Atlas tkanin: kilim

Zastosowanie w modzie

Kililm to tkanina dwustronna.Technika kilimu znana jest ze starożytnego Egiptu. Do Europy przybyła w średniowieczu - wyrabiany głównie w krajach słowiańskich, Często kilimy wzorowane były na gobelinach. Wraz z wybuchem II wojny światowej hamuje się rozwój kilimiarstwa , wiele pracowni i warsztatów tkackich ulega zniszczeniu i nigdy już nie wraca do czasów ówczesnej świetności.

Pozyskiwanie

Tkanina wykonana z wełny, na osnowie wełnianej lub lnianej. Wzór stanowią gęsto zbijane i kryjące osnowę nitki wątku. Najczęściej spotykane są kolorowe pasy lub wzory geometryczne.

Skład

Najczęściej wełna lub len.

Zalety

Kilim jest kolorowy co nadaje mu wartości estetycznych. Składa się z grubych nici wątku i osnowy dlatego jest dość gruby. Najbarzdiej nadaje się na elementy dekoracyjne, wnętrzarskie, koce i poduszki. W modzie użytkowej występuje obecnie rzadziej.

Wady

Kilim jak gobeliny i filce - jest podatny na wilgoć i grzyby, dlatego trzeba go odpowiednio przechowywać. Ma latwość do zaciągania i nie jest odporny na zcieranie.

Pielęgnacja/wskazówki prania

Najlepiej oddawać do szyczenia. W domu prać ręcznie w letniej wodzie - choć to zależy od materiału z jakiego jest wykonany. Raczej nie prasujemy.