Na co trzeba zwrócić uwagę, prasując delikatne tkaniny...

Jedwab
Odzieży z jedwabiu należy po praniu nadać właściwą formę, wtedy nie powstaną głębokie zagięcia.  Lekko wilgotną tkaninę prasować po lewej stronie. Nie naprężać!

Prasować żelazkiem nastawionym na drugi stopień (w zależności od grubości tkaniny w temperaturze 130–165º). Cienki jedwab prasować przez ściereczkę. Nie używać pary, gdyż powstaną plamy!

Żelazko powinno być przed prasowaniem jedwabiu starannie oczyszczone. Jedwab nabierze połysku, jeśli wyprasujemy go na prawej stronie przez pergamin.

Jeśli pomimo zachowanej ostrożności na jedwabiu powstaną zacieki od pary, należy te miejsca osuszyć ręcznikiem kuchennym i ewentualnie ponownie wyprasowac ubranie.

Aksamit
Prasować zawsze po lewej stronie, podkładając pod spód kawałek aksamitu lub ręcznik. W ten sposób włoski na tkaninie nie będą się rozpłaszczać.

Aksamit z dodatkiem jedwabiu, wiskozy i włókien syntetycznych prasować żelazkiem nastawionym na pierwszy stopień. Aksamit z zawartością bawełny – na drugi stopień. Nie dociskać żelazka do tkaniny podczas prasowania. Jedynie przy aksamicie bawełnianym można używać pary. Strumień pary kierować na tkaninę w pozycji pionowej.

Jeśli na materiale są fałdki i zagniecenia, parę skierować bezpośrednio na załamanie tkaniny (nie prasować!), a następnie wyczesać włoski delikatnie szczotką do ubrania lub szczoteczką do zębów.

Tkaniny wyszywane cekinami lub koralikami
Ułożyć tkaninę prawą stroną na ręczniku lub na innym grubym podkładzie i prasować na lewej stronie. W ten sposób koraliki nie odcisną się na materiale.

Prasować żelazkiem nastawionym najwyżej na drugi stopień - nigdy nie prasować żelazkiem nastawionym na wyższą temperaturę, niż na to pozwala materiał, który jest bazą dla cekinów. Najlepiej oprasować przez cienką ściereczkę lnianą. Nie używać pary, która może uszkodzić haft!

Nie należy obcinać zmatowiałych lub uszkodzonych cekinów, gdyż trudno będzie ponownie podszyć nitkę. Lepiej naszyć w tych miejscach cekiny w identycznym kolorze.

Bawełna
Bawełnę najlepiej jest prasować na lewej stronie, kiedy materiał jest jeszcze lekko wilgotny. Jeśli materiał jest już suchy, należy spryskać go obficie wodą.

Prasować żelazkiem nastawionym na trzeci stopień, jedynie cienkie tkaniny bawełniane, np. batyst, prasuje się żelazkiem nastawionym na drugi stopień. Cienkie tkaniny bawełniane prasować przez ściereczkę. Prasując tkaniny bawełniane, można nie żałować pary!

Aby tkanina bawełniana dłużej prezentowała się dobrze i bez zagnieceń oraz nie brudziła się tak szybko, dobrze jest użyć usztywniacza w sprayu.

Jeśli biała tkanina bawełniana podczas prasowania gorącym żelazkiem zabarwi się na brązowo, należy miejsce to zwilżyć trzyprocentową wodą utlenioną i wywiesić odzież na zewnątrz do wyschnięcia i wywietrzenia. Jeśli to konieczne, czynność powtórzyć.

Wełna
Odzież z tkanin wełnianych prasować na lewej stronie przez mokrą ściereczkę lub przy użyciu dużej ilości pary. Nie należy przy tym naciągać tkaniny, gdyż straci formę.

Prasować żelazkiem nastawionym maksymalnie na drugi stopień, w przeciwnym razie wełna straci elastyczność (może się sfilcować). Prasowanie przez ściereczkę zapobiegnie wyświecaniu się materiału. Wełna lubi, kiedy przy prasowaniu używa się dużo pary!

Załamania na tkaninie najlepiej rozprasowywać, kiedy wełna jest mocno wilgotna, dlatego dobrze jest spryskać materiał równomiernie wodą.

Wyświecone miejsca można nawilżyć słabym naparem z mięty ogrodowej, chwilę odczekać i poddać na lewej stronie działaniu pary.