Modna, stylowa i bardzo wygodna nerka to must have streetwearowych stylizacji! Pasuje zarówno do plisowanej spódnicy, dżinsów, jak i sportowych spodni. W tym sezonie nosimy ją nie tylko w pasie i na biodrach, ale także na ramieniu. Jej wykonanie zajmuje od 2 - 5 godzin i nie należy do najprostszych zadań krawieckich, dlatego przeznaczone jest dla osób zaawansowanych w szyciu. 

Jak uszyć nerkę - ilustrowany tutorial

Potrzebne materiały: resztki aksamitu i bawełny, zamek błyskawiczny dł. 32 cm, skóra, Decovil i wkład P120/P140 (Freudenberg), nici, szpilki, igła do szycia ręcznego, centymetr, miarka, linijka do patchworku, samo znikający pisak, kreda krawiecka, klej do skóry, dziurkacz rewolwerowy, agrafka, nożyce, klamerki, taśma ze skosu, nit do wkręcania, szablony. 

Krok 1. Szablony na saszetkę (A) i szablon stębnówek (F) pobierz z załącznika powyżej. Pozostałe części zrób sama - część B: 5 x 32 cm, C: 2 x 32 cm, D: 5 x 32 cm, E: 6 x 16 cm (B, C, D, E: na środku każdego zaznacz pasery).

Krok 2. Z aksamitu wytnij z 1 centymetrowym zapasem na szwy następujące części wykroju: 2 razy A, 2 razy C, 1 raz D. (B i F to tylko szablony, krojenie E – patrz krok 7).

Krok 3. A (przód) przypnij szpilkami lewą stroną do wkładu, następnie przytnij wkład.

Krok 4. Dla wzmocnienia przeszyj dookoła w odległości 0,5 cm od brzegu.

Krok 5.  Szablon F przypnij na prawej stronie materiału, następnie ostębnuj wzdłuż górnego brzegu, szablon odwróć o 180 ̊ i ostębnuj w lustrzanym odbiciu.

Krok 6. Szablon usuń, a następnie powyżej i poniżej stębnówek wykonaj jeszcze 2 równoległe stębnówki w odstępach co 1 cm.

Krok 7. Na aksamicie odrysuj uchwyt na pasek (E) i wytnij z zapasem 2 cm na szwy. Przypnij do bawełny, prawą stroną do prawej.

Krok 8. Obszyj wokół wzdłuż zaznaczonej linii, zostawiając ok. 5-centymetrowy otwór, aby później wywinąć tkaninę. 

Krok 9. Zapas szwu przytnij na 0,5 cm. Rogi również przytnij. Następnie uchwyt na pasek wywiń i ukształtuj rogi.

Krok 10. Uchwyt przypnij szpilkami do tylnej części saszetki (A z aksamitu) i przyszyj wąsko wzdłuż dłuższych brzegów.

Krok 11. Do aksamitu przypnij bawełnę lewą stroną do lewej, a następnie przyszyj w odległości 0,5 cm od brzegu.

Krok 12. Bawełnę przytnij dokładnie wzdłuż brzegów części z aksamitu.

Krok 13. Zamek wąsko przyszyj do obu części C (używając za wzór szablonu całej części B).

Krok 14. Z bawełny wytnij 2 razy część C z zapasem na szew szer. 1 cm. Dłuższe brzegi zaprasuj na szer. 1 cm i przyszyj ręcznie od lewej strony do taśmy zamka. Zewnętrzny brzeg przyszyj w odległości 0,5 cm.

Krok 15. Część D przyszyj do części B (= obie części C z zamkiem) z kroków 13 i 14 prawą stroną do prawej wzdłuż krótszych brzegów w odległości 1 cm (tak powstanie bok saszetki).

Krok 16. Z bawełny wykrój część D z zapasem 1 cm na szew. Krótsze brzegi zaprasuj na szer. 1 cm i przyszyj ręcznie. Dłuższe boki dla wzmocnienia przeszyj w odl. 0,5 cm.

Krok 17. Przód (z otwartym zamkiem) i tył przypnij szpilkami do bocznej części z kroku 16 prawą stroną do prawej, a następnie zszyj je w odległości 1 cm od brzegu.

Krok 18. Zapasy na szwy wykończ lamówką – w tym celu owiń je taśmą ze skosu, przypnij szpilkami i wąsko ostębnuj.  

Krok 19. Ze skóry skrój pasek (3 x 13 cm), następnie jeden długi bok załóż do środka na szer. 1 cm i przyklej, a na nim przyklej drugi.

Krok 20. Oba dłuższe boki wąsko ostębnuj.

Krok 21. Skórzany pasek złóż na pół i raz jeszcze ostębnuj przy samym brzegu, aby powstała szlufka.

Krok 22. Z Decovilu wytnij pasek odpowiedniej długości (tutaj: 3,5 cm x ok. 100 cm), naprasuj go na lewą stronę skóry, następnie skrój skórę z zapasem 1 cm na szew. Rogi obetnij, a zapasy na szwy przyklej. 

Krok 23. Pasek skóry z Decovilem ułóż na skórze lewą stroną na lewej i wąsko ostębnuj wzdłuż brzegów.  

Krok 24. Ostrożnie przytnij skórę do wymiarów paska z Decovilem.

Krok 25. Po jednej stronie paska zrób w dowolnych odstępach dziurki, używając do tego celu dziurkacza rewolwerowego.

Krok 26. Dziurki ostrożnie natnij nożyczkami na dł. ok. 1–2 mm (w zależności od wielkości nitu).

Krok 27. Na pasek nawlecz szlufkę z kroku 21. Następnie zrób otwór i wkręć nit na zapięcie.

GOTOWE! Czy udało Ci się uszyć nerkę? 

Instrukcja szycia nerki pochodzi z magazynu Burda Style 11/2018!