CHARAKTERYSTYKA

Jedwab to włókno, które pozyskuje się z kokonu hodowanego specjalnie w tym celu jedwabnika morwowego lub dębowego. W ten sposób określa się także tkaniny produkowane z przędzy uzyskiwanej z tego włókna. Po miesiącu od wylęgu gąsienice jedwabnika owijają się w jedwabny kokon. Z uzyskanego włókna powstają najpiękniejsze tkaniny jedwabne: szyfon, satyna, tafta, krepdeszyn, organdyna. Z kokonów jedwabników żyjących w środowisku naturalnym produkuje się tzw. dziki jedwab, który jest grubszy, a jego nitki mają nieregularną strukturę. W efekcie powstaje mniej błyszcząca tkanina o przytłumionych kolorach.

 KROJENIE

Tkaniny jedwabne należy przed przystąpieniem do krojenia rozłożyć i rozprasować linię złożenia beli materiału. Jeśli to niemożliwe, należy przy układaniu papierowych części wykroju na materiale pominąć złożenie, gdyż zagięcie nie zniknie nawet po wypraniu tkaniny.

Przenoszenie linii szwów: do kopiowania linii i oznaczeń można używać papieru do kopiowania i radełka, najlepiej o gładkiej krawędzi. Do delikatnych, przezroczystych i jasnych tkanin należy używać tylko białego papieru. W przypadku użycia papieru w kontrastowym kolorze linie mogłyby byc widoczne na prawej stronie materiału. Najlepiej przeprowadzić wcześniej test na skrawku materiału. Linie szwów kopiuje się zawsze na lewą stronę tkaniny.

SZYCIE

Tkaniny jedwabne szyje się uniwersalnymi igłami grubości 70 lub 80. Szyją z bardzo delikatnych materiałów, warto sięgnąć po jeszcze cieńszą igłę do mikrotekstyliów (grubość 60 lub 70). Bardzo ważne jest, aby igła miała ostry i gładki czubek. W przeciwnym razie może uszkodzić włókna tkaniny lub nawet podziurawić ją. Szwy powinno się szyć ściegiem długości 2-2,5 mm; drobniejszy ścieg nie sprawia, że szwy są trwalsze, a większy ściąga szwy. Szyjemy uniwersalnymi poliestrowymi nićmi. Do obrzucania zapasów szwów najlepiej nadają się cienkie nici do haftu maszynowego.

PRASOWANIE

Jedwab prasuje sie na sucho żelazkiem ustawionym na 2 punkty. Prasując żelazkiem na parę, trzeba najpierw opróżnić zbiorniczek na wodę, gdyż krople wody mogą zostawić na jedwabiu plamy. O ile to możliwe, należy zawsze prasować na lewej stronie. Jeśli trzeba prasować na prawej stronie materiału, to tylko przez cienką, np. batystową szmatkę - w przeciwnym razie na materiale mogą powstać błyszczące miejsca.

PIELĘGNACJA

Do profesjonalnego czyszczenia koniecznie należy oddać stroje uszyte z tafty, jedwabnego brokatu, szyfonu, satyny, żorżety i organdyny. Podobnie jest z tkaninami jedwabnymi ozdobionymi nadrukiem - podczas prania kolory mogą farbować. Jednokolorowe bluzki i topy można prać ręcznie w letniej wodzie lub w pralce ze specjalnym programem do prania jedwabiu. Jedwabiu nie wolno wykręcać, wirować i suszyć w suszarce, ani bezpośrednio na słońcu. Prasujemy, gdy jest lekko wilgotny.

 RADA

Narażone na silne napięcia szwy (np. środkowy szew spodni) nie rozpruja się i nie bedą się na nich przesuwać nitki (efekt mereżki), jeśli po skrojeniu naprasujemy na nie paski szer. 2 cm, skrojone ze skosu z flizeliny G785.