Godety

rok temu

Wstawki zwane godetami to sposób na zmianę i uatrakcyjnienie wyglądu sukienki, topu czy spódnicy. Za pomocą godetów można także poszerzyć zbyt wąski strój.


Kiedy sukienka stała się zbyt wąska, można temu zaradzić wstawiając odpowiednie godety. Tkaninę na godety dobieramy dowolnie. Może być tego samego rodzaju i koloru co sukienka, może też być to tkanina zupełnie innego rodzaju, w kontrastowym kolorze lub innym odcieniu barwy sukienki.
Oto prezentacja sposobu wykonania wstawek:

POTRZEBNE MATERIAŁY:
tkanina o wymiarach 50 x 150 cm, rozpruwacz do szwów i kalka (dostępne w naszym sklepie online), igła, szpilki, nożyce, miara krawiecka, ołówek, sznurek.

KROK 1.
Rozpruć przednie szwy łączące sukienki na długości ok. 38 cm (w zależności od długości sukienki) i nieco nadpruć podłożenie. Powstaną w ten sposób dwa rozcięcia, w które będziemy wstawiać godety.

KROK 2.
Za pomoą sznurka narysować na kalce 1/4 koła o promieniu ok. 38 cm (odpowiednim do długości rozcięcia w sukience), wyciąć i rozciąć na pół. Ułożyć formy na tkaninie, przypiąć szpilkami, żeby się nie przesuwały. Skroić, dodając 1 cm zapasu szwu i 3 cm na podłożenie.

KROK 3.
Przypiąć wycięte z tkaniny godety na brzegach rozcięć i przyszyć. Obrzucić brzegi, a podłożenie przyszyć ręcznie.

Godet może być też rodzajem ozdoby.

Zwiewny top
Naciąć tkaninę topu na podłożeniu na dowolną wysokość zależną od długości topu, np. 21 cm i w dowolnej ilości, np. trzy nacięcia na przodzie i trzy na tyle oraz rozciąć na odpowiednią wysokość szwy boczne. Z tiulu lub koronki wykroić odpowiednią do liczby rozcięć liczbę kwadratów o wymiarach 21 x 21 cm, dodając naokoło po 1 cm zapasu na szwy. Przypiąć, a następnie przyszyć kwadraty na brzegach rozcięć, obrzucić brzegi.

Atrakcyjna spódnica
Aby zmienić wygląd ołówkowej spódnicy ze szwami łączącymi przodu, należy wykonać następujące czynności: rozpruć jeden ze szwów łączących niemal na całej długości, pozostawiając u góry zszyte ok. 5 cm szwu. Z tkaniny w kontrastowym kolorze skroić trójkąt równoramienny o wymiarach zależnych od długości spódnicy, np. 62 x 62 x 45 cm. Przypiąć godet do rozcięcia spódnicy, przyszyć i obrzucić brzegi.

 

Komentarze
0

 

Stylizacja tygodniaOstatnio na forum


Odbierz prezent

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj darmowy wykrój!