Naprawa maszyn do szycia: co mogło się zepsuć?

Naprawą usterek w maszynach do szycia zająć powinni się doświadczeni profesjonaliści, którzy znają się na maszynach do szycia. Naprawa przeprowadzona powinna być przez serwis. Nie zawsze jednak problem jest na tyle poważny, że konieczne jest korzystanie z pomocy serwisanta. 

Czasami maszyna do szycia nie działa prawidłowo, ale jej złe funkcjonowanie spowodowane może być nieodpowiednimi nićmi, złym doborem igły do szytego materiału czy nieprawidłowymi ustawieniami. 

Ważne jest to, aby wszystkie naprawy i prace konserwacyjne przeprowadzać na maszynie, która jest odłączona od źródła zasilania. Wiele osób boi się samodzielnej naprawy maszyny do szycia ze względu na możliwość utraty gwarancji. Jednak czynności takie jak wymiana stopki, wymiana igły, bębenka, żarówki czy też zdjęcie płytki ściegowej lub czyszczenie maszyny nie powodują utraty gwarancji.

Jak naprawić maszynę do szycia: nie przesuwa materiału

Materiał nie jest przesuwany przez maszynę do szycia? Naprawa w tym momencie jest konieczna, bo bez przesuwania materiału szycie może być utrudnione. Co robić w przypadku, kiedy materiał się nie przesuwa?

 • Sprawdź stopkę. Jeśli maszyna do szycia nie przesuwa materiału, koniecznie sprawdź stopkę. Co zrobić? Przede wszystkim upewnij się, że stopka jest opuszczona i nie jest za mocno dociśnięta do materiału i tym samym nie blokuje jego przemieszczania się. 
 • Sprawdź, czy transport jest włączony Zdarza się, że omyłkowo wyłączymy mechanizm transportu w maszynie do szycia - sprawdź, czy tak się nie stało! W instrukcji danego modelu znajdziesz informację o tym, jak włączyć i wyłączyć transport. 
 • Kontrola ząbków transportera - ząbki transportera powinny lekko wystawać ponad płytkę ściegową, nie mogą być wyszczerbione ani stępione - wtedy trzeba je wymienić na nowe. Warto ściągnąć płytkę ściegową i wyczyścić maszynę pod nią - często zablokowanie ząbków transportera spowodowane jest zebraniem się pod płytką resztek materiału czy kurzu. 

Jak naprawić maszynę do szycia: przepuszczanie ściegu

Przepuszczanie ściegu to uciążliwy kłopot. Jak naprawić maszynę do szycia, która przepuszcza ścieg?

 • Wymiana igły. Każdy rodzaj materiału wymaga innej igły. W pasmanteriach znaleźć można między innymi igły do tkanin, jeansu, dzianin, stretchu i wiele innych. Dodatkowo igły mają różną grubość.  Koniecznie dobierz odpowiednią igłę i jej grubość do szytego materiału. Maszyna może przepuszczać ściegi także wtedy, kiedy igłą się stępi lub skrzywi. Warto pamiętać o tym, że średnio co 10 - 15 godzin szycia należy wymienić igłę na nową. 
 • Wymiana stopki - uniwersalna stopka do szycia sprawdza się w większości przypadków, jednakże może ona powodować przepuszczanie ściegu wtedy, kiedy szyje się mocno elastyczne materiały lub materiały cienkie. Warto wtedy spróbować szycia z dedykowaną stopką. 
 • Sprawdź ustawienie szpulki w bębenku - jeśli szpulka nie jest prawidłowo umieszczona w bębenku, maszyna może przepuszczać ścieg. 
 • Ponowne nawleczenie nitki - czasami tak prozaiczna sprawa, jak źle nawleczona nitka może być przyczyną problemów z przepuszczaniem ściegu. Warto ponownie nawlec nitkę. 
 • Sprawdź ustawienia maszyny - dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy zmiana długości lub szerokości ściegu, lub wybór innego ściegu wpływają na przepuszczanie ściegu przez maszynę. 

Jak naprawić maszynę do szycia: hałas

Maszyny do szycia bywają głośne podczas szycia - czasami jest to cecha indywidualna danego modelu, maszyna może też pracować głośniej podczas przeszywania wielu warstw materiału. Kiedy jednak hałas jest zbyt głośny i pojawiają się dziwne odgłosy - naprawa maszyn do szycia jest konieczna! Warto starać się od razu zlokalizować miejsce hałasu i szybko pozbyć się problemu. Co zrobić?

 • Czyszczenie i oliwienie maszyny do szycia - aby maszyna do szycia działała prawidłowo, powinna być regularnie czyszczona i oliwiona, w innym przypadku może pojawić się niepokojący hałas. Czyszczenie maszyny do szycia nie jest trudne, wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. 
 • Sprawdź igłę i stopkę. Kiedy maszyna hałasuje, warto sprawdzić igłę i stopkę. Wygięta, stępiona igłą, źle założona lub uszkodzona stopka są częstymi powodami hałasu podczas szycia. Pomoże ich wymiana.

Jak naprawić maszynę do szycia: plątanie nici

Plątanie nici jest bardzo uciążliwe, pętelkująca nić po pierwsze wygląda bardzo nieestetycznie, a po drugie nie pozwala na prawidłowe wykonanie ściegu - taką nić łatwo spruć.  Czasami plątanie nici jest tak mocne, że zaczyna się ona blokować w ząbkach płytki ściegowej i doprowadzić może do zablokowanie maszyny. 

Co zrobić, kiedy nić pętelkuje?

 • Nawlecz igłę w maszynie jeszcze raz! Złe nawleczenie nici zdarza się nawet doświadczonym krawcowym, a bywa, że to bardzo częsta przyczyna plątania się nici. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste - jeszcze raz nawlecz maszynę, stosując się do instrukcji krok po kroku przeznaczonej dla danego modelu maszyny do szycia. Warto także nawlec nie tylko nitkę idącą górą maszyny od szpulki, ale sprawdzić, czy nitka jest dobrze nawleczona od strony bębenka. 
 • Popraw naprężenie nici. Większość modeli domowych maszyn do szycia ma opcję regulacji naprężenia nici.  Kiedy pojawia się problem z pętelkowaniem nici, warto sprawdzić to ustawienie - każdy materiał wymaga bowiem innego poziomu naprężenia. Warto przetestować, czy ustawienie innego poziomu naprężenia coś zmienia. 
 • Wymiana szpulki. Czasami szpulka nici nie jest idealnie gładka w środku, więc podczas wyciągania nici lekko zahacza się o stojak, blokując tym samym nić - może to powodować plątanie się nici. Koniecznie upewnij się, czy dobrze nawijasz nitkę na szpulkę - jeśli nie jest ona prawidłowo nawinięta, to będzie się plątać.
 • Jakość nici. Warto sprawdzić to, jak wygląda szpulka i spróbować wymienić ją na inną. Plątanie nici może być powodowane także przez nici słabej jakości. Lepiej postawić na nici do szycia sprawdzonych producentów. 

Jak naprawić maszynę do szycia: zablokowana maszyna

Pomimo naciskania pedału, maszyna nie szyje i jest zablokowana? Jak naprawić zablokowaną maszynę do szycia? Są różne przyczyny zablokowania maszyny do szycia. Naprawa jest możliwa po zidentyfikowaniu problemu, najczęstsze powody zablokowanej maszyny, to:

 • Zablokowanie materiału lub nitki w ząbkach transportera - zdarzać się to może z różnych przyczyn, czasami jest to wina nieodpowiedniego doboru ustawień maszyny do szytego materiału. W takiej sytuacji nie można wyciągać materiału czy nitki na siłę, należy podejść do problemu delikatnie. Konieczne może okazać się ściągnięcie płytki ściegowej. 
 • Nitka zaplątana na bębenku - jeśli nitka została założona w nieprawidłowy sposób, to mogła się zaplątać na bębenku i zablokować go. W takiej sytuacji należy otworzyć pokrywę bębenka i delikatnie rozciąć i wyciągać splątanie nitki. 

Jak naprawić maszynę do szycia: czy można przedłużyć jakość maszyny do szycia?

Naprawa maszyn do szycia czasami jest do uniknięcia - odpowiednia konserwacja maszyny pozwala znacznie przedłużyć jej jakość. O czym warto pamiętać podczas używania maszyny do szycia?

 1. Regularne czyszczenie i oliwienie maszyny to podstawa - producenci maszyn do szycia w instrukcjach szczegółowo krok po kroku opisują proces czyszczenia, ale co jeśli nie mamy dostępu do instrukcji? Najważniejsze punktu to regularne czyszczenie pod płytką ściegową,  chwytacza i igielnicy. Do oliwienia maszyny do szycia stosować należy specjalny olej maszynowy. 
 2. Przechowuj maszynę w pokrowcu - dzięki temu w jej zakamarkach nie będzie zbierał się kurz. 
 3. Regularnie wymieniaj igłę do szycia - wiele problemów z szyciem spowodowanych jest stępioną lu wygiętą igłą. Regularna wymiana pozwala na szycie bez przeszkód!
 4. Obchodź się z maszyną delikatnie - wyszarpywanie materiału, "siłowanie się" z maszyną czy przypadkowe upadki maszyny znacznie skrócą jej żywotność. 
 5. Odpowiedni dobór nici, igieł i ustawień do szytego materiału - każdy materiał wymaga innych ustawień, warto przeczytać instrukcję danej maszyny i samodzielnie przetestować różne opcje, aby wybrać optymalne rozwiązanie dla danego materiału. Przed rozpoczęciem szycia warto przeszyć ścinek materiału, w celu lepszego dostosowania ustawień. 

Naprawa maszyn do szycia: kiedy udać się do serwisu?

Każdemu chyba zdarzają się sytuację, w których maszyna plącze nici, materiał się blokuje lub z maszyny zaczyna wydobywać się dziwny, głośny hałas. Samodzielna naprawa problemu bywa jednak bardzo prosta - kiedy jednak udać się do serwisu maszyn do szycia?

Naprawa w serwisie konieczna jest zawsze wtedy, kiedy wyżej wymienione czynności nie pomogły, a maszyna nadal działa nieprawidłowo. Maszyny do szycia są skomplikowanymi urządzeniami, a poszczególne ich elementy mogą ulegać zużyciu lub awarii. Naprawa bardziej skomplikowanych usterek powinna być przeprowadzona przez doświadczonego serwisanta. 

Jak wygląda przegląd i naprawa maszyny w serwisie? Maszyna do szycia jest rozbierana na czynniki pierwsze, a każdy jej element dokładnie sprawdzany oraz czyszczony, a w razie potrzeby uszkodzone elementy są wymieniane. Po naprawie maszyny przeprowadzane jest szycie testowe na różnych materiałach, które jest dowodem na naprawę problemu.