Haft krzyżykowy

rok temu

Wprost trudno uwierzyć, że taki kunsztowny wzór, jaki zdobi tę bluzkę, został wykonany prostym podstawowym ściegiem, czyli krzyżykiem.


Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak powstaje haft krzyżykowy, zapraszamy do zapoznania się z opisem wykonania, jaki zamieszczamy poniżej.

1. MATERIAŁY

Potrzebna będzie mulina lub nici perłowe. Mulina jest lekko błyszczącą 6-nitkową przędzą, którą można dzielić. Nici perłowe są skręcane i nie da się ich podzielić. Kolejne potrzebne materiały to igła do haftowania z ostrym czubkiem, nożyczki hafciarskie i nożyce do tkanin oraz oczywiście tkanina.
Najlepiej nadają się tkaniny o splocie płóciennym, takie jak len, bawełna, płótno serowarskie (gaza), kanwa.

2. PROJEKT WZORU

Haft krzyżykowy należy do grupy haftów obliczeniowych. Motyw można rozrysować na papierze w kratkę. Wielkość krzyżyków zależy od tego, ile nitek będziemy ujmować. Kunsztowny haft na prezentowanej tu bluzce wygląda tak efektownie dlatego, że została ona uszyta z cienkiej tkaniny, a nitka użyta do haftu jest grubsza niż nitka materiału. Uprzedzamy jednak, że w takim przypadku jest wymagane pewne doświadczenie w haftowaniu, gdyż wyszywa się tu na oko, bez liczenia nitek.

3. ŚCIEG

Wszystkie ściegi wyszywa się w jednym kierunku. Najpierw wykonuje się ścieg podstawowy, ukośnie od lewej strony u dołu do prawej u góry, a następnie ścieg kryjący prostopadły do podstawowego. Zwykle ściegi haftuje się w rzędach, ale można też wyszywać pojedyncze krzyżyki. Metoda zależy od wybranego wzoru.

4. LINIE POMOCNICZE

Radzimy nitką do szycia w kontrastowym kolorze wykonać linie pomocnicze ze ściegów przed igłą, które ułatwią wyszywanie i zachowanie kierunku wzoru.

5. RZĄD PO RZĘDZIE

Po wykonaniu tych wszystkich czynności przygotowawczych można przystąpić do haftowania motywu zgodnie ze sporządzonym wzorem. Można nakryć wzór kartką papieru i przesuwać ją w dół po zakończeniu każdego rzędu.

6. SZYBKI EFEKT 

Zamiast rozbudowanego wzoru można na tkaninie lub gotowej bluzce wyszyć jedynie małe proste motywy, które da się wykonać w dość krótkim czasie, a będą równie pięknie wyglądać. Jest to też sprytny sposób na zamaskowanie małych dziurek w tkaninie, które uprzednio należy oczywiście zszyć.

 

Komentarze
0

 

Stylizacja tygodniaOstatnio na forum


Odbierz prezent

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj darmowy wykrój!