W "Burdzie" 6/2016 zainspirowaliśmy Was do samodzielnego wykonania pasów, które są "must have" tego sezonu. Tutaj szczegółowo opisujemy, jak je uszyć.


Pas w kolorze srebrnym
Rozm. 38 (dzięki zapięciu można dostosować dla rozm. 34–40)

Tkaniny i dodatki 
Oryginalny materiał: skóra barania.
Dodatki: flizelina LE420, taśma z rzepem szer. 2 cm, dł. 10 cm, klej do tekstyliów, taśma klejąca, klej w sztyfcie, spinacze biurowe.
Polecane tkaniny: miękka skóra.

Wskazówki na temat szycia ze skóry: szyć i fastrygować cienkimi nićmi i delikatną igłą. Najlepiej nie pruć już raz zszytych szwów, ponieważ nakłucia igły mogą pozostać widoczne. Szyć ściegiem średniej grubości – zbyt drobny ścieg może rozerwać materiał. Jeśli nasza maszyna do szycia ma kłopoty z transportowaniem tkaniny, to należy do niej zainstalować specjalną teflonową stopkę lub szyć przez kalkę techniczną, którą później oderwiemy. Skórę prasować przez suchą ściereczkę, letnim żelazkiem bez nawilżania. Najlepiej wypróbować na resztce materiału. Ponieważ skóry różnią się od siebie wielkością, podczas zakupu należy mieć przy sobie gotowy wykrój.

Przed skrojeniem
Wykrój należy przekalkować z arkusza (mod. 148), uwzględniając linie i dane dla modelu 147. Wykrój ułożyć na skórze, przymocować spinaczami biurowymi. Części a i b narysować bezpośrednio na skórze.
Zapasy na szwy i podłożenie: radzimy dodać 1 cm zapasu na szwy i brzegi. Dla części a i b zapasy zostały uwzględnione w wymiarach.

Skroić
21    szeroką część paska przodu 2 razy
a    wąski pasek 2 razy
b    odszycie rozcięcia 1 raz
Asymetryczny pasek przodu ułożyć na lewej stronie skóry, raz zapisaną stroną do góry i raz zapisaną stroną w dół (symetrycznie).
Wkład naprasować na częściach paska. Na pasku przodu wzmocnić wkładem tylko tę część, którą kroimy zapisaną stroną do góry = wewnętrzna część paska z taśmą z rzepem.

Szycie 
Wąskie części paska przyszyć prawą stroną do prawej wąskiego boku szerokiej części paska. Zapasy szwów rozłożyć i przykleić klejem do tekstyliów.
 Taśmę z rzepem z haczykami przyszyć wąsko, zgodnie z oznaczeniami, do wzmocnionej wkładem wewnętrznej części paska (patrz rys.).
 Na wąskich końcach paska ułożyć pod spód zapasy i przykleić. W odległości 2,5 cm od zewnętrznego wąskiego boku zaznaczyć rozcięcie o dł. 7 cm (lewa strona skóry). Odszycie ułożyć na zaznaczeniu prawą stroną na prawej i przymocować spinaczami biurowymi. Przeszyć naokoło oznaczenia, odległości 2 mm, na końcach przeszyć krótko poprzecznie. Naciąć pomiędzy liniami szwów, do rogów naciąć ukośnie. Odszycie przeciągnąć przez rozcięcie na lewą stronę skóry. Płasko ścisnąć brzegi, przykleić odszycie klejem do tekstyliów.
 Ułożyć na sobie części paska prawą stroną na prawej. Zszyć wzdłuż długich brzegów i ukośnego, szerokiego końca paska. Zapasy szwów przyciąć, na rogach obciąć ukośnie. Wywrócić, płasko ścisnąć brzegi. Wąsko zszyć otwarte wąskie boki. Szyjąc na prawej stronie paska, wąsko ostębnować brzegi rozcięcia. Na spodzie paska naciąć rozcięcie i ostrożnie wyciąć skórę aż do samych szwów.
 W rozm. 38 kawałek taśmy z rzepem przyszyć 1,5 cm poniżej górnego brzegu paska i w odległości 1 cm od szwu do wewnętrznej strony wąskiej części paska (patrz rys.). W pozostałych rozmiarach miejsce przyszycia taśmy z rzepem wyznaczyć podczas przymiarki.
 

Pas gorsetowy

Tkaniny i dodatki
Oryginalny materiał: skóra welurowa.
Dodatki: flizelina LE420, rypsowa taśma szer. 5 cm, dł. 1,60 m, klej w sztyfcie, taśma klejąca.Polecane tkaniny: miękka skóra.

Przed skrojeniem
Wykrój należy przekalkować z arkusza (mod. 147), uwzględniając linie i dane dla modelu 148. Złożyć przy tym papier do kopiowania, a środek przodu wykroju przyłożyć do brzegu złożenia. Wykrój rozłożyć i ułożyć na lewej stronie skóry, przymocować taśmą klejącą.
Zapasy na szwy i podłożenie
Radzimy dodać 1 cm zapasu na brzegi. Wewnętrzną część paska oraz wkład na zewnętrzną część skroić bez zapasów.

Skroić
21    pasek 2 razy z podwójnie złożonego materiału
Wkład: naprasować na zewnętrznej części paska.

Szycie
 Na zewnętrznej części paska zawinąć pod spód zapasy i przykleić.
 Taśmę rypsową podzielić na 2 części. Po jednym końcu taśmy podwinąć 2 razy na szer. 1 cm i przyszyć. Otwarte brzegi taśmy ułożyć na szer. ok. 1 cm na wąskich bokach zewnętrznego paska, przykleić klejem w sztyfcie.
 Wewnętrzny pasek ułożyć lewą stroną na lewej zewnętrznej części i przymocować klejem w sztyfcie, ujmując przy tym taśmę. Wąsko ostębnować pasek naokoło.

Załączniki:
Pas147.pdf
Pas148.pdf