów, których nie wolno prasować z użyciem pary, najlepiej nadaje się flizelina G785 lub H180. Grubsze tkaniny z wełny lub z jej domieszką radzimy wzmacniać flizeliną G700 lub H410.

SZYCIE

Do szycia gabardyny wystarczą uniwersalne igły grubości 70 lub 80, tylko do szczególnie gęsto tkanej gabardyny z mikrowłókien potrzebna jest igła do mikrowłókien grubości 70. Długość ściegu
zależy od rodzaju tkaniny. Obowiązuje następująca zasada: cienkie materiały szyje się drobnym
ściegiem (długości ok. 2 mm), natomiast grube i sztywniejsze ściegiem długości 2,5–3 mm. Do szycia gabardyny używa się zwykłych nici poliestrowych.
PRANIE
Pielęgnacja gabardyny też zależy od rodzaju włókien, z których ją utkano. Syntetyczne i mieszane
można prać w temp. do 40°C (program do tkanin delikatnych), bawełniane nawet do 60°C. Żakiety i płaszcze najlepiej oddać do pralni, gdyż podczas prania mogą stracić fason. To samo dotyczy gabardyny wełnianej.

PRASOWANIE

Temperatura prasowania zależy od gatunku gabardyny. Bawełnianą prasuje się żelazkiem ustawionym na 2–3 punkty (najlepiej z użyciem pary), wełnę i tkaniny z jej domieszką żelazkiem z parą, ustawionym na 2 punkty. Aby uniknąć powstawania świecących miejsc, prawą stronę należy
przykryć ściereczką. Ostrożnie postępować z prasowaniem gabardyny syntetycznej lub elastycznej, bowiem źle ona znosi wysoką temperaturę – żelazko można ustawić maksymalnie na 2 punkty. Wcześniej najlepiej przeprowadzić test na resztce materiału.