Haftka to rodzaj metalowego zapięcia, które najczęściej spotykamy w żakietach, futrach, biustonoszach, marynarkach czy gorsetach. Przyszywa się je zawsze wtedy, gdy trzeba spiąć brzegi w sposób niewidoczny na prawej stronie ubrania. Haftki dostępne są w rozmaitych rozmiarach oraz kształtach. Najczęściej używa się dwóch rodzajów haftek, różniących się kształtem uszek: prostych i płaskich, przeznaczonych do spinania brzegów leżących jeden na drugim lub okrągłych - do brzegów, które się tylko stykają. Sporo naszych wykrojów posiada właśnie tego typu zapinanie. Zobacz, jak prosto i skutecznie uszyć ten praktyczny element stroju. Pomoże Ci w tym instrukcja szycia z książki "Szycie jest łatwe"!

Instrukcja szycia haftek, jeśli brzegi zapięcia leżą na sobie 

Przed szyciem: materiał powinien być zawsze podwójnie złożony i wzmocniony flizeliną. 

Haczyk przyszyj do spodniej strony wierzchu zapięcia (leżący na wierzchu brzeg zapięcia), a płaskie uszko do wierzchniej strony spodu zapięcia (brzeg leżący pod spodem). Haczyk i uszko przyszyj gęstym ściegiem okrętkowym lub ściegiem do dziergania dziurek. Podczas przyszywania haftki nie przekłuwaj materiału na wylot. Do zapinania pasków na spodniach i spódnicach używaj  stabilnych haftek o różnych szerokościach. 

Instrukcja szycia haftek, jeśli brzegi zapięcia się stykają 

Haczyki i uszka przyszywa się na wewnętrznych częściach zapięcia. Haczyk przyszyj tuż za brzegiem zapięcia. Uszko powinno troszeczkę wystawać na zewnątrz. Ścieg nie może być widoczny na prawej stronie materiału. Do paska spódnicy przyszyj szczególnie stabilne i szerokie haftki. 

E - wykroje z haftkami: