Guzik – krawiecki drobiazg wielkiej wagi. Często pełni funkcję nie tylko użytkową, ale także stanowi ozdobę stroju. Jego przyszycie jest zazwyczaj ostatnim krokiem w procesie szycia.

Przyszywanie guzika to bardzo istotna i prosta sprawa! Możesz to zrobić maszynowo, np. w koszulach czy letnich sukienkach (w naszym artykule o szyciu na maszynie znajdziesz opis wykonania tej czynności) lub ręcznie. Z tutorialem z książki "Szycie jest łatwe" zobaczysz, jak wykonać to w prawidłowy sposób! 

Jak przyszyć guzik? Rodzaje guzików 

Aby poprawnie przyszyć guzik warto zdawać sobie sprawę, z jakim rodzajem guzika masz do czynienia. Rozróżniamy dwa rodzaje guzików: guziki z poprzeczką, z małą poprzeczką lub metalowym/plastikowym nitem na spodzie oraz zwykłe guziki z dziurkami (dwoma lub czterema).

O ile guzik z dwiema dziurkami przyszyjesz tylko w jeden sposób, o tyle taki z czterema możesz przymocować, wykonując dwa równoległe przeszycia, krzyżując je lub nawet wykonując trzy przeszycia, które mają jeden wspólny punkt w jednej z dziurek. Ważne, by podczas szycia nie dociągać nitki zbyt mocno, tak żeby między guzikiem a listwą zapięcia została przestrzeń, którą wypełni listwa z dziurkami.

Nie trzeba jednak o tym pamiętać podczas przyszywania guzika z słupkiem, który zapewnia już zachowanie odpowiedniej odległości między guzikiem a listwą zapięcia.

Zaznaczenie miejsca przyszycia guzików  

Przed przyszyciem guzików koniecznie jest oznaczenie miejsc, w których będą się znajdować. Polecamy skorzystać z takiego sposobu:

✄ Brzegi zapięcia zepnij wzdłuż linii środka w taki sposób, żeby wierzch zapięcia, tj. brzeg z dziurkami na guziki, leżał na spodzie zapięcia. Na przednim lub górnym końcu dziurki na guzik wbij pionowo szpilkę w leżący pod spodem spód zapięcia. Dziurkę ostrożnie podnieś do góry nad szpilką. Teraz dobrze przypnij szpilkę do spodu zapięcia. Miejsce jej wkłucia to miejsce przyszycia guzika. 

Przyszywanie guzika - instrukcja krok po kroku

O czym należy pamiętać? Guziki przyszywa się podwójnymi nićmi lub nićmi do szycia dziurek na guziki. Jeśli listwa zapięcia jest dość gruba guziki z dziurkami należy przyszyć z tzw. nóżką, chyba że służą one wyłącznie ozdobie – wtedy nóżka nie jest potrzebna. Długość nóżki zależy od tego, jak gruby jest brzeg zapięcia.

Krok 1. Nawlecz igłę i zawiąż supełek, łącząc oba końce nitki. Rozpocznij przyszywanie guzika, wbijając igłę od spodu listwy zapięcia w wyznaczonym miejscu.

Jeśli przyszywasz guzik na słupku, przełóż igłę przez otwór w nim i przeciągnij nitkę, a następnie wbij igłę w materiał od góry listwy po drugiej stronie otworu. Zaciągnij nitkę dość ciasno, a następnie powtórz te czynności 5-6 razy. Aby zakończyć przyszywanie guzika, przebij igłę na spód listwy, przeciągnij nitkę i wykonaj ryglowanie.

Przyszywając guzik z dziurkami, należy pamiętać o zachowaniu przestrzeni pomiędzy guzikiem a listwą zapięcia. Wbij więc igłę od góry w drugą dziurkę, ale nie zaciągaj nitki do końca.

Krok 2. W zależności od tego jak gruba jest listwa zapięcia, możesz wykorzystać szpilkę, grubszą igłę, wykałaczkę czy zapałkę (albo nawet dwie w przypadku bardzo grubych materiałów). Wsuń wybrany przez siebie przedmiot w pętelkę na guziku (możesz też umieścić go pod guzikiem między nitkami), a następnie zaciągnij nitkę. Zostaw jednak nieco luzu, by po skończeniu przyszywania bez problemu go wyciągnąć. Tak samo należy postąpić w przypadku guzików z dwiema, jak i czterema dziurkami. Wykonaj 5 - 6 przeszyć dla każdej pary dziurek. 

Krok 3. Aby zakończyć przyszywanie guzika, przeciągnij nitkę na spodnią stronę listwy zapięcia, a następnie zarygluj szew. Wyciągnij przedmiot z pętelki na guziku lub spod niego.

Jeżeli listwa zapięcia jest na tyle gruba, że wymaga jeszcze zrobienia nóżki, po wykonaniu kroku nr 2 wbij igłę w dziurkę od guzika, ale wyciągnij ją wraz z nitką pomiędzy guzikiem a listwą zapięcia.  Wysuń zapałkę, zanim obwiniesz nóżkę nitką. Jedną ręką odciągnij guzik maksymalnie od listwy zapięcia, drugą owijaj gęsto nitką z igły nitki mające utworzyć nóżkę w kierunku od guzika do listwy. Poprawnie wykonana nóżka powinna być sztywna i smukła. Po zrobieniu nóżki wbij igłę w materiał i przeciągnij nitkę na spód zapięcia. Zarygluj szew. 

Krok 4. Guziki, które mają się szczególnie mocno trzymać, przyszyj za pomocą małego guzika wewnętrznego. Guzik wewnętrzny powinien mieć tyle samo dziurek co guzik właściwy. Oba guziki przyszywa się jednocześnie, stosując dokładnie te same zasady jak we wcześniejszych krokach (oraz pamiętając o zapałce lub innej tymczasowej poprzeczce). Aby jednak zakończyć przyszywanie guzika, szew należy zaryglować pomiędzy guzikiem właściwym a listwą zapięcia.

Gotowe! Jak widzisz, przyszywanie guzika to naprawdę prosta sprawa! Wystarczy pamiętać o tych kilku, ważnych zasadach, a Twój guzik będzie się długo i solidnie trzymał!

Grafiki i niektóre opisy szycia pochodzą z bestsellera krawieckiego "Szycie jest łatwe", w którym znajdziesz ponad 1000 ilustrowanych instrukcji krok po kroku, objaśnienia każdego etapu szycia od A jak aplikacja do Z jak zaszewka, przydatne triki, praktyczne porady ekspertów oraz informacje na temat tkanin i idealnych krojów. To kompleksowe kompendium wiedzy jest pozycją obowiązkową dla wszystkich pasjonatów szycia, niezależnie od stopnia zaawansowania. Lektura tej książki gwarantuje postępy w nauce szycia i zdobywanie nowych umiejętności. 

KUP KSIĄŻKĘ >>