1 OBWÓD TALII mierzy się w talii na taśmie

2 OBWÓD BIODER w najszerszym miejscu bioder

3 DŁUGOŚĆ BOKU SPODNI od dolnego brzegu taśmy w talii do kostki

4 WEWNĘTRZNA DŁUGOŚĆ NOGAWKI na wewnętrznym szwie nogawki, od kroku do kostki

5 OBWÓD UDA w najgrubszym miejscu uda

6 WYSOKOŚĆ SIEDZENIA siedząc prosto, od dolnego brzegu taśmy w talii do powierzchni, na której się siedzi W odróżnieniu od pozostałych tych wymiarów nie podaje się w tabelach. Dlatego należy je mierzyć na wykroju. Trzeba jednak pamiętać, że obwód uda na wykroju jest uzależniony od kroju danego modelu. To samo dotyczy wysokości siedzenia. Wąskie spodnie są dopasowane także w tym miejscu, podczas gdy model z zakładkami lub wygodne spodnie do joggingu mają głębszy podkrój.

NASZA RADA Przed przystąpieniem do szycia zawsze powinno się zdjąć miarę. Przy wyborze wykroju nie należy kierować się rozmiarem noszonej na co dzień garderoby, gdyż może on się znacznie różnić od rozmiarów zamieszczonych w tabelach Burdy.

Powyższa instrukcja jest fragmentem książki Szycie jest łatwe. Więcej informacji na temat krojenia i szycia spodni zawierają strony 194–207.

Szycie jest łatwe to poradnik dla osób średnio- i bardzo zaawansowanych. Zawiera podstawy materiałoznawstwa i mnóstwo praktycznych porad, dzięki którym dopasujesz wykroje do konkretnych sylwetek oraz skorygujesz błędy ujawniane przy przymiarkach. Pierwsze wydanie kultowej publikacji ukazało się w 1994 roku.

"Szycie jest łatwe" w naszym sklepie