Guziki nie są już tylko elementem zapięcia, ale pełnią także funkcję ozdobną. Właściwie dobrane stanowią piękne i efektowne wykończenie naszego stroju. W tym sezonie szczególnie modne są guziki w stylu vintage. Pojawiły się one w kolekcjach znanych projektantów oraz wielkich domów mody. Marc Jacobs lansował finezyjne guziki porcelanowe, które wyglądają wspaniale na płaszczach i bluzkach, Dolce&Gabbana wybrała wyraziste i biżuteryjne modele, którymi zdobiła koszule, marynarki i żakiety, a Rodarte postawił na retro zapięcia wykonane z drewna. Te ostatnie prezentują się niezwykle stylowo i romantycznie na bluzce z bufkami oraz sukience koszulowej! Niezależnie od koloru, faktury i kształtu guzika pewne jest to, że mają być widoczne. I nie chodzi o ich wielkość, a raczej o umiejętnie dobranie kształtu i koloru, które doda odpowiedniego charakteru i smaku naszemu strojowi. 

Guziki ozdobne - z czego są wykonane?

Guziki ozdobne mogą być wykonane z masy perłowej, drewna, porcelany, roślinnej „kości słoniowej” (orzecha pewnego rodzaju palmy), szkła, pumeksu, skóry, rogu, przędzy, metalu i różnych tworzyw sztucznych. Prawie każdy z tych materiałów można zabarwić i nadać mu odpowiedni kształt.

Tworzywa guzików ozdobnych

Masa perłowa - obok niepowtarzalnego efektu gry mieniących się odcieni, któremu guziki z masy perłowej zawdzięczają swoją popularność, to piękne tworzywo ma jeszcze inną, wielką zaletę. Jest praktycznie niezniszczalne i bardzo wytrzymałe. Guziki z masy perłowej nadają się szczególnie dobrze do bluzek, sukienek oraz lekkich tkanin.

Roślinna kość słoniowa - to jedyny produkt naturalny, który można zabarwić na dowolny kolor. Najczęściej wykonane z tego materiału są klasyczne, okrągłe i płaskie guziki z dwoma lub czterema dziurkami - doskonałe do żakietów, kurtek i płaszczy.

Szkło - szklane guziki mają przeróżne faktury i wykończenia! Bywają gładkie lub szlifowane, z grawerowaną powierzchnią, przezroczyste, w różnych kolorach lub malowane. Pasują do najróżniejszych materiałów i wyglądają naprawdę pięknie. Najczęściej spotkacie je przy koszulach, bluzkach, sukienkach i garsonkach. Popularnymi i bardzo ozdobnymi guzikami są te wykonane ze strasu - wytwarzane ze szkła ołowiowego. Guziki szklane to dość spory wydatek, dlatego świetnie imitują je guziki plastikowe.

Metal - metalowe guziki są praktycznie niezniszczalne. Można je odlewać w różnych formach, polerować, matowić, patynować czy grawerować. Guziki z herbem nadadzą granatowemu żakietowi styl marynarski, a złote – look w stylu glamour! Metalowe modele to także nieodłączny element ubrań dżinsowych!

Róg - guziki rogowe są bardzo lekkie i sprawiają wrażenie przezroczystych, a jednocześnie mają wyjątkową wytrzymałość - nie łamią się i nie tracą połysku. Nie zdarzają się dwa guziki o jednakowym fladrowaniu (układzie słojów), stąd każdy guzik jest prawdziwym unikatem. Guziki rogowe - zarówno te z prawdziwej masy rogowej jak i te z tworzyw sztucznych – mają po dwie lub cztery dziurki. Wygląd dziurek świadczy o jakości guzika. Dziurki powinny być wywiercone w małym zagłębieniu i mieć gładkie, wypolerowane krawędzie - tylko wtedy będą chronić nitkę przed wytarciem. Tego typu guziki są eleganckie, ale nadają się również do strojów sportowych, będą idealne do zapinania kurtek i płaszczy.

Skóra - guziki skórzane używane są głównie jako zapięcia żakietów, płaszczy czy garniturów. Każdej kreacji dodają elegancji o sportowym charakterze. Szczególnie rozpowszechnione i cenione są guziki z plecionej skóry. W sklepach i pasmanteriach najczęściej oferowane są w odcieniach brązu. Na rynku znajdziecie także całą gamę eko guzików wykonanych ze skór syntetycznych.

E - wykroje z ozdobnymi guzikami:

Inspiracje modowe z ozdobnymi guzikami znajdziesz w galerii >>

Opisy tworzyw guzików ozdobnych pochodzą z bestsellera krawieckiego "Szycie jest łatwe", w którym znajdziesz ponad 1000 ilustrowanych instrukcji krok po kroku, objaśnienia każdego etapu szycia od A jak aplikacja do Z jak zaszewka, przydatne triki, praktyczne porady ekspertów oraz informacje na temat tkanin i idealnych krojów. To kompleksowe kompendium wiedzy to pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów szycia, niezależnie od stopnia zaawansowania. Lektura tej książki gwarantuje postępy w nauce szycia i zdobywanie nowych umiejętności. 

KUP KSIĄŻKĘ >>