Posiadanie odpowiednich nożyczek to połowa sukcesu przy krojeniu materiału. Najważniejsza zasada to rozdzielenie nożyczek na te, które służą nam do krojenia materiału i na te, które tną papier. Cięcie papieru nożyczkami krawieckimi może je stępić, przez co krojenie materiału nie będzie już tak precyzyjne – nożyczki mogą się blokować podczas krojenia bądź pozostawiać postrzępione brzegi.

Jakie nożyczki krawieckie wybrać?

Krawieckie nożyczki to zdecydowany must have każdego miłośnika szycia. Najważniejszą cechą nożyczek krawieckich jest ich ostrość. Stąd ważne, aby używać ich tylko do krojenia materiałów i pilnować, aby nie spadały na ziemię – wówczas się tępią. Jakie nożyczki wybrać na początek? Najbardziej uniwersalny model, który poradzi sobie z większością tkanin, to nożyczki z ostrzem 21 cm marki Fiskars. Jeśli planujesz szyć z grubszych tkanin i dzianin (np. płaszcze, kardigany) warto zaopatrzyć się w nożyczki z dłuższym ostrzem – 25 cm. Ten model nożyczek jest również cięższy od tych uniwersalnych, zatem ważne jest, aby posiadać już pewną precyzję w posługiwaniu się nożycami krawieckimi. 


Nożyce marki Fiskars są odpowiednio profilowane, tak, aby wygodniej trzymało się je w dłoni podczas krojenia. Jeśli jesteś osobą leworęczną, to Fiskars przygotował dla Ciebie odpowiedni model nożyczek wyprofilowany pod lewą dłoń. Dzięki nim krojenie dla leworęcznych jest znacznie bardziej przyjemne i wygodne.Tak jak wspomnieliśmy na początku – najważniejsza jest ostrość nożyczek. Jeśli po dłuższym czasie użytkowania widzisz, że nożyczki nie pracują tak jak dotychczas, warto je naostrzyć. Jak to zrobić w domowym zaciszu? Używając ostrzałki do nożyczek Fiskars.

Nożyczki do wycinania wykrojów

Pamiętaj, że krawieckie nożyce służą tylko do krojenia materiałów. Nie możemy nimi wycinać np. elementów wykroju z pergaminu, bo bardzo szybko się stępią. Warto zatem posiadać osobne nożyczki do papieru. Warto zaznaczyć, że nożyczki przeznaczone do cięcia papierowych elementów, nie sprawdzą się przy krojeniu tkanin. Nawet początkująca krawcowa, musi mieć dwie osobne pary nożyczek – do materiału i do papieru. Jeśli chodzi o wybór długości ostrza nożyczek do papieru to jest ona zależna od Twoich preferencji – nie wpływa ona na jakość krojenia tak, jak w przypadku tkanin, bowiem papier ma zazwyczaj standardową grubość. 

Czym obcinać nitki?

Jeszcze jedne nożyczki, w które warto się zaopatrzyć na początku krawieckiej przygody – to małe nożyczki do obcinania nitek, tzw. obcinaczki. Dlaczego warto je mieć w domowej pracowni? Z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że przez mały rozmiar są po prostu poręczne podczas szycia. Dzięki małym ostrzom precyzyjnie obetną nitki na początku czy końcu ściegu – dzięki temu wykończenie gotowego ubrania będzie estetyczne. Małe nożyczki przydadzą się także do zrobienia niewielkich nacięć w miejscu zaznaczenia np. punktów stycznych na wykroju. Istotne jest również pilnowanie, aby nożyczki te również nie spadały na ziemię – to może je tak szybko stępić.

Dodatkowym gadżetem dla miłośników szycia będzie brelok w postaci składanych nożyczek. Dzięki temu nożyczki ma się zawsze pod ręką.

Noże krążkowe

Do czego służą noże krążkowe? Również do krojenia materiałów. Nóż krążkowy sprawdzi się szczególnie podczas wycinania detali – takich jak kołnierzyki, mankiety, kieszenie czy paski. Ponadto świetnie nadają się do przygotowania samodzielnych lamówek – precyzyjne wykrojenie równych pasków to dla noża krążkowego żadne wyzwanie. Noże są również niezastąpionym elementem wyposażenia pracowni patchworkowych.

Noże krążkowe - podobnie jak nożyczki krawieckie - stosuj tylko do cięcia tkanin. Używanie ich do cięcia papieru spowodują, że się stępią. W ofercie Fiskars znajdziesz różne wielkości noży - większy rozmiar warto wybrać do grubych materiałów lub do krojenia kilku warstw materiału jednocześnie. Ostrza w nożach są wymienne, zatem gdy się stępią, można je w prosty sposób wymienić na nowe.

Istotne jest, aby noża krążkowego używać w duecie z matą do cięcia. Pozwoli to uniknąć powstania zarysowań na blacie czy podłodze. W zależności od tego, co szyjemy, możemy wybrać mniejszą matę (A2) – do krojenia detali, bądź w formacie A1 do wykrawania większych elementów wykroju – np. rękawa. Maty są samoregenerujące, co oznacza, że wszelkie ślady, które powstaną na macie podczas krojenia nożem krążkowym, po chwili znikną, a mata będzie wyglądać jak nowa. 

Liczymy, że nasze wskazówki dotyczące podstawowego wyposażenia domowej pracowni w narzędzia do krojenia będzie dla Ciebie pomocny. Życzymy przyjemnego krojenia i owocnego szycia!