Pierwsza maszyna do szycia to niezwykle trudny wybór. Po pierwsze dlatego, że w sklepach znajdziemy szeroki asortyment maszyn szyjących, po drugie – mamy określony budżet na start, po trzecie – każdy z nas szyje inny asortyment i na inne funkcje maszyny do szycia zwraca uwagę. Dziś podpowiemy Wam, co należy uwzględnić, gdy chcesz kupić maszynę do szycia – które funkcje są kluczowe, a które są świetnym dodatkiem, ale bez nich również będziecie mogli szyć piękne rzeczy. W tym artykule skupimy się na maszynach domowycha zatem nie będziemy opisywać funkcji maszyn przemysłowych.

Dobra maszyna do szycia, czyli jaka?

Choć bardzo byśmy chcieli, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zanim zaczniesz przeglądać niezliczone oferty producentów maszyn do szycia – zastanów się, co chcesz szyć. Czy ma być to szycie głównie dla siebie – ubrania, bielizna pościelowa czy szycie z bardziej specjalistycznych materiałów – np. torebki z ekoskóry? Po drugie przygotuj sobie budżet – to naprawdę wpływa na rodzaj maszyny, którą zakupisz. Ceny wahają się od 300 do nawet 5000 zł.

Jaką maszynę do szycia kupić: mechaniczną czy komputerową?

Jaka jest najlepsza maszyna do szycia dla początkujących? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na początek mamy kilka informacji o dwóch typach maszyn do szycia dostępnych na rynku. Wybrać możesz maszynę mechaniczną bądź komputerową. Maszyna mechaniczna to tradycyjna maszyna do szycia obsługiwana za pomocą pedału, a maszyna komputerowa to bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, na którym możesz szyć na dwa sposoby – za pomocą pedału bądź przycisku Start/Stop. W maszynie mechanicznej prędkość szycia regulujesz za pomocą siły nacisku na pedał nożny, a zatem na początku trzeba wyczuć sposób wolnego/szybkiego szycia. Często ten etap porównywany jest do jazdy samochodem, gdzie na początku trudno o płynny ruch, dopóki nie wyczujemy, z jaką siłą należy naciskać na pedał gazu czy sprzęgło. Maszyna komputerowa natomiast wyposażona jest w suwak, za pomocą którego ustawia się prędkość szycia – pozwala to (szczególnie na początku przygody z szyciem) na ustawienie powolnego trybu szycia, dzięki czemu będzie nam łatwiej okiełznać proces szycia. Funkcja ta będzie również przydatna przy szyciu detali bądź niewielkich elementów, gdzie kluczowe jest precyzyjne szycie. Dodatkowo maszyny komputerowe (wybrane modele) posiadają wbudowaną pamięć, dzięki czemu maszyna zapamięta np. ustawienia do wybranego ściegu.

Na początku artykułu wspomnieliśmy o tym, jak rozbieżne są ceny maszyn do szycia. Uogólniając – maszyny mechaniczne są zdecydowanie tańsze niż komputerowe. Maszyny mechaniczne dostępne są już od 300 zł, natomiast komputerowe to już wydatek ponad 1000 zł.

Pierwsza maszyna do szycia: jakie funkcje maszyny do szycia są ważne?

Poniżej opisujemy istotne różnice pomiędzy wybranymi funkcjami w maszynach do szycia, jakie oferują producenci. Pozwoli Ci to ocenić, które funkcje są dla Ciebie istotne, a bez których będziesz w stanie nadal szyć swoje wymarzone projekty.

Chwytacz: rotacyjny czy wahadłowy?

Chwytacz to mechanizm, który odpowiada za wiązanie nitek tworzących ścieg. Maszyny do szycia dzielimy na te z chwytaczem wahadłowym oraz te z chwytaczem rotacyjnym. Na czym polega różnica? Chwytacz wahadłowy znany jest szyjącym od lat, bowiem to właśnie ten rodzaj chwytacza znaleźć można w najstarszych maszynach do szycia. Jest umiejscowiony niejako wewnątrz maszyny – aby się do niego dostać musimy najczęściej zdjąć pokrywę maszyny. Nie jest on widoczny podczas szycia, a szpulka z nicią w chwytaczu wahadłowym zamontowana jest pionowo. Maszyna do szycia z chwytaczem rotacyjnym to dość nowy „wynalazek”. Szpulka w tym wahaczu zakładana jest pod płytką ściegową (szpulka leży płasko, odwrotnie niż w chwytaczu wahadłowym). Za największa zaletę chwytacza rotacyjnego uznawana jest cichsza praca maszyny. Dodatkowo w trakcie szycia mamy podgląd, ile nici zostało na małej szpulce. Wymiana szpulki w chwytaczu rotacyjnym jest zdecydowanie prostsza, a zatem funkcja ta szczególnie polecana jest dla osób początkujących. Maszyny komputerowe najczęściej wyposażone są w chwytacz rotacyjny, przy maszynach mechanicznych jest to zróżnicowane w zależności od modelu.

