Haftowanie szczególnie w ostatnim czasie to bardzo modna sprawa. Każdego sezonu na wybiegach, w modzie ulicznej czy Instagramach sławnych influencerek obserwujemy różnego rodzaju efektowne hafty, które zdobią wybrane części garderoby. Wszelkie wzory - od kwiatowych po geometryczne lub abstrakcyjne nadruki - wyglądają rewelacyjnie! Potrafią nadać niezwykłego stylu najprostszej rzeczy. Aby rozpocząć swoją przygodę z hafciarstwem, niezbędna będzie do tego odpowiednia maszyna. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dobry wybór i udany zakup hafciarki może być trudnym zadaniem. Chcąc przybliżyć Wam ten temat, zwróciliśmy się do eksperta od tego typu zagadnień - Pawła Maksyma z portalu oraz sklepu internetowego Szyj.pl - który opowie Wam o typach hafciarek, ich ważnych funkcjach, sprawdzonych modelach maszyn do haftu komputerowego oraz o hafcie komputerowym. 

Domowa hafciarka komputerowa: hafciarka jednoigłowa 

W dobie ogromnej popularności artykułów handmade bardzo często napotykamy na oznaczanie takich produktów własnym logo lub personalizowanie na życzenie imieniem czy ważną, okolicznościową datą. Ozdobione w ten sposób bluzki, czapki, torby czy unikalne etui zyskują dodatkowy walor estetyczny i nabierają indywidualnego charakteru. Tego typu hafty nie zawierają dużej ilości kolorów – napisy zazwyczaj są jednobarwne, loga z kolei zawierają najczęściej dwa - trzy kolory. Takie wzory z powodzeniem wyhaftujecie na hafciarce jednoigłowej. Urządzenie zatrzyma się każdorazowo, gdy konieczna będzie zmiana koloru nici i poprosi o nawleczenie właściwej barwy. Jednoigłowa hafciarka dobrze sprawdza się także podczas haftowania na ręcznikach, szlafrokach czy też na wszelkich półproduktach (poszczególnych elementach przed ich finalnym zszyciem). Podsumowując, jednoigłowa hafciarka sprawdzi się do: 

- haftowania na półproduktach - elementach przed ich końcowym zszyciem

- haftowania na ręcznikach, obrusach, szlafrokach, fartuchach, szatkach do chrztu

- wzorów jednokolorowych, rzadziej wielokolorowych, w małym nakładzie

Hafciarka jednoigłowa z łatwością wykona piękne napisy

Pierwsza hafciarka jednoigłowa - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Przed zakupem swojej pierwszej hafciarki pamiętaj, aby sprawdzić: 

- maksymalne pole haftu - to wartość, która informuje Cię o tym, jak duże wzory będzie można komfortowo wykonać na maszynie, bez potrzeby wypinania i ponownego wpinania materiału w tamborek

- liczbę dostępnych czcionek oraz dostępność polskich liter - wbudowane czcionki służą do tworzenia napisów z poziomu maszyny, warto zwrócić uwagę, czy hafciarka ma czcionkę z polskimi znakami, co pozwoli wyhaftować każdy napis

- liczbę dostępnych gotowych wzorów - producent może wyposażyć hafciarkę w gotowe do wykonania wzory haftów, ich liczba będzie różna w zależności od modelu maszyny. Oczywiście te wzory to nie koniec możliwości hafciarki. Dzięki złączu USB z łatwością skorzystasz z zakupionych wzorów lub tych przygotowanych samodzielnie dzięki odpowiedniemu programowi do projektowania haftów.

Sprawdzone modele hafciarek jednoigłowych 

BROTHER M240ED - to jedna z najtańszych hafciarek w swojej klasie, która z powodzeniem pozwoli Ci haftować na własne potrzeby małe, dekoracyjne wzory na obszarze 10 x 10 cm, a także napisy przy użyciu jednej z 10 dostępnych czcionek.  Hafciarka jest łatwa w obsłudze, a dodatkowo posiada menu w języku polskim. W jej pamięci znajduje się 125 gotowych do użycia wzorów, a wśród nich 45 unikatowych haftów Disney'a. Do hafciarki można dokupić dodatkowy tamborek do haftu łączonego, który pozwoli korzystać z pola haftu: 17 x 10 cm.

Hafciarka Brother posiada wbudowaną unikatową kolekcję haftów Disney'a

JANOME MC500E - ten model hafciarki sprawdzi się przy haftowaniu wzorów o większym rozmiarze, dysponuje ona największym polem haftu w swojej półce cenowej – 28 x 20 cm. W jej pamięci znajduje się aż 160 gotowych do użycia wzorów oraz 6 różnych czcionek (wśród nich takie, które zawierają polskie znaki). Urządzenie jest bardzo intuicyjne, dodatkowo łatwej obsłudze sprzyja menu w języku polskim. Hafciarka ta z powodzeniem sprawdzi się w małym punkcie usługowym.

Hafciarkę Janome MC500E wyróżnia spośród konkurencji największe, dostępne pole haftu - aż 28 x 20 cm

Hafciarka wieloigłowa - maszyna do zaawansowanych projektów 

Hafciarka wieloigłowa to idealne rozwiązanie dla firm, sklepów czy agencji reklamowych. Różni się ona budową oraz ilością funkcji i zastosowań od hafciarki jednoigłowej. Dzięki większej ilości igieł gwarantuje znacznie większy komfort podczas pracy z wielokolorowymi projektami. Automatycznie przełącza się pomiędzy igłami i odpowiednimi kolorami nici, dzięki czemu pracuje się na niej dużo szybciej, bez zbędnych przestojów. W większości modeli dostępne jest „wolne ramię”, które pozwala haftować w trudno dostępnych miejscach, np. na wąskich rękawkach. Z hafciarką wieloigłową wykonasz także hafty na gotowych produktach: t-shirtach, bluzach, kurtkach czy torebkach. 

Wieloigłowe hafciarki mogą posiadać od 4 do nawet 15 igieł

Pierwsza hafciarka wieloigłowa - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Przed zakupem hafciarki wieloigłowej pamiętaj, aby sprawdzić: 

- maksymalne pole haftu - czyli obszar, na którym wyhaftujesz wzór bez konieczności wypinania materiału i ponownego umieszczania w tamborku

- liczbę dostępnych igieł - im więcej igieł ma hafciarka, tym więcej kolorów może zawierać haftowany wzór bez potrzeby ponownego nawlekania maszyny, co przekłada się na krótszy czas wykonania haftu

- dostępność opcjonalnych akcesoriów - tamborki magnetyczne do czapek lub do skarpet - jeśli masz w planie realizacje tego typu projektów, upewnij się, że maszyna posiada kompatybilne akcesoria, które pozwolą haftować na tego typu produktach

- dostęp do części zamiennych i serwisu technicznego w Polsce - unikaj marek, które nie mają w kraju swojego oficjalnego przedstawiciela.

Sprawdzone modele hafciarki wieloigłowej

JANOME MB-7 - to wydajna maszyna do haftu o kompaktowych rozmiarach, które pozwolą z powodzeniem korzystać z niej nawet w małych pracowniach hafciarskich o ograniczonej powierzchni. Urządzenie to świetnie sprawdza się jako pierwsza hafciarka dzięki intuicyjnej obsłudze i menu w języku polskim. Maszyna jest idealna do haftowania krótkich serii, a kompaktowy rozmiar pozwala na jej użytkowanie także podczas plenerowych imprez, pokazów czy eventów.

Wydajna, a zarazem niewielka 7-igłowa japońska hafciarka Janome MB-7

Uszyj wykroje z haftami: