Dzisiejsze sklepy z materiałami oferują niezliczone ilości rozmaitych tkanin i dzianin. Większość z nich podczas szycia na maszynie nie sprawi ci kłopotów, są jednak i takie, które będą wymagały od ciebie specjalnego traktowania. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak szyć na maszynie poszczególne rodzaje materiałów.

Tkaniny i dzianiny

Podział na tkaniny i dzianiny będzie tym pierwszym, najbardziej podstawowym rozróżnieniem, w dużej mierze warunkującym sposób postępowania z materiałem podczas szycia. Jednym z najważniejszych parametrów w tym przypadku będzie grubość materiału i to na jej podstawie dobierzesz odpowiednie ustawienia maszyny oraz właściwe igły.

Szycie tkanin

Zacznij od zamontowania igły w maszynie do szycia. Dobierz ją w zależności od grubości materiału. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem igły jest 80, ale naprawdę warto mieć także w swoich zapasach inne rozmiary. Do tkanin cienkich, takich jak batyst, jedwab, muślin, szyfon wybierz jak najcieńszą igłę (60-70), tkaniny średnie (to najszersza grupa – od tkanin na sukienki letnie, poprzez tkaniny kostiumowe, na tkaninach na lekką odzież wierzchnią kończąc) zszyjesz igłami 80-90, zaś te najgrubsze jak jeans czy tkaniny na zimowe płaszcze lub odzież roboczą bez wahania szyj grubymi igłami (100-120).

Do szycia tkanin używaj uniwersalnych nici poliestrowych dobrej jakości, chyba że zamierzasz po uszyciu ufarbować gotową rzecz – wtedy wybierz nici bawełniane (poliestrowe nici są odporne na farbowanie).  Dobra nić to taka, która jest gładka i jednakowo gruba na całej długości. Dzięki temu będzie swobodnie przesuwać się przez otwór w igle, nie będzie się rwać ani pętelkować.

Jeżeli twoja maszyna ma funkcję regulacji docisku stopki, wykorzystaj ją przy szyciu bardzo cienkich lub bardzo grubych tkanin. W większości przypadków sprawdzi się ustawienie pośrodku skali, ale jeśli zszywasz cienkie tkaniny, stopka z tak ustawionym dociskiem może nie przytrzymać tkaniny i wówczas będzie się ona ślizgać pod nią. Z kolei przy bardzo grubych tkaninach taki docisk może okazać się zbyt duży i ząbki transportu w konsekwencji nie będą w stanie przesuwać tkaniny pod stopką, dlatego należy ten docisk zmniejszyć.

Pamiętaj także tym, żeby dobrać właściwą długość ściegu podczas szycia. Ogólna zasada jest taka, że tak jak pozostałe ustawienia, tak i długość ściegu należy dobrać w zależności od grubości zszywanej tkaniny. Ten najbardziej uniwersalny przedział to 2,5-3 mm, a szew wykonany takim ściegiem będzie bardzo trwały. Drobniejszy ścieg wykorzystasz do szycia bardzo cienkich tkanin (szyfon, organza), wykonania stębnowań w szyciu koszuli czy szycia na łukach i w narożnikach, rzadszy zaś sprawdzi się w szyciu tkanin grubych albo ozdobnym stębnowaniu grubymi nićmi (np. takimi do jeansu).

Jeśli szyjesz cienkie tkaniny, może się zdarzyć, że będą się one podczas szycia marszczyć w miejscu szwu. Aby tego uniknąć, podczas szycia przytrzymuj tkaninę zarówno przed stopką, jak i za nią i delikatnie naciągaj materiał.

Szycie dzianin

Do szycia dzianin w domowym zaciszu nie potrzebujesz owerloka. Odpowiednio dobrane igły i ustawienia maszyny pozwolą ci szyć proste t-shirty, kardigany, spodnie dresowe czy znacznie bardziej wyszukane sukienki.

Tak jak w przypadku szycia tkanin kluczem jest odpowiednie dobranie igieł w zależności od grubości i rodzaju materiału. Do szycia dzianin używaj igieł z kulką na końcu ostrza (igły jersey lub ewentualnie stretch) w odpowiednim rozmiarze. Nawlecz maszynę dobrą jakościowo nicią. Pamiętaj także o dobraniu odpowiedniego docisku stopki. To ważne, ponieważ w przypadku dzianin zbyt duży docisk stopki będzie wpływał także na to, że przesuwający się pod nią materiał będzie się rozciągał, tworząc niezbyt estetyczny falujący brzeg.

Istotną różnicę w stosunku do szycia tkanin będzie stanowić wybór ściegu, którym będziesz zszywać warstwy materiałów. Aby szwy były elastyczne i odporne na rozciąganie, wybierz jeden z dostępnych w twojej maszynie do szycia ściegów elastycznych. Szczególnie zadbaj o to w takich miejscach jak podkroje, dekolt czy podłożenia. Do zszywania przyda się wąski zygzak lub ścieg prosty wzmocniony (oznaczają go trzy równoległe kreseczki). Do podkładania możesz wykorzystać jeden ze ściegów ozdobnych, któryś ze ściegów owerlokowych albo igłę podwójną, która będzie imitować ścieg uzyskiwany za pomocą coverlocka i jednocześnie zapewni odpowiednią elastyczność szwu. Zapasy szwów z powodzeniem wykończysz zygzakiem. Ze ściegu owerlokowego korzystaj raczej w przypadku grubszych dzianin, gdyż te cieńsze mogą rozciągać się podczas szycia i tworzyć falujące brzegi .

I jeszcze jedno – dzianiny raczej źle znoszą prucie. Dlatego wszystkie ustawienia zawsze warto sprawdzić i dopasować na kawałku materiału przed szyciem właściwym, tak by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w trakcie pracy.

Materiały specjalne

Materiały specjalne to zarówno tkaniny, jak i dzianiny, a także inne materiały, jak skóra, które wymagają jednak niestandardowego obchodzenia się nimi podczas szycia.

Jak szyć skórę i materiały skóropodobne?

Z szyciem skór i materiałów skóropodobnych jest jak z rozbrajaniem bomby – można pomylić się tylko raz. Warto o tym pamiętać, ponieważ każda pomyłka pozostawia po sobie ślad w postaci nieestetycznych dziurek po igle. Dlatego także podczas przenoszenia wykroju z papieru na skórę lub jej imitację nie wolno używać szpilek do przymocowania formy, nie można ich stosować także później podczas szycia. Należy zastąpić je taśmą samoprzylepną albo specjalnymi klipsami, które przytrzymają zszywane elementy.

Do szycia skór są przeznaczone specjalne igły, które nie wbijają się w nią, lecz ją przecinają, by umożliwić jej swobodne przejście igły z nicią i zawiązanie ściegu. Do szycia skór i materiałów skóropodobnych warto też wykorzystać przeznaczone dla nich nici, które są grubsze i bardziej wytrzymałe niż nici uniwersalne. Jeśli planujesz szycie z takich materiałów, dobrze zaopatrzyć się w specjalną teflonową stopkę, pod którą materiał będzie się przesuwał swobodnie, ponieważ błyszcząca strona materiału może kleić się do zwykłej stopki. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz spróbować szyć przez bibułę albo zwilżać materiał gąbką wzdłuż linii szycia.

Skóry i materiały skóropodobne należy zszywać dość dłuższym ściegiem prostym (3-3,5 mm). Nie może on być zbyt drobny, ponieważ znajdujące się zbyt blisko siebie dziurki narażą materiał na rozerwanie w miejscu szwu. Zapasy szwów można podkleić specjalnym klejem do tekstyliów lub wykonać ozdobne stębnowanie po prawej stronie, przy okazji mocując je płasko. Uważaj z żelazkiem – może się okazać, że skóra źle znosi wysoką temperaturę, dlatego zawsze sprawdź na kawałku, czy jest w ogóle możliwe rozprasowywanie szwów. Prasuj przez suchą ściereczkę żelazkiem z wyłączoną funkcją wyrzutu pary.

Jak szyć materiały z długim włosem (imitacje futra)?

