Kiedy sukienka stała się zbyt wąska, można temu zaradzić wstawiając odpowiednie godety. Tkaninę na godety dobieramy dowolnie. Może być tego samego rodzaju i koloru co sukienka, może też być to tkanina zupełnie innego rodzaju, w kontrastowym kolorze lub innym odcieniu barwy sukienki.
Oto prezentacja sposobu wykonania wstawek:

POTRZEBNE MATERIAŁY:
tkanina o wymiarach 50 x 150 cm, rozpruwacz do szwów i kalka (dostępne w naszym sklepie online), igła, szpilki, nożyce, miara krawiecka, ołówek, sznurek.

KROK 1.
Rozpruć przednie szwy łączące sukienki na długości ok. 38 cm (w zależności od długości sukienki) i nieco nadpruć podłożenie. Powstaną w ten sposób dwa rozcięcia, w które będziemy wstawiać godety.

KROK 2.
Za pomoą sznurka narysować na kalce 1/4 koła o promieniu ok. 38 cm (odpowiednim do długości rozcięcia w sukience), wyciąć i rozciąć na pół. Ułożyć formy na tkaninie, przypiąć szpilkami, żeby się nie przesuwały. Skroić, dodając 1 cm zapasu szwu i 3 cm na podłożenie.

KROK 3.
Przypiąć wycięte z tkaniny godety na brzegach rozcięć i przyszyć. Obrzucić brzegi, a podłożenie przyszyć ręcznie.

Godet może być też rodzajem ozdoby.

Zwiewny top
Naciąć tkaninę topu na podłożeniu na dowolną wysokość zależną od długości topu, np. 21 cm i w dowolnej ilości, np. trzy nacięcia na przodzie i trzy na tyle oraz rozciąć na odpowiednią wysokość szwy boczne. Z tiulu lub koronki wykroić odpowiednią do liczby rozcięć liczbę kwadratów o wymiarach 21 x 21 cm, dodając naokoło po 1 cm zapasu na szwy. Przypiąć, a następnie przyszyć kwadraty na brzegach rozcięć, obrzucić brzegi.

Atrakcyjna spódnica
Aby zmienić wygląd ołówkowej spódnicy ze szwami łączącymi przodu, należy wykonać następujące czynności: rozpruć jeden ze szwów łączących niemal na całej długości, pozostawiając u góry zszyte ok. 5 cm szwu. Z tkaniny w kontrastowym kolorze skroić trójkąt równoramienny o wymiarach zależnych od długości spódnicy, np. 62 x 62 x 45 cm. Przypiąć godet do rozcięcia spódnicy, przyszyć i obrzucić brzegi.