Na początek prezent! Mamy dla Was gotowy wykrój płaszcza, do pobrania zupełnie za darmo!

Wykrój płaszcza: pobierz tutaj

Instrukcja do wykroju: pobierz tutaj

A teraz kilka cennych uwag, jak go uszyć najprościej i najlepiej.

Szycie płaszcza – co będzie potrzebne?

Na początku wyposaż się w odpowiedni materiał. W przypadku płaszcza najlepiej sprawdzi się dobrej jakości wełna – dzięki temu odzież będzie ciepła. Jeśli stawiasz pierwsze kroki w szyciu, zapewne niezbędny będzie zakup maszyny do szycia. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęt jest łatwy w obsłudze. Idealnie sprawdzi się elektroniczna maszyna do szycia firmy Łucznik o modelu HELENA 2060 (szczegółowy opis) oraz żelazko Łucznik AST 112 (szczegółowy opis). Nawet jeśli nigdy nie szyłaś, cały proces nie będzie skomplikowany. Maszyna jest bardzo intuicyjna, dlatego jej obsługa jest łatwa i przyjemna. Posiada aż 233 programy, w tym 66 ściegów umożliwiających wyszywanie ozdobnych znaków w stylu drukowanym oraz pisma ręcznego. Dodatkowo plusem jest niewielki rozmiar maszyny, dzięki czemu nie będzie zajmowała zbyt dużo miejsca i będzie łatwa do przechowywania.

Maszyna Helena 2060 - 1450 złotych 

Mając podstawowe akcesoria do pracy warto zakupić dodatki, takie jak materiał na podszewkę oraz guziki, aby płaszcz nie był surowy i wyglądał jak z witryny sklepowej.

Szycie płaszcza – od czego zacząć?

Pierwszym etapem podczas szycia jest wykrój, który dostajecie od nas w prezencie. Wykrój należy przekalkować na arkusz, uwzględniając przy tym linie i dane dla modelu. Pamiętaj, aby przy tworzeniu wykroju wziąć pod uwagę zapas na szwy i podłożenie. Radzimy dodać 1,5 cm na szwy i brzegi oraz cm na podłożenie rękawów. Aby wszystko poszło sprawnie i nie stanowiło problemu, w instrukcji znajdziesz szczegółowy plan oraz rysunki, które pomogą ci w przygotowaniu prawidłowego wykroju.

Już pierwszy etap pracy jest bardzo ważny, dzięki wykrojowi model płaszcza będzie idealnie dopasowany oraz będzie leżał tak jak trzeba.

Szycie płaszcza zacznij od przygotowania rękawów, następnie zajmij się zaszewkami przodów. Kolejnym krokiem będzie zszywanie szwów ramion i przyszycie kołnierza. Kiedy kołnierz będzie gotowy, powinnaś przejść kolejno do: zszycia szwów bocznych, zszycia rękawów i wszycia ich do płaszcza. Kiedy wykonasz wszystkie powyższe kroki, przyszyj podszewkę.

Podczas szycia bardzo często problem stanowi technika przyszyć. Praca na maszynie Łucznik nie będzie tak skomplikowana dzięki wyświetlaczowi LCD zawierającemu pełną instrukcję o aktualnych ustawieniach szycia oraz ostrzeżenia. Dodatkowo, można wykorzystać funkcję szycia wstecz oraz dostosować prędkość szycia do własnych preferencji.

Stopka z górnym transportem - 47 złotych 

transport

Do wykonania płaszcza niezbędna okaże się maszyna, ale także żelazko. Zaszywając przednie zaszewki materiał powinien być idealnie gładki, dlatego należy go rozprasować. W tym celu idealnie posłuży żelazko Łucznik z wbudowanym generatorem pary. Opcjonalnie możesz wyprasować materiał przy pomocy ceramicznej stopy żelazka zawierającej specjalną nakładkę do prasowania delikatnych tkanin.

 Żelazko AST 112 - 129 złotych 

Ostatnim etapem przed dekorowaniem płaszcza jest wycięcie dziurek na guziki.

Szycie płaszcza – dekorowanie

Jedyna rzecz, która Cię ogranicza podczas szycia to twoja wyobraźnia. Aby płaszcz przyciągał uwagę postaw na broszki albo samodzielnie wyszyj haft. Zastosowano w niej też przydatną funkcję lustrzanego odbicia wzoru, co ułatwi ozdabianie swojego wymarzonego płaszcza.