Model z wydania "Mody dla dzieci" 2/2015

Opis wykonania walizki
Wielkość 25 x 18 cm
Schemat zamieszczony w załączniku

Zużycie materiału:
tkanina bawełniana szer. 110 cm, w tym: z dużym wzorem dł. 0,20 m, z małym wzorem dł. 0,10 m; na podszewkę jednokolorowa tkanina bawełniana szer. 140 cm, dł. 0,20 m; flizelina Decovil I light szer. 90 cm, dł. 0,30 m; na uchwyt resztka grubego filcu wielkości 6 x 22 cm; bawełniana tasiemka ze skosu z zaprasowanymi brzegami szer. 2 cm, dł. 2,60 m; plastikowy zamek błyskawiczny dł. 60 cm; neonowa włóczka na pompon; przyrząd do robienia małych pomponów Clover (Prym).

Skroić:
wszystkie części skroić w następujący sposób (w wymiarach uwzględniono zapasy na szwy):
z tkaniny w duży wzór
część wierzchnią i dno dł. po 25 cm, szer. 19 cm,
z tkaniny w drobny wzór
2 części boczne 1 raz dł. 60,5 cm
i 1 raz dł. 27 cm, szer. 8 cm,
z gładkiej tkaniny (podszewka)
część wierzchnią i dno dł. po 25 cm, szer. 19 cm,
2 części boczne 1 raz dł. 60,5 cm
i 1 raz dł. 27 cm, szer. 8 cm,
z filcu
2 części uchwytu dł. 22 cm, szer. 3 cm.
Wkład naprasować na wzorzyste części.

Szycie:
 Za pomocą szablonu z tektury przygotowanego na podstawie schematu zaokrąglić rogi na przednim dłuższym brzegu części z materiału wierzchniego i podszewki.
Złożyć części wierzchnie, dno i dłuższe części boczne z materiału wierzchniego i podszewki lewą stroną do lewej i sfastrygować.
 Oba dłuższe brzegi dłuższej części bocznej oblamować taśmą ze skosu w następujący sposób: tasiemkę ze skosu z zaprasowanymi brzegami złożyć tak, by jej spodnia część była o 1 mm szersza od części wierzchniej, zaprasować. Tasiemkę ułożyć wokół brzegu i sfastrygować. Szersza część powinna leżeć po wewnętrznej stronie. Lamówkę przyszyć wąsko.
 Oblamować krótsze boczne brzegi oraz przedni brzeg (z zaokrąglonymi brzegami) części wierzchniej i dna. Wskazówka: na zaokrąglenia taśmę zaprasować, nadając jej odpowiedni kształt.
 Do górnego brzegu dłuższej części bocznej oraz do oblamowanego brzegu części wierzchniej przyfastrygować od spodu zamek błyskawiczny. Ząbki powinny zaczynać się w odległości 1 cm od wąskiego brzegu. Zamek przyszyć dokładnie w zagłębieniu szwu lamówki oraz tuż przy ząbkach. Zapiąć zamek. Na końcu zamka, w odległości 1 cm od brzegu wykonać mały poprzeczny rygielek (wykonać kilkakrotnie 3–4 ściegi do przodu i ściegiem powrotnym). Obciąć wystający koniec zamka. Zamek rozpiąć.
 Obie części uchwytu ułożyć na sobie lewą stroną na lewej. Brzegi zszyć wąsko. Końce uchwytu przypiąć do dłuższej części bocznej w odległości 21 cm od wąskich brzegów, po czym przyszyć po czworokącie i na krzyż.
 Krótszą część boczną z materiału wierzchniego przypiąć do bocznych brzegów dłuższej części bocznej, prawą stroną do prawej. Część powinna wystawać po obu stronach na szer. 1 cm. Zszyć na szer. 1 cm. Zapasy szwów zaprasować na krótszą część. Część wierzchnią i dno przyszyć do odpowiedniego brzegu krótszej części bocznej na szer. 1 cm. Zapasy szwów zaprasować na część boczną. Zapasy pozostałej części z podszewki zaprasować pod spód na szer. 1 cm. Część tę ułożyć na wewnętrznej stronie krótszej części bocznej, sfastrygować. Krótszą część boczną ostębnować wąsko, ujmując podszewkę. Ułożyć na sobie brzegi oblamowane i dłuższej części bocznej, lewą stroną na lewej, zszyć wąsko.
 Z włóczki wykonać 2 pompony. Pompony przyszyć do jednego końca uchwytu.
 

Załączniki:
walizka_schemat.pdf