Czy wiesz, że w zależności od rodzaju materiału, z którego szyjesz, powinieneś dobrać odpowiednią igłę? Dobrze dopasowana igła sprawi, że unikniesz stresu związanego np. z przepuszczaniem ściegu, a szycie stanie się jeszcze przyjemniejsze! Poznaj podstawowe zasady doboru igieł, ich budowę oraz najczęstsze przyczyny uszkodzeń. 

Budowa igły

Na rodzaj igły wpływa jej budowa. Każda igła, niezależnie od jej parametrów, składa się z: uchwytu, trzonu, ucha oraz ostrza.

Uchwyt (zwany też kolbą) to ta część igły, którą przykręcamy do maszyny. Wyróżniamy trzy rodzaje uchwytów: okrągły (najczęściej spotykany w maszynach przemysłowych), półpłaski – tył igły jest płaski, przód wypukły (te igły najczęściej stosowane są w maszynach domowych), a także uchwyt średnicy takiej, jak cała igła (mają zastosowanie w maszynach specjalnych).

Trzon to odcinek od uchwytu do ucha igły. Średnica trzonu często stopniowo zwiększa się w kierunku uchwytu – dzięki temu igła jest bardziej odporna na wyginanie, a zatem na załamanie. Na przedniej stronie trzonu znajduje się długi rowek, który podczas tworzenia ściegu prowadzi nić. Najczęściej spotykamy się z igłami o trzonie prostym, jednak na rynku dostępne są również igły o zakrzywionym trzonie – używamy je w podszywarkach.

Ucho to otwór, przez który przeciągamy nitkę. Jest ono podłużne i ma taka samą szerokość jak długi rowek.

Różne rodzaje materiałów wymagają od nas zastosowania igieł z różnym typem ostrza – najprostszy podział to ostrza okrągłe i ostre. Ostrza okrągłe dzielimy ze względu na kształt – wyróżniamy zwykłe i kuliste. Ich zastosowanie jest zależne od materiału, z którego chcemy szyć. Wśród ostrzy zwykłych wyróżniamy wąskie, normalne i stożkowe. Wąskie ostrza stosuje się do szycia krytego i obróbki gęstych tkanin z cienkich nitek – podczas szycia zwykłe wąskie ostrza przecinają nitki tkanin, z tego względu nie nadają się do szycia dzianin. Ostrza normalne są lekko zaokrąglone i uznawane za ostrza najbardziej uniwersalne - spotkacie je najczęściej w igłach do maszyn domowych. Podczas szycia ostrze to odsuwa nitki materiału, a zatem nie uszkadza ich. Ostrza stożkowe mają tępe, zaokrąglone końcówki i stosowane są w maszynach typu guzikarka. Wśród ostrzy kulistych wyróżniamy ostrza małe, średnie i duże. Ostrza te stosuje się do szycia delikatnych materiałów – najczęściej dzianin, aby zapobiec ich uszkodzeniu. Średnie i duże ostrze kuliste używamy do szycia materiałów z domieszką włókien poliuretanowych lub gumy. Istnieją również igły wyposażone w ostre ostrza – stosuje się je przy szyciu skóry, folii, laminatów czy materiałów powlekanych.

Rodzaje igieł ze względu na typ materiału

W pasmanteriach znajdziecie wiele rodzajów igieł maszynowych spełniających różne zdania. Dobranie odpowiedniej igły zależy od rodzaju i struktury materiału, z którego szyjecie, typu nici oraz wyboru ściegów. Na rynku znajdziecie całą gamę igieł uniwersalnych, które (jak nazwa wskazuje) powinny pasować do większości materiałów. I rzeczywiście tak jest – charakteryzują się średnią grubością i można nimi uszyć większość projektów krawieckich. Są jednak materiały, które wymagają dostosowania specjalnej igły do szycia. Oto ich rodzaje: 

- igła do mikrowłókien – to igła, która idealnie sprawdzi się do szycia jedwabiu, poliestrów grubo tkanych oraz sztucznej skóry bądź futer. Igły te są smuklejsze, ale również ostrzejsze , co pozwala na bezproblemowe przebicie się igły przez gęsto tkane włókna

- igła do stretchu – jest idealna do szycia tkanin elastycznych, ale dobrze sprawdzi się również przy szyciu dzianin. Specjalny kształt igły (zaokrąglone ostrze) pozwala na stworzenie większego oczka podczas szycia, a zatem chwytacz bezproblemowo wiąże nitki i dzięki temu tworzy się ładny ścieg

- igła „z kulką” – to igła dedykowana dzianinom. W igłach tego typu ostrze jest zaokrąglone, dzięki czemu nie uszkadza delikatnych włókien podczas szycia i nie przepuszcza ściegu

- igła do jeansu – dostępne są igły, które w swojej nazwie mają jeans. Ich najpopularniejsza grubość to 90 i 100. Często uchwyt jest koloru niebieskiego, by rozróżnić je wśród innych igieł. Ten typ igieł ma bardzo często większe ucho – wynika to z tego, że jeans zaleca się szyć specjalnymi nićmi do jeansu, które są znacznie grubsze niż te tradycyjne maszynowe. Większe ucho umożliwia bezproblemowe przeciągnięcie nitki i tworzenie ładnego ściegu (zwykła igła z grubą nitką mogłaby sobie nie poradzić i przepuszczałaby ścieg). Igły do jeansu są bardzo wytrzymałe i ostre – dzięki temu bez problemu można szyć nimi kilka warstw jeansu (np. podkładając nogawki)

