POTRZEBNE MATERIAŁY

  • 1,5 - 2 m tkaniny (użyłam bawełnianego kretonu)
  • zatrzaski lub guziki
  • flizelina lub wkład odzieżowy

INSTRUKCJA

1. Z materiału kroimy trzy prostokąty na spódnicę, dwa paski na listwy zapięcia i jeden pasek na talię. Szerokości prostokątów na spódnicę i paska na talię należy wyliczyć z obwodu talii, a długości wybieramy według uznania (moje długości podane są na obrazku dla przykładu).

2. Paski podklejamy flizeliną. Te na listwy tylko do połowy.
 
3. Zszywamy wszystkie elementy ze sobą (jeden prostokąt stanowi tył, a dwa przody). Rozprasowujemy i wykańczamy zapasy.
 
4. Zapasy szwów łączących przody z listwami zaprasowujemy na listwy. Podkładamy dół spódnicy (najlepiej niewidocznym ściegiem ręcznym).
 
5. Zawijamy zewnętrzny zapas listwy (1,5 cm) na listwę, a następnie składamy ją na pół i dokładnie zaprasowujemy. Powinna całkowicie zasłaniać zaprasowane zapasy szwów. Szerokość gotowej listwy to 3 cm.
 
6. Stębnujemy po prawej stronie 3 mm od linii szwu nasady listwy.
 
7. Marszczymy górę gotowej spódnicy, pomijając listwy. Po zmarszczeniu szerokość spódnicy (mierzymy od środka listwy prawej do środka listwy lewej) powinna równać się obwodowi talii + 5 cm luzu.
 
8. Układamy spódnicę i pasek na talię prawą stroną na prawej. Pasek powinien wystawać 1,5 cm poza przody spódnicy. Zszywamy od brzegu do brzegu spódnicy.
 
WAŻNE: Przed zszyciem pasek warto przyfastrygować i przymierzyć spódnicę. Spinamy ją szpilkami na środku listw. Listwy nachodzą na siebie, a brzeg listwy prawej leży na szwie nasady listwy lewej. Teraz możemy dokonać wszelkich modyfikacji.
 
9. Pasek talii układamy w górę i zaprasowujemy szew nasady. Zapasy szwu paska i spódnicy leżą na pasku.
 
10. Pasek wywijamy lewą stroną na zewnątrz. Miejsce złożenia znajduje się 3 cm od szwu nasady spódnicy.

11. Na wywiniętym na lewą stronę pasku podwijamy zapasy (1,5 cm) tak, jak pokazano na obrazku powyżej.
 
12. Zszywamy pasek z obu stron 1,5 cm od brzegu i równo ze spódnicą. Zapasy przycinamy (szczególnie na rogach).
 
13.  Zszyty pasek wywijamy i zaprasowujemy.
 
14. Luźny brzeg przyszywamy niewidocznym ściegiem ręcznym.
 
15. Przyszywamy duży zatrzask (można go obciągnąć tkaniną) na pasku, a małe na środku listwy. Zamiast zatrzasków można użyć guzików. Przyszywamy je na lewej listwie, a dziurki dziergamy na prawej.
 
WAŻNE: Zatrzaski/guziki przyszywać tak, aby listwy leżały równo jedna na drugiej - brzeg listwy prawej dotyka szwu nasady listwy lewej.

GOTOWE!