Podczas krojenia i szycia tego rodzaju materiałów należy zawsze zwrócic uwagę na kierunek włosa. Powinien on się układać w dół. Materiały z krótkim włosem można kroić z podwójnie złożonego materiału, natomiast te z długim należy kroić pojedynczo w ten sposób, że należy na lewej stronie materiału przypiąć formę, odrysować ją , uwzględniając zapasy szwów, a nastepnie wyciąć nożyczkami lub nożykiem, pilnując, by przecinać tylko włókno i nie uszkodzić włosów. 

Przystępując do szycia imitacji futer, należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu parametrów maszyny. Należy wybrać dłuższy ścieg, igłę do szycia grubszych materiałów i dopasować do grubości zszywanych warstw docisk stopki. Materiały z włosem mają tendencję do przesuwania się wzgledem siebie, dlatego warto je zarówno sfasrygować, jak i spiąć szpilkami. Należy w miarę możliwości szyć zgodnie z kierunkiem włosa. Aby uniknąć wszywana włosków, podczas szycia można je długą igłą wsuwać między warstwy materiału. Jeżeli mimo wszystko część z nich się wszyje, można delikatnie szpilką wyciągnąć je z prawej strony materiału. Po zszyciu elementów włosy na zapasach można wyciąć, by nie tworzyły się zgrubienia na łączeniach.

Jak szyć aksamit i inne pluszowe materiały?

Materiały aksamitne i pluszowe to wszystkie materiały, które mają gęste i krótkie runo. Nim przystąpisz do ich szycia, należy je skroić w odpowiedni sposób. Ważny jest tu kierunek włosa. Ustalisz go, przesuwając dłonią  po materiale. Jeśli przesunie się gładko – będzie to kierunek włosa, jeśli poczujesz opór – pod włos. Materiał z gładko leżącym włosem należy kroić zgodnie z jego kierunkiem, natomiast ten ze sterczącym włosem – w przeciwną stronę.

Materiały z runem mają bardzo delikatne włoski, dlatego podczas szycia należy się z nimi obchodzić bardzo delikatnie. Należy zmniejszyć docisk stopki, a także używać cienkich igieł i delikatnych nici. Aksamity mają tendencję do przesuwania się względem siebie, dlatego warto poszczególne elementy fastrygować, a dodatkowo poprzecznie upinać szpilkami. Trzeba jednak pamiętać, by fastrygę wypruwać delikatnie po kawałku, z uwagi na to, że ślad po niej może zostać na stałe. Poszczególne elementy należy zawsze zszywać zgodnie z kierunkiem włosa.

Jak szyć materiały z cekinami?

Cekiny mogą nawet najprostszej rzeczy dodać wyjątkowego charakteru i blasku. Wymagają jednak sporo uwagi i cierpliwości podczas szycia. Jeżeli planujesz uszycie czegoś z taką ozdobą, wybierz model, który będzie miał jak najmniej cięć, bowiem wszystkie cekiny znajdujące się na linii szycia trzeba będzie usunąć. Wytnij z materiału wszystkie elementy z zapasami na szwy, a następnie ułóż je prawą stroną do góry. Następnie zaznacz kredą krawiecką lub znikającym pisakiem linię szycia – wszędzie tam, gdzie trafi ona na cekiny, będzie trzeba je usunąć. Nie przecinaj jednak nitek, by uniknąć sprucia wzoru, lecz nacinaj każdy cekin nożyczkami aż do otworu i delikatnie go usuwaj. Kiedy usuniesz już wszystkie cekiny z linii szycia, możesz zacząć zszywać poszczególne elementy.

To, jaką igłę oraz ustawienia maszyny dobierzesz, będzie zależało od tego, z jakiego rodzaju bazą pod cekinami masz do czynienia. Jeśli więc zostały one naszyte na dzianinę, użyj igły do dzianin, jeśli na tkaninę – do tkanin. Pamiętaj, że jeśli nie usuniesz wszystkich cekinów, igła trafiając w któryś, może się złamać. Po zszyciu wszystkich elementów sprawdź na prawej stronie, czy nie ma miejsc z widocznym brakiem cekinów przy szwach. Jeśli tak, wykorzystaj do uzupełnienia tych miejsc cekiny ze ścinków – tym razem jednak odetnij je, przecinając nitkę, tak by cekiny pozostały nienaruszone.