- igła do skór – stosowana jest do szycia materiałów o ciągłej strukturze (takich, które nie są tkane bądź dziane) tj. skóra, vinyl (np. cerata) czy papier. Igły te mają ostrza tnące, zatem podczas szycia robią otwór w materiale, przez który nitka może swobodnie przejść i utworzyć ścieg

- podwójna igła – najczęściej wykorzystywana jest do ozdobnego wykończenia wyrobu odzieżowego. Dostępne są różne grubości, a także różne rodzaje rozstawu dwóch igieł.

Grubość igły

Na igłach bądź opakowaniach do igieł znajdziecie oznaczenia numeryczne. Co one oznaczają? Wskazują na wielkość średnicy igły, a zatem potocznie mówiąc – jej grubość. Ze względu na grubość wyróżniamy igły cienkie: Nm= 60-80; igły średnie: Nm = 80-100; igły grube: Nm=110-120. Ma to szczególne znaczenie przy szyciu materiałów o różnej gramaturze – dla porównania batyst vs. jeans.

Istnieje ogólny podział doboru grubości igły do rodzaju szytego ubrania. Podział ten jest bardzo ogólny, wszystko bowiem zależy od grubości materiału, z którego szyjemy dany element garderoby.

 Rodzaj wyrobu odzieżowego

 Grubość     igły

 Wyszywanie na tkaninie

 60 - 70

 Bluzki, koszule

 60 - 90

 Bielizna

 70 - 90

 Sukienki, ubranka dziecięce

 60 - 100

 Garnitury damskie, lekkie płaszcze

 80 - 110

 Ubrania robocze, mundury

 90 - 120

 Płaszcze

 100 - 120

Przyczyny łamania się igły

Co wpływa na to, że igła się łamie? Oto kilka najczęstszych powodów: 

Nieprawidłowy dobór rodzaju igły do materiału - jeśli próbujemy cienką igłą szyć grube materiały to niestety igła nie wytrzyma i złamie się podczas wiązania ściegu, dlatego tak ważne jest prawidłowe dobieranie igły do grubości i rodzaju materiału, z którego chcecie coś uszyć.

Złe ustawienie pozycji igły - najczęściej igłę ustawia się centralnie, jednak korzystając z niektórych stopek specjalnych ważne jest ustawienie igły w innej pozycji. Często zapominamy, że mieliśmy igłę ustawioną np. skrajnie na prawo, zmieniając stopkę nie przestawimy pozycji igły i przy próbie przeszycia igła się łamie lub wygina, bo trafia na metalową część stopki.

Nieprawidłowe zamocowanie igły - rodzaj mocowania może się nieznacznie różnić w maszynach, jednak najczęściej dokręcana jest ona specjalną śrubą. Czasem wystarczy dokręcić ją ręcznie, czasem wymagana jest pomoc płaskiego śrubokrętu. Ważne, aby po włożeniu igły i dokręceniu śrub, poruszyć nią i upewnić się, że jest stabilnie zamocowana.

Krzywa igła - zazwyczaj nowe igły wyjęte z pudełka nie są krzywe, jednak zawsze należy przyjrzeć się igle, którą chcecie zamocować w maszynie. Czasami nawet niewielkie odchylenie ostrza może spowodować, że igła będzie tworzyć nieładny ścieg lub złamie się podczas próby przeszycia.

Regulacja ściegu w dolnym położeniu igły – jeśli zmieniacie rodzaj ściegu, jakim będziecie szyć, a igła jest w dolnej pozycji, w bardzo prosty sposób może dojść do jej uszkodzenia. Dlatego istotne jest, by wyboru ściegu dokonać w górnej pozycji igły – unikniecie wykrzywienia ostrza bądź jej złamania. 

Nieprawidłowe osadzenie bębenka w mechanizmie chwytacza – należy pamiętać o prawidłowym założeniu bębenka i przeciągnięciu dolnej nici – pozwoli to uniknąć problemów przy wiązaniu ściegu oraz pracy igły.

Na koniec mamy dla Was jeszcze kilka ważnych zasad. Pamiętajcie, aby regularnie wymieniać igły w swojej maszynie. Przepuszczanie ściegu czy pętelkowanie – to może być przyczyna nie tylko źle wyregulowanej maszyny, ale m.in. tępej igły. Ostrość igły możecie sprawdzić na… pończochach. To „stary” sposób na przetestowanie, czy igła nie zaczęła się tępić – jeśli nie haczy pończochy, a swobodnie przebija się przez splot, oznacza to, że jest ostra.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Wasze wątpliwości związane z prawidłowym użytkowaniem igieł i jak najszybciej wdrożycie nowe zasady w życie! Dajcie znać, czy należycie do grupy, która dobiera odpowiednią igłę do materiału, z którego szyje. czy zmienia igłę, gdy się… złamie?