Żle skrojone i uszyte paski nie będą wyglądać efektownie. Niestety często podczas szycia, zapominamy o kilku ważnych zasadach, które gwarantują finalny sukces. Oto nasze triki, które w znacznym stopniu ułatwią krojenie i szycie materiału w paski tak, aby wszystko wyszło perfekcyjnie! 

Aby na gotowym modelu wzór pasków dobrze się układał, należy na papierowych częściach wykroju wykonać odpowiednie oznaczenia. W tym celu, ułóż obok siebie części na takiej wysokości, na jakiej potem będą zszyte. Pomocne będą przy tym zaznaczone na wykroju punkty styczne. Najlepiej do kopiowania wykroju wykorzystaj specjalną folię, dzięki której od razu zobaczysz, czy zaznaczona linia biegnie dokładnie wzdłuż paska.

Materiał złóż na pół w taki sposób, aby paski się pokrywały. 

Materiał zepnij szpilkami, które radzimy wbijać na brzegach pasków – dzięki temu łatwo zobaczysz, czy paski dokładnie się pokrywają.

Ułóż wykrój na materiale, wszystkie zaznaczone wcześniej linie muszą leżeć na takich samych paskach.

Jeśli pracujesz po raz pierwszy z materiałem w pasy, narysuj najpierw wszystkie części na materiale i przed wycięciem jeszcze raz sprawdź, czy wszystko się zgadza.

Aby podczas szycia nic się nie przesunęło, części do zszywania zepnij, wbijając szpilki dokładnie wzdłuż brzegów pasków. Szpilki muszą być wpięte w poprzek linii szycia – wtedy można przez nie szyć.

Materiały na dobry początek szycia pasków: 

Paski biało - granatowe, jersey dziany z elastanem - Miekkie.com

Paski biało - turkusowe, tkanina bawełniana o splocie płóciennym - Textilmar.pl