Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak powstaje haft krzyżykowy, zapraszamy do zapoznania się z opisem wykonania, jaki zamieszczamy poniżej.

1. MATERIAŁY

Potrzebna będzie mulina lub nici perłowe. Mulina jest lekko błyszczącą 6-nitkową przędzą, którą można dzielić. Nici perłowe są skręcane i nie da się ich podzielić. Kolejne potrzebne materiały to igła do haftowania z ostrym czubkiem, nożyczki hafciarskie i nożyce do tkanin oraz oczywiście tkanina.
Najlepiej nadają się tkaniny o splocie płóciennym, takie jak len, bawełna, płótno serowarskie (gaza), kanwa.

2. PROJEKT WZORU

Haft krzyżykowy należy do grupy haftów obliczeniowych. Motyw można rozrysować na papierze w kratkę. Wielkość krzyżyków zależy od tego, ile nitek będziemy ujmować. Kunsztowny haft na prezentowanej tu bluzce wygląda tak efektownie dlatego, że została ona uszyta z cienkiej tkaniny, a nitka użyta do haftu jest grubsza niż nitka materiału. Uprzedzamy jednak, że w takim przypadku jest wymagane pewne doświadczenie w haftowaniu, gdyż wyszywa się tu na oko, bez liczenia nitek.

3. ŚCIEG

Wszystkie ściegi wyszywa się w jednym kierunku. Najpierw wykonuje się ścieg podstawowy, ukośnie od lewej strony u dołu do prawej u góry, a następnie ścieg kryjący prostopadły do podstawowego. Zwykle ściegi haftuje się w rzędach, ale można też wyszywać pojedyncze krzyżyki. Metoda zależy od wybranego wzoru.

4. LINIE POMOCNICZE

Radzimy nitką do szycia w kontrastowym kolorze wykonać linie pomocnicze ze ściegów przed igłą, które ułatwią wyszywanie i zachowanie kierunku wzoru.

5. RZĄD PO RZĘDZIE

Po wykonaniu tych wszystkich czynności przygotowawczych można przystąpić do haftowania motywu zgodnie ze sporządzonym wzorem. Można nakryć wzór kartką papieru i przesuwać ją w dół po zakończeniu każdego rzędu.

6. SZYBKI EFEKT 

Zamiast rozbudowanego wzoru można na tkaninie lub gotowej bluzce wyszyć jedynie małe proste motywy, które da się wykonać w dość krótkim czasie, a będą równie pięknie wyglądać. Jest to też sprytny sposób na zamaskowanie małych dziurek w tkaninie, które uprzednio należy oczywiście zszyć.