Ryglowanie

Opcje szycia do tyłu posiada już chyba każda maszyna do szycia dostępna na rynku. Jest ona niezwykle przydatna przy szyciu każdego elementu garderoby. Pozwala zabezpieczyć ścieg przed pruciem. W maszynie mechanicznej funkcja ta będzie występować w postaci dźwigni, natomiast maszyny komputerowe najczęściej mają przeznaczony do tego specjalny przycisk.

Docisk stopki

Ta funkcja jest szczególnie istotna, gdy planujesz szyć różne grubości materiałów. W przypadku dzianin bądź delikatnych tkanin należy zmniejszyć docisk stopni, by materiał nie marszczył się w trakcie szycia. Natomiast przy szyciu kilku warstw grubszego materiału ważne jest zwiększenie docisku stopki, by maszyna przeszyła dość grubą warstwę materiałów.

Transport dolny i górny

Każda maszyna do szycia posiada transporter dolny. Większość maszyn ma możliwość wyłączenia tej funkcji – wówczas maszyna nie będzie przesuwać materiału (będziemy szyć w miejscu, jeśli samodzielnie go nie przesuniemy). Na płynność podawania materiałów oraz precyzję szycia wpływa liczba ząbków transportujących materiał – maszyny mechaniczne mają tych ząbków mniej (zazwyczaj 4-5), maszyny komputerowe zaś więcej (najczęściej 7, tzw. 7 - płozowy transporter). Dodatkową funkcją jest jednak transport górny, który umożliwia płynne podawanie tkaniny – szczególnie przydatne jest to przy szyciu bardzo elastycznych materiałów (np. minky). Górny transport można również dokupić do niektórych modeli maszyn do szycia, jeśli z czasem uznasz, że jest on niezbędny do szycia danego projektu.

Regulacja długości i szerokości ściegów

Funkcja regulacji długości i szerokości ściegów jest bardzo istotna (szczególnie szerokości). Dzięki możliwości regulacji, mamy możliwość wyboru, jak gęsty ma być ścieg, a także w przypadku ściegów ozdobnych – jak bardzo czytelny będzie wzór. Maszyny do szycia (mechaniczne oraz komputerowe) najczęściej szyją ściegiem o długości 4 - 5 mm. Mechaniczna maszyna do szycia najczęściej posiada szerokość ściegu max. 5 mm. Komputerowe maszyny do szycia wyposażone są w regulacje ściegu do max. 7 mm (bardziej zaawansowane modele posiadają te funkcje nawet do 9 mm). Opcja szerokości ściegu w domowej maszynie do szycia ma wpływ m.in. na to, jaką podwójną igłę możemy zastosować (istotny jest rozstaw igieł podwójnych – 2/4/6/8 mm – w zależności od funkcji maksymalnej szerokości ściegu, będziemy wiedzieli, jakie igły będą pasować do maszyny).

Liczba ściegów

Producenci oferują w maszynach domowych całą gamę ściegów podstawowych oraz ozdobnych. Czy rzeczywiście warto kierować się wyborem liczby ściegów? Naszym zdaniem nie do końca. Najważniejsze ściegi to: stębnówka, zygzak oraz funkcja obszywania dziurek (szerzej o tym poniżej). Te ściegi pozwolą Wam na uszycie praktycznie każdego elementu odzieży. Przydatne są też tzw. ściegi owerlokowe, które ułatwiają szycie rzeczy z dzianiny. Wszystkie inne ściegi, nazwane ogólnie ozdobnymi, jak sama nazwa wskazuje, pełnią funkcję ozdobną. Zatem zamiast dół spódnicy wykończyć tradycyjną stębnówką, można wykorzystać ścieg ozdobny. Do Twojej decyzji zostawiamy, czy lubisz takie rozwiązania. W maszynach mechanicznych ścieg wybieramy za pomocą pokrętła, w maszynach komputerowych wybór ściegu odbywa się przyciskami (najczęściej wybieramy numer ściegu).

Nawlekacz igły

Obecnie zdecydowana większość maszyn do szycia (zarówno mechanicznych, jak i komputerowych) posiada funkcję nawlekania igły. Użycie nawlekacza ułatwia i przyspiesza przewleczenie nici przez oczko igły. Wybrane maszyny komputerowe posiadają funkcję automatycznego nawlekania igły.

Ustawienie pozycji igły

Możliwość ustawienia pozycji igły w obrębie otworu w stopce jest przydatną funkcją, ale bez niej również można szyć. Dzięki tej opcji możemy ustalić, czy pozycja igły ma być wyśrodkowana, czy np. skierowana maksymalnie w prawą stronę – wówczas ścieg będzie wykonany bliżej krawędzi materiału. W zależności od modelu maszyny, regulacja ustawienia pozycji igły może być płynna (od lewej do prawej) bądź jednostronna np. tylko do lewej. Ponadto w komputerowych maszynach do szycia możemy ustalić, w jakie pozycji ma być igła w momencie zatrzymania pracy maszyny do szycia (chodzi o pozycję góra - dół – czy igła ma być w górze, czy pozostać wbita w materiał). Funkcja ta jest przydatna w momencie, gdy chcemy zmienić kierunek szycia (tzw. obrót na igle, np. przy szyciu kwadratowego obrusu). W maszynach mechanicznych pozycję igły góra - dół możemy ustawić ręcznie, kołem zamachowym.

Obszywanie dziurek

W naszej opinii to bardzo przydatna funkcja. W zależności od rodzaju maszyny wyróżniamy funkcję półautomatycznego (głównie maszyny mechaniczne) oraz w pełni automatycznego obszywania dziurek (najczęściej maszyny komputerowe). Do wykonania dziurki potrzebna jest specjalna stopka, która stanowi część wyposażenia danej maszyny. Najczęściej w stopce tej jest miejsce, aby włożyć guzik – wówczas maszyna dostosuje wielkość otworu na dziurkę. Maszyny mechaniczne najczęściej mają wbudowany jeden typ obszywania dziurki (tradycyjny prostokąt), maszyny komputerowe mają kilka wzorów (np. zaokrągloną dziurkę na guzik).

Przyszywanie guzików

To dodatkowa funkcja, która podobnie jak obszywanie dziurek, możliwa jest dzięki odpowiedniej stopce i dedykowanemu ściegowi. Oceń, czy potrzebujesz tego udogodnienia w swojej maszynie.

Obcinacz nitek

Obcinacz nitek to zdecydowanie dodatkowa funkcja. Maszyny mechaniczne bądź prostsze maszyny komputerowe mają nożyk umieszczony powyżej igły (zazwyczaj z tyłu bądź z boku maszyny). Pozwala to na wyciągnięcie nitki i obcięcie jej poprzez przeciągnięcie przez specjalny nożyk. Bardziej zaawansowane maszyny komputerowe posiadają funkcję automatycznego obcinania nitek po zakończonym ściegu.

Wolne ramię

To z pewnością bardzo przydatna funkcja, ale bez niej również da się szyć. Wolne ramię oznacza, że część stolika maszyny można wyciągnąć, a zatem powierzchnia do pracy jest zdecydowanie większa. Ułatwia to np. wykonanie podłożenia rękawów czy nogawek. Na wolne ramię możemy nałożyć rękaw/nogawkę i swobodnie obracać nimi podczas szycia. Funkcja ta dostępna jest obecnie w większości maszyn do szycia, niezależnie czy jest to maszyna do szycia mechaniczna czy komputerowa.

Dodatkowe akcesoria

Zazwyczaj producenci maszyn do szycia oferują dodatkowe akcesoria do każdego modelu maszyny. Na co warto zwrócić uwagę w bogatym pakiecie gratisów? Z pewnością na stopki do maszyny. Najbardziej przydatne są: stopka do wszywania zamków (tzw. półstopki), stopka do wszywania zamków krytych, stopka do obszywania dziurek i stopka do podwijania brzegu. Dodatkowe szpulki do nawlekania nici dolnej to po prostu ułatwienie dla szyjących, zatem im więcej jest ich w zestawie, tym lepiej. Pędzelek do czyszczenia jest również przydatnym akcesorium, choć można go zastąpić np. pędzelkiem do makijażu. Jednak te, dołączane do maszyny są na tyle małe i smukłe, że docierają do trudno dostępnych miejsc w maszynie, gdzie zbiera się kurz. Dobrze, jeśli producent dołączy również olej/smar do konserwacji. Pomimo, że w wielu instrukcjach obsługi maszyny do szycia znajdziecie informację, że maszyny nie trzeba oliwić, to warto raz na jakiś czas wyczyścić i nasmarować jej „ruchome” elementy. Dłużej będzie Ci taka „dopieszczona” maszyna służyć.

Czy istnieje najlepsza maszyna do szycia?

Idealna, a zatem najlepsza maszyna do szycia (niestety) nie istnieje i trzeba ten fakt przed zakupem każdej maszyny do szycia, czy to pierwszej czy piątej, zaakceptować. Warto jednak znać najważniejsze funkcje i ich przeznaczenie – pozwolą nam ocenić przydatność wbudowanych funkcji bądź odrzucić dany model ze względu na ich brak. Pamiętaj także, aby przed zakupem maszyny, dowiedzieć się gdzie jest najbliższy serwis danego producenta. Warto mieć to na uwadze, ponieważ maszyny mogą czasem zawodzić i wymagać pomocy ekspertów.